Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Zmarł Jerzy Szpunt

› Aktualności ponad rok temu    10.01.2017
Anetta Przespolewska
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A

W wieku 76 lat zmarł wieloletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

R E K L A M A

Jerzy Szpunt był dyrektorem Muzeum Regionalnego w Pleszewie. Urodził się 26 czerwca 1941 roku w Pleszewie. Po skończeniu Szkoły Podstawowej nr 1 uczęszczał do liceum ogólnokształcącego, gdzie zdał maturę w 1959 roku. Zaliczył 3 lata na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej i w 1965 roku przeniósł się do Państwowej Wyższej Szkoły Plastycznej w Poznaniu, gdzie studiował w pracowniach: W. Lama, W. Jackiewicza, St. Teisseyre`a, Z. Kępińskiego, E. Wasilkowskiego, O. Hansena, W. Świerzego. Po powrocie do Pleszewa otworzył warsztat „Ręczne malowanie szyldów”.

Zajmował się grafiką użytkową, projektowaniem wnętrz i przestrzeni. Uprawiał rysunek, grafikę, rzeźbę i malarstwo. Na potrzeby Urzędu Miasta i Gminy projektował i wykonywał oprawę graficzną dyplomów, logo miasta, medale okolicznościowe. 1 grudnia 1982 roku władze miasta powołały go na stanowisko kierownika Muzeum Regionalnego w Pleszewie. Powołał Społeczną Radę Muzeum, która oprócz prac organizacyjnych skupiała się nad pisaniem monografii Dzieje Pleszewa. W latach 1988-1990 pełnił funkcję radnego Rady Narodowej Miasta i Gminy Pleszew. Był członkiem komisji oświaty i kultury. Od 2001 roku zajmował się oprawą graficzną Rocznika Pleszewskiego wydawanego przez Urząd Miasta i Gminy.

Przez 25 lat muzeum zdobyło ponad 3.400 muzealiów i 215 depozytów oraz ponad 1.500 książek w bibliotece podręcznej regionalisty. Jerzy Szpunt projektował i wykonywał odlewy w gipsie tablic dotyczących Patrona Miasta św. Jana Chrzciciela oraz projekty medali: Człowiek Roku Ziemi Pleszewskiej, Rolnik-Ogrodnik Roku Ziemi Pleszewskiej, Biznesmen Roku Ziemi Pleszewskiej, Pleszewianin Roku i Rzemieślnik Roku.

W czerwcu 2008 roku po 25 latach pracy jako dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie odszedł na emeryturę.

Źródło: Rocznik Pleszewski 2009.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Cisza wyborcza. Możliwość komentowania została wstrzymana.
~ lo
ponad rok temu 4
Wspaniały człowiek i artysta
~ X-men
ponad rok temu ocena: 100%  3
Pamiętam jak, chodziłem na zajęcia plastyczne w roku 1984-5 do domu kultury, które prowadził Pan Szpunt. Pamiętam go jako bardzo miłego, sympatycznego z pasją człowieka.
~ Kleofas
ponad rok temu ocena: 80%  2
Wspanialy skromny człowiek...Z czasów Liceum pamiętam wypady do Muzem Regionalnego, jesli trafilo się na Pana Jerzego to miało się szczęście...Opowiadal z pasją....zaineresował każdego kto przyszedl na wystawe..Widać było, że żył tym co robił a to co robił bardzo kochał... Bardzo szkoda...Pozdr. Syna Dominika, ktory talent odziediczyl po Ojcu... Panie Jerzy, spoczywaj w pokoju! R.
~ sąsiad z osiedla
ponad rok temu ocena: 100%  1
Takiego Pana Jerzego zapamiętam!!!
R E K L A M A
R E K L A M A