Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ASIMAR praca

Bracia z Pleszewa ofiarami księdza pedofila! Wstrząsające wyznania w filmie Sekielskich!

› Aktualności 3 miesiące temu    16.05.2020
komentarzy 47 ocen 0 / 0%
A A A

Pleszew. Powiat pleszewski. "Zabawa w chowanego". Film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" to kolejny po "Tylko nie mów nikomu" dokument o pedofilii w polskim Kościele katolickim.  Są w nim wątki pleszewskie. Wyznania bohaterów są  wstrząsające!

 

On zawsze ze mną jest, nawet tu teraz stoi za mną. Mam wrażenie, że pójdziemy razem do grobu - mówi Jakub, jeden z bohaterów filmu. 

 

Już w trakcie produkcji "Tylko nie mów nikomu" Sekielscy informowali, że mają mnóstwo nakręconego materiału, a ich film to zaledwie pierwsza część planowanej trylogii.

 

"Zabawa w chowanego", tak samo jak "Tylko nie mów nikomu", została sfinansowana dzięki internetowej zbiórce. Tym razem Sekielscy skupili się na  odpowiedzialności za krycie pedofilów. Drugi film braci Sekielskich jest wstrząsający, być może jeszcze bardziej niż pierwszy. Dlaczego? Bo obnaża system. Pokazuje bezradność ofiar księży pedofili w starciu z systemem ukrywania i chronienia sprawców.  Do ilu z tych przestępstw by nie doszło, gdyby system działał prawidłowo? Ile dzieci udałoby się uratować? 

 

Pleszew. "Zabawa w chowanego"

Tomasz Sekielski do Pleszewa przyjechał na początku czerwca.O sprawie zrobiło się głośno, gdy znany dziennikarz i autor głośnego dokumentu „Tylko nie mów nikomu” wrzucił na swój profil na Instagramie zdjęcie obrazujące drona na tle jednego z pleszewskich  kościołów. 

 

CZYTAJ TUTAJ: Tomasz Sekielski przyjechał z ekipą do Pleszewa i okolic

 

Okazało sie, że te przypuszczenia były słuszne. JEDNYM Z BOHATERÓW DOKUMENTU JEST POCHODZĄCY Z POWIATU PLESZEWSKIEGO JAKUB I JEGO MŁODSZY BRAT. 

 

Opowiedziana  przez nich historia jest wstrząsająca. Bracia oskarżają księdza Arkadiusza, który pełnił posługę w Pleszewie o molestowanie seksualne. To co jest najbardziej przerażające w tej historii, to fakt, że miał to robić w ich własnym domu.  Nawet wtedy, gdy rodzice siedzieli w pokoju obok. Ksiadz wykorzystał fakt, że był przyjacielem rodziny (ojciec chłopców pracował wówczas jako organista w parafii, rodzina mieszkała w domu parafialnym). 

 

Szokiem jest, kiedy słyszy się wspomnienia dorosłego mężczyzny, który opowiada, jak wtedy milczał, bo się bał, że ojciec straci pracę. To była biedna rodzina, w której jedno z dzieci było umierające. Ci bracia znaleźli się pod ogromną presją - mówił w jednym z wywiadów Tomasz Sekielski. 

 

Co teraz dzieje się z księdzem Arkadiuszem?

 

Suspendowano go w końcu (3 lata po zgłoszeniu sprawy przez rodziców jednej z ofiar przyp.red.). Ma teraz zakaz pełnienia posługi. Sprawa wciąż tkwi w prokuraturze, mimo że zeznało mnóstwo osób, świadkowie i pokrzywdzeni - mówi Sekielski. 

 

Jakub jeden z molestowanych braci dziś tuż przed premierą filmu opublikował oświadczenie na swoim profilu w mediach społecznościowych. Warto przeczytać!

 

"Nadszedł dzień, na który długo czekałem. Zaczynam dziś nowe, mam nadzieję lepsze życie. To będzie dzień pełen emocji, wzruszeń, wspomnień, żalu, złości, ale i nadziei. Proszę wszystkich o zachowanie spokoju w dyskusjach, które niewątpliwie będą miały dziś miejsce. To nie jest czas dla polityków czy celebrytów przekrzykujących się nawzajem jaki to kościół jest zły lub dobry. Cały czas to mój kościół w którym niestety doświadczyłem ogromnego zła. Chciałbym, żeby mnie nie odrzucał, nie atakował, żebym czuł się w nim dobrze, jako wierzący, poszkodowany, ale i zrozumiany. Żebym mógł wrócić do normalnego funkcjonowania wśród tych bliskich mi ludzi. Liczę, że będzie on w końcu na tyle silny, żeby przyznać się do popełnionych przestępstw niektórych księży i biskupów. To jednak nie wystarczy.

Mam nadzieję, że dziś znów się nie zawiodę, podobnie jak rok temu. Nie usłyszę pięknych słów ze strony władz kościelnych o tym, że przepraszają, dbają o nas i są z nami całym sercem. Nie zobaczę też w telewizji rzecznika prasowego episkopatu polski, który zestresowany będzie opowiadał o kościelnych statystykach dotyczących pedofilii, o tym, że powstała fundacja na rzecz poszkodowanych i, że ogólnie jest mu przykro.

Mam nadzieję, że któryś z hierarchów kościoła katolickiego w Polsce, a chyba kilku takich mamy, choćby Prymas Polski czy arcybiskup Ryś, będzie na tyle odważny, że spotka się z nami, posłucha co przeżyliśmy, wyciągnie wnioski i zacznie realnie pracować w tej kwestii. Nie schowa się za mury swojej kurii i nie będzie czekał, aż szum medialny ucichnie. Wreszcie, że publicznie potępi zachowanie nie tylko księdza pedofila, ale również biskupa Janiaka i wielu innych, którzy są zamieszani w ukrywanie przestępstw.

Bardzo Was o to proszę! Nie chcę, żeby „poleciały głowy”, nie chcę nawet skazania księdza pedofila – on dziś poniesie wystarczającą karę. Chcę, żeby mój kościół stanął w końcu na wysokości zadania i oczyścił się z tych przestępców, którzy najbardziej mu szkodzą. Nie chcę się dalej wstydzić, że instytucja, która ma głosić słowa Chrystusa jest tak słaba i tchórzliwa.

Drodzy dobrzy księża i biskupi! Bądźcie silni, bądźcie odważni! Zróbcie to dla nas, poszkodowanych, żebyśmy kiedyś, w czystym domu, mogli usiąść wspólnie do stołu i spełniać swoją misję. Liczę na Was!"

 

 

 

 

 

 

 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (47)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ X-men
2 miesiące temu ocena: 86%  47
Smog, koronawairus, przekręty, wycinka dorodnych kikuset drzew i pedofilia z tym ostatnio kojarzy Pleszew. Tak Patologiczne Elity. Brak wizji.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ppl
2 miesiące temu ocena: 50%  46
I mój syn w tym kosciele 13 września ma iść do 1 komuni św skandal do takich iść pedofili
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gregor
2 miesiące temu 45
Pójdzie, lub nie pójdzie. To twój wybór drogi rodzicu.
~ Pleszewmysli
2 miesiące temu ocena: 100%  44
Co trzeba mieć w głowie żeby naruszać nietykalność cielesna dziecka?Jeśli ktoś tego broni to jest takim samym bydlakiem jak pedofil. Jestem dumny z chłopaków z ich siły!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gregor
2 miesiące temu 43
A z ich rodziców ? Za prezenty i mieszkanie dawali przyzwolenie na spotkania dorosłego faceta w sukience ze swoimi małoletnimi dziećmi. Zimna kalkulacja zysków i strat. przecież to tylko dzieci. Zapomną. No i zapomnieli. DO czasu, aż się okazało, że da się wyciągnąć z miłośników przebieranek niemałą kasę w ramach odszkodowania. Odpowiedzi na prywatne wezwanie nie było, to chłopaki poszły z tym do telewizji.
~ Z Pleszewa
2 miesiące temu ocena: 85%  42
Na samą myśl, że się chodziło do tego kościoła i przyjmowało komunię świętą z rąk tego zboczeńca, z rąk, które wcześniej były w majtkach dziecka to mi się niedobrze robi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ syn proboszcza
2 miesiące temu ocena: 72%  41
Nie wszyscy księża to pedofile, mój tata jest normalny!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aggilluś
2 miesiące temu ocena: 18%  40
Kto sprzedał brudy pleszewskie Sekielskim ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gregor
2 miesiące temu 39
Sami sprzedali. Po tym, jak kuria nie odpowiedziała na wezwanie do zapłaty zadośćuczynienia. Było kiedyś mieszkanie, były prezenty. Teraz miała być sowita wypłata. Podwójna korzyść na tej samej krzywdzie i nie wyszło. No to mamy film o Pleszewie. Jakby miasto, w którym się to wydarzyło miało jakiekolwiek znaczenie. W tej samej celi powinien siedzieć zboczeniec i rodzice. Którzy zimną kalkulacją sprzedawali własne dzieci oprawcy. Nie oni pierwsi nie ostatni.
~ Pleszew
2 miesiące temu ocena: 85%  38
To nie brudy. To prawda.
~ Mama
3 miesiące temu ocena: 100%  37
Jeżeli ktoś skrzywdziłby moje dziecko w taki ohydny sposób, to lepiej dla niego ,żeby policja go dorwała przede mną , bo jeżeli ja bym go pierwsza dopadła, to już sąd byłby zbędny. I nie ma znaczenia czy to ksiądz czy świecki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gregor
2 miesiące temu 36
Otóż to. bo jesteś NORMALNYM RODZICEM. Rodzice braci stwierdzili inaczej. Tolerowali prezenty, spotkania w zamkniętym pokoju. Bo im się to opłacało. Oprawca był pracodawcą ojca, dał rodzinie mieszkanie. Dla rodziców cnota własnych dzieci była mniej warta od szukania innej pracy i innego mieszkania.
~ Mafia lewandowa???
3 miesiące temu ocena: 86%  35
I oni nas straszą "tęczową zarazą" , a sami są jeszcze gorszą czarną zarazą .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zamiast linczu
3 miesiące temu ocena: 26%  34
Zanim osądzisz pamiętaj że "myślą,mową,uczynkiem i z a n i e d b a n i e m"
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ oko
3 miesiące temu ocena: 14%  33
Papa Doc wyłącz TVN włącz TVP ale ty już to chyba zrobiłeś sądząc po twojej wypowiedzi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dumna mama
3 miesiące temu ocena: 77%  32
Moja córka właśnie oznajmiła, po obejrzeniu tego filmu, że od biskupa kaliskiego nie ma zamiaru przyjąć sakramentu bierzmowania. Muszę przyznać, że poczułam ogromną dumę .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gregor
2 miesiące temu ocena: 100%  31
Raczej bunt nastolatki. Pomieszała zdarzenie, sakramenty z instytucją. Za 5 czy 10 lat będzie biegać po kościołach w sąsiednim powiecie, by dostać bierzmowanie. Bo jej "marzenie o pięknym ślubie w białej sukni z welonem i organami w tle" będzie niewykonalne.
~ Kaliszanka
2 miesiące temu ocena: 86%  30
Mojej córki też nie puszczę do bierzmowania jeżeli Janiak miałby jej udzielać, zresztą ona sam już powiedziała, że na samą myśl , że miałaby ją przyljąć z takich rąk to jej się "podnosi".
~ Tomasz
2 miesiące temu ocena: 87%  29
Wolę nie mieć bierzmowania, jak je przyjąć z rąk takiego człowieka.
~ PPL
3 miesiące temu ocena: 76%  28
Jaka szmata dała łapkę w dół za tą wypowiedź? Przyznajcie się śmiecie!
~ jarock
3 miesiące temu ocena: 19%  27
~Dumna mama, ~Ja też, ~Rodzice... Szafarz nie działa własną mocą, lecz mocą samego Chrystusa. Treścią intencji szafarza zatem jest wypełnienie tego, co czyni Kościół.
~ Ja też
3 miesiące temu ocena: 74%  26
Od Janiaka nie będę przyjmowł bierzmowania.
~ Rodzice
3 miesiące temu ocena: 74%  25
Mój syn się dołącza do tego protestu. Powiedział ,że od Janiaka bierzmowania nie przyjmnie. My rodzice to popieramy.
~ Afar
3 miesiące temu ocena: 73%  24
Papa Doc....oczywiście...cały Pleszew przez DLUGIE LATA wiedziall o pedofilu, kierowniku plesz. chóru!!! Gdzie były władze gminy i policja? Policja powie ...nikt nie zgłosił... Rodzice bali się do niego dzieci posyłać... To była dopiero zmowa milczenia...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lokalny BOSS
2 miesiące temu ocena: 50%  23
dziwne ale ja nie wiedziałem a chętnie bym go do lasu wywiózł w bagażniku czarnej BMW
~ Ja
3 miesiące temu ocena: 43%  22
Zgadza się, wszyscy wiedzieli i milczeli. Nie wiem czy ze strachu, czy dlatego, że nic i tak by nie zdziałali.
~ Xxx
3 miesiące temu ocena: 76%  21
Dokładnie a jeszcze od burmistrza został uhonorowany Tytułem Honorowego Pleszewianina...to jest dobiero skandal!!!!
~ piotr
3 miesiące temu ocena: 82%  20
Za chwile będzie odwiedzał parafie i udzielał bierzmowania przygotujmy mu niespodziankę . Panie Janiak zapraszamy oczywiście w czerwonej sukience .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ C
3 miesiące temu ocena: 26%  19
Czy teraz ten film będzie tematem roku ????
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ A.
3 miesiące temu ocena: 91%  18
Przykro to oglądać i złość się w człowieku gotuje. Całym sercem jestem z bohaterami. Gratuluję odwagi i życzę pokonania traum. Bądźcie silni, bo oprócz słów wsparcia, poleje się również hejt. Niestety... Zastanawia mnie jeszcze jedno. To nie jedyna taka sprawa z naszego miasta. Kilka lat temu wypłynęła sprawa diakona pracującego w jednej z pleszewskich szkół nagabującego chłopców. Z tego co wiem, tutaj na szczęście była szybka reakcja i człowiek ten został natychmiast zwolniony a sprawa zgłoszona prokuraturze, ale co działo się dalej...tego nie wiem. Krążące plotki również mówiły o przeniesieniu tej osoby z seminarium, bodajże we Wrocławiu, do Kaliskiego ze względu na podobne sytuacje. I jeśli jest to prawda i pozwolono mu na pracę z młodzieżą, to tylko kolejny smutny przykład, jak to wszystko funkcjonuje... Może warto by media odświeżyły tą sprawę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ RYBA
3 miesiące temu 17
Z tego co wiem to nie jest ani klerykiem, ani księdzem.
~ Wera1345566
3 miesiące temu ocena: 29%  16
Za kasę dzisiaj to wszystko można powiedzieć. A dlaczego o sędziach ,lekarzach,urzędnikach nic nie kręcą jak zwykle kasta.Oczywiscie pedofili nie tolerujeje jeżeli winny karę każdy musi poniesc
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Obywatel
3 miesiące temu ocena: 88%  15
Dlatego , że pedofile szukają pracy w miejscach gdzie mają kontakt z dziećmi
~ Pokory
3 miesiące temu ocena: 81%  14
Za kasę można co niektórych może kupić ale ty za kasę rozumu nie dostaniesz.
~ Papa Doc
3 miesiące temu ocena: 27%  13
zxc: masz błędne pojęcie o pedofilii. Statystycznie wcale ich w Kościele nie ma tak wielu. Zatem wyłącz tvn i zacznij myśleć.
~ zxc
3 miesiące temu ocena: 72%  12
Wyłącz TVP. Pedofile zdarzają się wszędzie, różnica jest taka że w kościele jest ich "jakoś więcej" i kościół ich kryje.
~ Ja
3 miesiące temu ocena: 42%  11
A rodzice też powinni być bardziej czujni i ne zostawiac synów samych
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gregor
2 miesiące temu 10
Tu nie czujność wchodziłą w rachubę, ale przyzwolenie. Prezenty ? praca ? Mieszkanie ? Za co ? Za te godzinkę czy dwie w zamkniętym pokoju z każdym z synów ? Niska cena. Przecież to dzieci. Zapomną. Nie zapomniały. ALe dlaczego sobie przypomniały o tym teraz, 12 czy 14 lat po tym, odkąd są dorośli i mogą sami złożyć doniesienie do prokuratury ? Czy to dlatego, że Kuria nie odpowiedziała na ich wezwanie do dobrowolnej wypłaty zadośćuczynienia ? Zatem tu nie o sprawiedliwość ale o pieniądze idzie ? Obrzydliwość goni obrzydliwość. A prawda jest zawsze gdzieś po środku. W więzięniu powinien siedzieć oprawca i rodzice. W tej samej celi.
~ zxc
3 miesiące temu ocena: 44%  9
No pewnie, to ofiara jest tutaj winna. Cała rodzina mogła się domyśleć że jak ksiądz to pedofil
~ Osoba
3 miesiące temu ocena: 19%  8
Napewno jest to trudne doświadczenia ale to juz było i do odpowiednich instytucji trzeba było zgłosić bo film problemu nie rozwiąże.A ciągłe wracanie do tego to jeszcze bardziej niszczy psychikę.Nie wiem czy po tym filmie będą bracia czuli sie lepiej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ osoba 1
3 miesiące temu ocena: 73%  7
Przeczytaj raz jeszcze ze zrozumieniem.
~ Wierząca
3 miesiące temu ocena: 97%  6
Całym sercem z ofiarami. Brawa za odwagę! Wszyscy odpowiedzialni za waszą krzywdę powinni ponieść konsekwencje.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Katoliczka
3 miesiące temu ocena: 92%  5
Księdza potraktowałabym sztachetą po kręgosłupie i nagiego przywiązała do latarni na rynku, a biskupa, który o tym wiedział i nic nie zrobił dla towarzystwa przywiązać do drugiej latarni. A to jeszcze za mała pokuta za wyrzadzone krzywdy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gregor
2 miesiące temu 4
Obejrzyj raz jeszcze "Tylko nie mów nikomu" a potem "Nic się nie stało". A następnie postaw sobie pytanie GDZIE BYLI RODZICE ? Wakacje z księdzem ? Zamykanie się w pokoju ? przecież oni wszystko na to pozwalali bo im się to OPŁACAŁO. Rodzice wraz z oprawcą w jednej celi powinni siedzieć.
~ Izabela
3 miesiące temu ocena: 96%  3
Zgadzam się w 100%. Od siebie dołożę jeszcze drugą sztachetą tylko najpierw nabiję ją gwoździami. Jakby któryś skrzywdził w ten sposób moje dziedzko (bez znaczenia ksiądz czy świecki) to mu nawet Pan Bóg nie pomoże.
~ Och
3 miesiące temu ocena: 92%  2
Katoliczka święta prawda, brak słów na to wszystko. Szkoda chłopakow, swoje przeszli, a księdza srogo ukarać, na żywca uciąć co trzeba, jeszcze będzie mało