Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AOrlen_A1

W szkołach ruszają referenda. Będzie wielki strajk nauczycieli?

› Aktualności 3 miesiące temu    11.03.2019
Redakcja
komentarzy 18 ocen 1 / 100%
A A A
Czy szkoły na terenie powiatu pleszewskiego będą strajkować?Czy szkoły na terenie powiatu pleszewskiego będą strajkować?

Powiat pleszewski. W tym tygodniu w szkołach i przedszkolach z powiatu pleszewskiego startują referenda, podczas których nauczyciele będą wybierać: czy są za strajkiem od 8 kwietnia? Jeśli tak - i jeśli do tego czasu rząd nie spełni ich oczekiwań odnośnie podwyżek - placówki oświatowe może czekać paraliż.

 

W minionym tygodniu władze prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego ogłosiły oficjalnie - we wszystkich szkołach w Polsce, gdzie zakończył się etap mediacji i nie osiągnięto porozumienia w sprawie podwyżki wynagrodzeń - zorganizowane zostaną referenda odnośnie strajku nauczycieli.

Jeśli za strajkiem opowie się ponad połowa nauczycieli i innych pracowników szkoły, zostanie on zorganizowany od 8 kwietnia. I potrwa aż do odwołania. Przypomnijmy: związkowcy żądają podniesienia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników nie będących nauczycielami o 1.000 zł - z wyrównaniem od 1 stycznia 2019.

Realna groźba strajku dotyczy niemal wszystkich szkół z powiatu pleszewskiego. W sporze zbiorowym na naszym terenie są bowiem wszystkie placówki publiczne poza dwoma przedszkolami w Pleszewie - i poza placówkami niepublicznymi.

No dobrze, jak więc konkretnie wygląda dziś sytuacja na naszym terenie? Co czeka nas w najbliższych tygodniach? Jak tłumaczy Piotr Kowalik, prezes oddziału ZNP w Pleszewie, w szkołach w tym tygodniu rozpoczną się referenda przedstrajkowe. Organizowane są wspólne ze Związkiem Zawodowym „Solidarność”. 

Wszystkie referenda przeprowadzone mają być najpóźniej do 25 marca Są anonimowe - i głosują w nich wszyscy pracownicy danej placówki. - Wyniki dadzą podstawę do dalszego działania: strajk lub nie - tłumaczy Piotr Kowalik.

Co się stanie, gdy większość opowie się za strajkiem? Jak sprawę komentują samorządowcy, rodzice, dyrektorzy szkół, ale także kuratorium? Co z kolei o strajku mówią przedstawiciele ZNP?

PRZECZYTASZ O TYM WE WTOREK, 12 MARCA, W PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

 

 

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (19)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ tata
3 miesiące temu ocena: 43%  19
Tracę szacunek dla nauczycieli. Kolejna polityczna kasta zawodowa, która traktuje społeczeństwo jak barachło
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ oj
3 miesiące temu ocena: 42%  18
strajk strajkiem a program trzeba wyrobić. to dzieciaki będą przychodzić do domu całkiem zawalone zadaniami ze szkoły. bo normę trzeba wyrobić. A gdzie dzieciństwo!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ to ja
3 miesiące temu ocena: 74%  17
co za komentarze, pewnie odzywają się Ci co nie zależy na wykształceniu dzieci, niech rzucą hasło - Zlikwidować szkoły a nauczyciele do kas. - Tragiczne, że jeszcze podpisuje się - mama- Co to za matki, którym nie zależy na dobrym kształceniu dzieci. A może wyrzucić nauczycieli a zatrudnić więcej katechetów? Normalny, inteligentny, mądry rodzic będzie popierał nauczycieli. Dziwne czasy nastały, inteligencję /nauczyciele, sędziowie .../ państwo oczernia, poniża ja za komuny.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wspieram mamę
3 miesiące temu ocena: 46%  16
Pan/Pani uważa, że pieniądze naprawią wszystko? Siebie Pan/Pani uważa za inteligencję? A innych już nie, bo mają inne zdanie? Taka to wasza demokracja?
~ mama
3 miesiące temu ocena: 80%  15
Strajk czyli nie dostaną za to żadnych pieniędzy ( nie pracują w tym czasie) i to do odwołania - nauczyciele stali się bronią Broniarza - ale pamiętajcie, że broń może być obosieczna! Jeśli padnie strajk bez dogadania się, to finansowo przegrają na tym tylko nauczyciele.a nie ZNP. - ile dni wytrzymają nauczyciele bez wynagrodzenia?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aga
3 miesiące temu ocena: 100%  14
Otóż to. Broniarz naraża nauczycieli na utratę wynagrodzenia, a sam odbierze całą i to niemałą pensję.
~ naucz
3 miesiące temu ocena: 40%  13
Widzę, że redaktorstwo z ŻyPLEple są w euforii : BĘDZIE WIELKI STRAJK - ogłaszają. Cieszycie się ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mama
3 miesiące temu ocena: 57%  12
A jaka to forma strajku ma być? Jeśli szkoły mają być zamknięte, to co ja zrobię z moim dzieckiem, kiedy będę musiała iść do pracy? Wy tak serio?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gregor
3 miesiące temu ocena: 100%  11
W takiej sytuacji będąc dyrektorem, czy też wice dyrektorem, zdecydowanie źle bym się na czas takiego strajku poczuł. Duszności ? Zawroty głowy ? Chwilowa depresja ze względu na ciągły stres ? To jest niesamowite, jak długie kolejki ustawiają się na wizyty do psychiatrów. Psychiatrów, nie psychologów, bo ci drudzy nie mają możliwości wystawiania zwolnień.
~ Qwerty
3 miesiące temu ocena: 100%  10
Dyrektor nie może strajkować. Odnośnie nauczycieli z innych placówek: w szkole A strajkuje tylu nauczycieli, że dyrektor nie ma możliwości obsadzenia wszystkich zespołów nadzorujących. MEN na potrzeby strajku zmienia właśnie rozporządzenie, w którym mowa jest o tym, że można powołać nawet cały zespół obcych nauczycieli. Trzeba jednak takich znaleźć. Załóżmy, że w szkole B kilkoro nauczycieli nie strajkuje. Dyrektor szkoły B może, ale nie musi użyczyć dyrektorowi szkoły A swoich nauczycieli. Przede wszystkim powinien zadbać o organizację pracy (opiekę, egzaminy, lekcje) we własnej szkole. No chyba, że wójt/burmistrz wyda rozkaz ;) Podobno katecheci mają nie strajkować, ale nie wystarczy ich do obsadzenia egzaminów.
~ gregor
3 miesiące temu ocena: 78%  9
~Quwerty. Czy dyrektorzy mają zakaz strajku ? Czy może są opłacani z innej puli ? Rozbawił mnie paniczny pomysł na braki nauczycieli w trakcie przeprowadzanych egzaminów. "Przeniesienie z innej placówki". A to w innej placówce będą zakazy strajków ? Miejsce pracy jest wpisane w umowie o pracę. A kto podpisze umowę z takim nauczycielem z innej placówki i zrefunduje mu koszty ? Ktoś tu się obudzi z ręką w nocniku. I raczej to nie będą nauczyciele. A ja jako rodzic ośmioklasisty jakoś to przeboleję. Ostatecznie może nie być żadnych egzaminów. Bzdurny stres dla dzieciaków. Przecież z powodu jego wyniku nikt przyjęcia do szkoły średniej nie odmówi. A to czy się nadaje, zwyczajowo zweryfikuje pierwsze półrocze.
~ gregor
3 miesiące temu ocena: 75%  8
A to szanowna mama posyła dzieci do szkoły tylko dlatego, że nie ma co z nimi zrobić ? Od zawsze do szkoły posyłało się, by dziecko się w niej uczyło. Jeśli dla szanownej mamy jedynym zmartwieniem jest problem opieki a nie nauki, to może o nią poprosić babcię, dziadka, ciocię, wujka, leciwą sąsiadkę, czy sąsiada. A ostatecznie pozostaje Paidi.
~ Qwerty
3 miesiące temu ocena: 25%  7
Przecież dyrektor szkoły/przedszkola musi zapewnić opiekę dzieciom. Na jego głowie jest jak to zrobi.
~ Szybki
3 miesiące temu ocena: 46%  6
Popieram Gość wciąż im mało to zmienić pracę na przykład w markecie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ccc
3 miesiące temu ocena: 0%  5
I zapomniałeś dodać: cyt.:"I niech weźmie kredyt"
~ Gość
3 miesiące temu ocena: 36%  4
Wiecznie im mało, źle to zmienić zawód. Niech się wezmą do roboty.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pap
3 miesiące temu ocena: 88%  3
Nauczyciele mogą iść do marketu ale kto ich zastąpi? W drugą stronę to nie działa.
~ kqlka
3 miesiące temu ocena: 68%  2
Przecież pracują. Za śmieszne pieniądze.
~ Emeryt
3 miesiące temu ocena: 72%  1
Niech strajkuja jak rzad ma pieniadze na 500+ i to bez podatku a d!a emerytow z podatkiem to powinno byc tez dla nauczycieli .przeciez oni pracuja a 500+ dostaja w wiekszosci nieroby i gdzie tu sprawiedliwosc
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji