Dostosuj wydruk

Gołuchów. Od lipca więcej za śmieci?

Gołuchów. Od lipca więcej za śmieci?

Mieszkańcy gminy Gołuchów na razie, do czerwca tego roku, płacą za śmieci bez zmian. Dlaczego? Ponieważ urząd podpisał umowę z PUK Kalisz na trzy lata. Wszystko zmieni się od 1 lipca.

Obecne stawki za śmieci ustalono więc 30 maja 2017 roku. Jest to 22 zł od gospodarstwa, gdzie śmieci są segregowane i 45 zł, gdy nie są. Do przetargu z maja 2016 roku – na wywóz odpadów - stanęły 3 firmy. Najkorzystniejszą ofertę złożył PUK w Kaliszu. Gołuchów podpisał więc z nim umowę na trzy lata. Kończy się ona 31 czerwca 2019 roku. Na te trzy lata gmina przeznaczyła na gospodarowanie nieczystościami 1.920.000 zł.

Czy mieszkańców czekają podwyżki? - Musimy ogłosić przetarg i zrobimy to już niedługo. Nie wiadomo bowiem, czy po pierwszym przetargu sprawa wywozu zostanie rozstrzygnięta. A od 1 lipca musimy mieć nową umowę, bo obecna obowiązuje do 30 czerwca. Mało prawdopodobne jest, abyśmy utrzymali stawki za śmieci na obecnym poziomie. Te kwoty mogą się zmienić - mówił podczas łączonych komisji, wójt Marek Zdunek.

Włodarz przypomniał, że w 2017 roku stawka od gospodarstwa domowego w gminie Gołuchów była obniżona z 25 zł na 22 zł. - Kontrakt był dość niski i wpływy były wyższe, niż opłaty, a musi być tak, że gmina pobiera od mieszkańców tyle, ile wydaje na gospodarkę odpadami - objaśniał Marek Zdunek. Wyraził też nadzieję, że po przetargu takich podwyżek, jak w sąsiednich gminach - 40% - jednak nie będzie.

Wójt dodał, że rodzaj opłaty - od gospodarstwa domowego - raczej nie zostanie zmieniony. - Każdy rodzaj opłaty ma swoje plusy i minusy, czy od osoby, czy od gospodarstwa. To drugie nie jest może korzystne dla gospodarstw jedno czy dwuosobowych, ale my tutaj stosujemy dopłaty, nawet do 75%, w zależności od dochodu - nadmienił Marek Zdunek.

autor: Ewa Andersz-Wanat

Źródło:

Dodano: 2019.01.09

zpleszewa.pl Copyright © 2007 - 2019 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: 63-300 Pleszew, ul. Kaliska 24., 62 508 10 17