Czermin. Trzy dekady domu kultury

Opublikowano:
Autor:

Czermin. Trzy dekady domu kultury - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Ośrodek Kultury w Czerminie ma powody do dumy. Od 30 lat promuje lokalnych artystów i dba o kultywowanie tradycji i szerzenie kultury. Kieruje swoje propozycje do różnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. To miejsce otwarte dla wszystkich, które wrosło już w świadomość lokalnej społeczności.

 

Budowa ośrodka kultury w Czerminie ruszyła w 1986 roku i trwała trzy lata. Oficjalnie instytucja rozpoczęła swoją działalność 15 maja 1990 roku. Od początku placówką zarządza - Renata Półtorak. Najpierw była tam instruktorem, potem została szefową. I tak jest do dziś.

 

Pierwsze dożynki

Pierwsza imprezą, którą organizowała jako kierownik, były dożynki. Na potrzeby przedsięwzięcia szybko udało się utworzyć trzy grupy: taneczną, wokalną oraz dziecięcy zespół. Jak szefowa placówki wspomina tamten okres?

 

– To by wspaniały czas. Zupełnie inaczej się wówczas pracowało, ale ja ten okres wspominam wyjątkowo dobrze – mówi Renata Półtorak.

 

Ośrodek od początku swojej działalności kładł nacisk na współpracę z miejscowymi organizacjami - szkołą, biblioteką czy kołami gospodyń wiejskich, a także rozwijanie pasji u najmłodszych i trochę starszych mieszkańców. O tym, że działania przynoszą znakomite efekty świadczą chociażby działające przy ośrodku kółka zainteresowań: taneczne, wokalne, kabaretowe czy folkowe. W sumie 40 osób. Ale to nie wszystko. Przy czermińskim centrum kultury działaj też grupy wsparcia AA i Klub Abstynentów.

Kabaret i kapela

Ośrodek od zawsze wspierał też lokalne talenty. Przykładem jest chociażby kabaret „Za pięć dwunasta” czy kapela „Wiesiołek”. Ten pierwszy w latach 2002-2004 z sukcesami brał udział w pierwszej i drugiej edycji programu telewizyjnego pt. „Zostań gwiazdą kabaretu”, zdobywając w efekcie nagrodę główną, a w drugiej edycji - wyróżnienie specjalne. Przy domu kultury powstał również znany w lokalnym środowisku kabaret „Nie z tej ziemi”. Ponadto czermiński ośrodek może pochwalić się imprezami, które na stałe wpisały się w kalendarz kulturalny gminy. W roku 1999 roku odbyła się I edycja Przeglądu Piosenki Przedszkolnej, który do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Podobnie jak organizowany od 2016 roku Gminny Kabareton „Labafest”. Renata Półtorak współpracuje nie tylko z dziećmi i młodzieżą, ale uaktywnia też starszych mieszkańców – bo od 2012 roku przy ośrodku działa klub seniora.

– Seniorzy są niezwykli, wspaniali, zaangażowani. Bardzo żałuję, że w związku z pandemią musieliśmy odwołać zaplanowaną wycieczkę w Pieniny. Nie odbędzie się też zapewne „Seniorfest” – ubolewa kierownik ośrodka.

 

Kasa i nagrody

kultury w Czerminie znany jest także ze swej aktywności w sferze pozyskiwania środków zewnętrznych. Dzięki dotacjom z PROW-u udało się m.in. wyremontować świetlice i doposażyć zaplecze kuchenne. Wielokrotnie instytucja została doceniona te w konkursie „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich”. Nagrody otrzymały m.in. projekt „775-lecie miejscowości Czermin”, „Nasza mała ojczyzna w twórczości Jadwigi Gulczewskiej – tradycja, kultura, religia” czy ubiegłoroczny „Nie tylko chlebem żyje człowiek”.

Będzie koncert

Główna część jubileuszowych uroczystości domu kultury została zaplanowana na jesień. Niestety - dziś nie wiadomo jeszcze czy obchody się odbędą. Dlatego też zaplanowano koncert online, który ma być formą podziękowania dla wszystkich osób, które przez 30 lat były związane z instytucją.

 

– Zainteresowani zaprezentowaniem swoich artystycznych uzdolnień (śpiew, gra na instrumencie, recytacja, taniec, itp.) mogą przysyłać swoje nagrania z tytułem utworu i krótką informacją o swojej osobie na adres osrodekkultury@vp.pl lub w wiadomości na Facebooku – zachęca Renata Półtorak.

 

 

O jubileuszu nie zapomnieli też przedstawiciele miejscowych władz.

 

- W trudnym czasie przyszło nam obchodzić ten piękny jubileusz. Wierzymy jednak, że już niebawem wszystko wróci do normalności i ponownie wraz z całą społecznością gminy Czermin będziemy mogli korzystać z przedsięwzięć proponowanych przez ośrodek kultury - podkreślają zgodnie wójt Sławomir Spychaj i przewodniczący rady Robert Mikołajczak. I dziękują za zaangażowanie i pracę na rzecz rozwoju, integracji oraz promocji gminy. - Życzymy, aby aktywność kulturalna była pasmem sukcesów, a wykonywane obowiązki źródłem satysfakcji i zadowolenia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE