Dostosuj wydruk

Pleszewianin Roku 2018. Nagrody rozdane! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pleszewianin Roku 2018. Nagrody rozdane! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pleszew. Pleszewianin Roku 2018. Poznaliśmy nazwiska osób, które zostały wyróżnione za swoją działalność w minionym roku. Pleszewianinem Roku 2018 została Ewa Siekierska.

 

Przypomnijmy: dziesięć osób i instytucji walczyło o tytuł Pleszewianina Roku 2018. Nominowani do nagrody byli w tym roku: Artur Kowalski, Ewa Siekierska, Magdalena Sobczak, Marcin Wegner, Miłosz Pawlak, OSP w Pleszewie, Lucyna Roszak, Siostry Dominikanki z Broniszewic, Sławomir Moch, Piotr Świderski i Przemysław Konopczyński.

Czytaj także: Kto zostanie Pleszewianinem Roku? Za nami głosowanie

W wyniku głosowania (zwycięzca wybierany był po podliczeniu głosów czytelników oraz kapituły) Pleszewianinem Roku 2018 została Ewa Siekierska - sekretarz Pleszewskiej Rady Seniorów, która aktywizuje seniorów Ziemi Pleszewskiej - m.in. zorganizowała w minionym roku wielką Senioriadę. Rozmowę z nią - oraz jej drogę, która doprowadziła ją do tego tytułu - przeczytać będzie można w najbliższym papierowym wydaniu "Życia Pleszewa".

Podczas gali przyznano także inne wyróżnienia. Pleszewska Izba Gospodarcza przyznała tytuł Biznesmena Roku. I tak Biznesmenem Roku został Tadeusz Stefaniak, wieloletni prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego, który przepracował w szpitalu 24 lata z czego ostatnie siedem szefował tej placówce. - Traktuję to jako wyróżnienie szpitala, a dopiero potem mojej osoby. Ten tytuł chciałbym dedykować wszystkim pracownikom szpitala, którzy mogą poczuć się biznesmenami roku - bo to ich ciężka praca spowodowała, że szpital było stać na te inwestycje, że tak wiele mogliśmy zrobić, rozwijać szpital, żeby słuzyć nie tylko pleszewianom, ale również osobom z innych powiatów - mówił.

Izba Rolnicza przyznała kolejny tytuł. Rolnikiem Roku został Jan Noskowski z Brzezia. Od 1985 roku razem z żoną prowadzi gospodarstwo rolne. Obecnie powierzchnia gospodarstwa wynosi 55 hektarów wraz z dzierżawą. - Dziękuję Powiatowej Izbie Rolniczej, dziękuję przede wszystkim mojej żonie, która zawsze mnie wspiera w tym co robię, moim synom, córce, którzy również przyczynili się do tego, że zostałem tak przez kapitułę wyróżniony - mówił.

Cech Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości przyznał z kolei tytuł Rzemieślnika Roku, którym został Lucjan Majchrzak. W wieku 17 lat uzyskał tytuł czeladnika w zawodzie elektryk. W 1975 roku zyskał tytuł Mistrza w zawodzie elektromonter. Od 1984 prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie instalatorstwa elektrycznego. Wyszkolił kilkunastu uczniów. - Chciałem podziękować za wyszczególnienie mnie tym tytułem, jest mi niezmiernie miło - komentował.

To nie wszystko. Władze Pleszewa wręczyły ponadto tytuł "Mecenasa Pleszewskiej Kultury" - nagroda przyznawana jest za szczególny wkład w promocję i finansowanie kultury. W tym roku nagroda była podwójna: otrzymali ją: Sławomir Moch - dyrektor PSM I stopnia w Pleszewie oraz twórcy Attractive Sound Festival w Pleszewie: Jacek Rabiak i Dawid Tomczak.

Osobną - wyjątkową nagrodę - i tytuł "Otwarty na dobroczynność" - za działalność ponad podziałami - otrzymały Siostry Dominikanki z Broniszewic. Jak tłumaczył burmistrz chodzi o otwartość sióstr w kilku wymiarach.

- Chodzi o otwartość na człowieka potrzebującego, często porzuconego, wykluczonego. Siostry otwarte są  również na różne źródła pozyskiwania środków finansowych - bez których nie udałoby się tego stworzyć. I wreszcie - otwarte na świat. Stworzyły dom - i nie mówię tu o instytucji, ale o wspólnocie - gdzie każdy jest równy, gdzie ma zagwarantowaną godność. Potrafiłyście w tym podzielonym kraju zrzeszyć wokół siebie szereg ludzi i instytucji -  nikt nie jest wam w stanie wskazać, że przynależycie do określonego prądu intelektualnego, światopoglądowego czy nawet partyjnego - komentował burmistrz Pleszewa.

- Będąc w tylu miejscach w Polsce nie doświadczyłyśmy tyle życzliwości co na Ziemi Pleszewskiej - od urzędników, od ludzi których spotykamy na co dzień - mówiła siostra Eliza Małgorzata Myk. - Wszystkie inne regiony wymiękają tu z wami - żartowała.

- Docenienie od ludzi, z którymi się na co dzień żyje jest najcenniejsze - dodawała. Jak zaznaczały siostry - drzwi Domu Chłopaków są zawsze otwarte.

ZOBACZ WIDEO Z GALI:

 

autor: Redakcja

Źródło:

Dodano: 2019.02.08

zpleszewa.pl Copyright © 2007 - 2019 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: 63-300 Pleszew, ul. Kaliska 24., 62 508 10 17