Z Wielkopolski do Jerozolimy. Pieszo...

Opublikowano:
Autor:

Z Wielkopolski do Jerozolimy. Pieszo... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Idą pieszo do Jerozolimy. Nocowali w Tomicach, wędrowali drogami naszego powiatu.

W ciągu pół roku pokonają pieszo ponad 4,5 tysiąca kilometrów. Idą do Jerozolimy. Po co? W intencji pokoju na świecie, a przyświecają im słowa papieża Franciszka „Jesteśmy braćmi, choć jesteśmy różni”.

Jolanta i Zbigniew Janczakowie są emerytowanymi nauczycielami. Mają po 66 lat. W drogę do Jerozolimy wyruszyli 4 czerwca z Miłosławia (pow. wrzesiński). Na pożegnanie wędrowców przybyli nauczyciele i uczniowie z miejscowej szkoły, władze samorządowe, znajomi. W pielgrzymowaniu nie są nowicjuszami. Dobrze znają trasę na Jasną Górę, mają za sobą wędrówki drogami św. Jakuba w Polsce i Europie, udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, a także trekkingi w odległych miejscach świata. W 2014 roku poszli pieszo na kanonizację Jana Pawła II do Rzymu.

Pielgrzymka do Jerozolimy potrwa pół roku. Ostatecznym celem jest Bazylika Grobu Świętego. Pierwsze dni wędrówki to trasa na Jasną Górę. Dalej – w kierunku Słowacji, później Węgry, przez Chorwację i Bośnię Hercegowinę, z dłuższym przystankiem w Medziugorie, pójdą do Albanii i dalej do Macedonii, ojczystego kraju Matki Teresy z Kalkuty. Następnie na trasie jest Grecja i Turcja. Z Turcji pielgrzymi przeprawią się na Cypr i stamtąd już prosto do Izraela, omijając z konieczności Syrię, przez którą prowadziły dawne, średniowieczne szlaki pielgrzymie do Ziemi Świętej.

Skąd taki pomysł? - Motywuje nas to, co dzieje się na świecie – wojny, terroryzm, nierówność społeczna, współczesne niewolnictwo i wykorzystywanie seksualne, obojętność na los drugich. Może ta nasza intencja wydaje się trochę wyświechtana, ale to przecież nie deprecjonuje jej wagi i znaczenia, tego, że pokój i braterstwo są dziś ludzkości bardzo potrzebne i trzeba się o nie modlić – mówi Jolanta Janczak. - Przez tę pielgrzymkę, przez jej trud, chcemy powiedzieć, że nie zgadzamy się na te wszystkie niesprawiedliwości, na takie traktowanie bliźnich, stąd nasze motto, słowa papieża Franciszka, które przypominają, że wszyscy jesteśmy braćmi, choć jesteśmy różni – dodaje Zbigniew Janczak.

Pielgrzymkę Jolanty i Zbigniewa Janczaków śledzić można na ich facebookowej stronie “Pieszo do Jerozolimy” @pieszodojerozolimy. W miarę możliwości i internetowego sygnału będą tam dodawać posty i zdjęcia z drogi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE