Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M APIASECKI ROWERY
R E K L A M AMICHALSKI RURY

Dobrzyca. Jak zmienić dni miasta, żeby przyszli ludzie?

› Aktualności 10 miesięcy temu    22.07.2019
Ewa Andersz-Wanat
komentarzy 29 ocen 0 / 0%
A A A

Problem organizacji święta miasta, które w tym roku nie nosiło już nazwy Dni Dobrzycy, poruszyli radni na ostatniej sesji. - Jaki jest sens organizacji tej imprezy, skoro co roku frekwencja jest coraz mniejsza. Te Dni Dobrzycy to umrą za rok dwa, bo nie będzie miał kto na nie chodzić - zaczął Janusz Zych.

Burmistrz Jarosław Pietrzak stwierdził, że nie będzie "likwidacji" obchodów święta miasta. - Nie możemy myśleć w kategoriach, czy Dni Dobrzycy w ogóle organizować, ale jak je uatrakcyjnić na tyle, by większość osób przyszła na te imprezy. To jest, moim zdaniem, kwestia doboru zespołów - mówił włodarz. Burmistrz przypomniał także, że od co najmniej dwóch lat padają ze strony GCK propozycje, aby impreza była niebiletowana. Radni jednak nie chcieli się na to zgodzić. W 2018 roku - ze względu na wybory. - Jeżeli ktoś ma nam wytykać, że sobie robimy igrzyska, to uważam, że w tym roku wyborczym zostawmy tak, jak było - mówił wówczas burmistrz Pietrzak.

Koszt organizacji święta miasta, to koło 65-70 tys. złotych. Gmina dokłada ok. 20 tys. zł. - Trzeba pomyśleć, żeby jednak wysupłać z budżetu więcej, żeby pozyskać sponsorów i zrobić imprezę otwartą. Myślę, że dużo więcej osób by przyszło. Jeśli jest rodzina z czwórką dzieci, to muszą za wejście zapłacić 60 zł. A jeszcze coś zjeść, kupić choćby loda, jakiegoś balonika, pójść do lunaparku, to z 60 zł robi się 200 zł. I ludziom szkoda wydawać tyle pieniędzy - mówił burmistrz, Jarosław Pietrzak. Prosił radnych o ponowne podejście do tematu darmowego święta miasta i przemyślenie tego na jedną z kolejnych sesji. - Żeby to było święto, a nie święto, za które trzeba zapłacić - dodał włodarz.

Radna Lidia Parysek zauważyła, że nie jest obecny na sesji dyrektor GCK, Wojciech Maniak, a to jemu przede wszystkim rajcy chcieliby zadać pytania odnośnie święta miasta. Ponieważ jest on także radnym powiatowym był w tym samym czasie na sesji w starostwie. - Ale takie rozmowy z panem dyrektorem już były. Mamy pomysł, że może by też pozyskać na to środki z zewnątrz, napisać projekt, wtedy już budżet nie byłby tak obciążony - informował burmistrz. Radny Tomasz Patera proponował, aby zorganizować większą imprezę, nie tylko dla mieszkańców, ale by przyjechali ludzie z całej Wielkopolski. Podał tu przykład samofinansującej się majówki BMW w Dobrzycy, której jest współorganizatorem.

Zastanawiano się także nad zmianą miejsca imprez. - Może w parku te Dni Dobrzycy mogłyby się odbywać? - pytał radny, Bogusław Olender. Burmistrz wyjaśnił, że nie ma na to zgody dyrekcji muzeum, ze względu na ochronę zabytkowych budynków. W grę nie wchodzi także boisko sportowe, bo ludzie zniszczyliby murawę. - Plac przy hali to dobre miejsce. Daleko od ruchliwej drogi, dzieci mogą biegać bezpiecznie. Postaramy się uatrakcyjnić jeszcze ten teren - uznał Jarosław Pietrzak. Zaproponował, aby sprawę omówić na innej sesji, w obecności już dyrektora Maniaka. - Po to zatrudniamy dyrektora w GCK, żeby on dbał o naszą kulturę, a nie, żebyśmy my za niego rozwiązywali te problemy. Dostał reprymendę po tych Dniach Dobrzycy, myślę że zrozumiał, w czym jest problem i mam nadzieję, że będzie go umiał rozwiązać - dodał włodarz.

"Życie Pleszewa" wielokrotnie pisało o tym, że ludzie chcą darmowych Dni Dobrzycy. - Są imprezy płatne w Gizałkach, Gołuchowie, ale nie są to "dni" danej miejscowości. Dni Miasta z najbliższej okolicy biletowane są tylko u nas - wyjaśniał w 2017 roku rajcom dyrektor GCK, Wojciech Maniak. A jeszcze w poprzedniej kadencji rady o tym, że ludzie chcą darmowych Dni Dobrzycy wielokrotnie na komisjach i sesjach mówił radny Mieczysław Łapa. Zawsze dostawał odpowiedź, że budżet GCK jest za niski i sprawa się kończyła. Czy tym razem radni dołożą do imprez z okazji święta miasta? O sprawie będziemy informować. 

Wojciech Maniak, dyrektor GCK w Dobrzycy

"Na pewnie rzeczy nie mamy wpływu - tym razem była to pogoda. Trudno zgromadzić tłumy ludzi, gdy na kilka godzin przed koncertem ludzie otrzymują alerty pogodowe "30 km obok w Zdunach odwołują Dni Zdun, bo przechodzi nawałnica". W sobotę w naszych imprezach uczestniczyło 800 osób - to 1/3 Dobrzycy, co przy takiej pogodzie nie jest "tragedią". Przykładowo, w muzeum na koncercie "Pectus" było 200 osób, na koncercie Zbigniewa Wodeckiego - 400 osób, na koncercie disco polo w Pleszewie - 100 osób, koncert Grzegorza Hyżego też nie powalił na kolana - było ok. 800 osób. To na Pleszew, który ma 18 tys. mieszkańców nie jest dobrze. Drugim czynnikiem jest płatna impreza. Od 2 lat proszę na sesji radnych, żeby zrobić bezpłatne dni miasta, bez skutku. Uważam, że przegląd zespołów młodzieżowych AleMuzaFest i konfrontacje niepełnosprawnych oraz koncert kapeli "Piersi" były udane, także ocena całych dni dla mnie nie jest do końca zła. Płatne imprezy na dzień dzisiejszy nie mają prawa bytu, przy rozdawnictwie obecnego rządu"
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (29)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mieszkaniec
9 miesięcy temu ocena: 100%  29
A może przewodniczący rady wnioskowałby za jeszcze jedną podwyżką dla burmistrza(klubowego kolegi) z wiadomych przyczyn?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prezes
9 miesięcy temu ocena: 100%  28
Zgaduję. Będzie rewanż? burmistrz zgłosi podwyżkę dla przewodniczącego rady? I tak w kółeczko!
~ Ola
9 miesięcy temu ocena: 95%  27
Burmistrz zdradził żonę, teraz sprzedaje mieszkanie samochody i co tylko idzie. Ma w dupie cała gminę, buja się w luksusie a resztę ma totalnie gdzieś. Niech on się zastanowi czy warte to wszystko było bo w zbliżających się wyborach na pewno nikt go nie wybierze. Wstyd i hańba dla gminy, ze ma takiego nieodpowiedzialnego burmistrza. Ciekawe na co poleciała bo na pewno nie na wygląd hahaha.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tomek
9 miesięcy temu ocena: 100%  26
Nie mogę uwierzyć , że jest prawdą z tym burmistrzem - przecież w PSL-u opierają się o wartości tradycyjne, rodzinne i katolickie...czyżby jedynie deklaracje....?
~ Nowy prezes
10 miesięcy temu ocena: 84%  25
Stefa byłaś radną i co takiego zdziałałaś?a teraz się wymądrzasz!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
10 miesięcy temu ocena: 100%  24
Pewnie macie i pojęcie wydając takie opinie ale jeden czy nawet dwuch nic nie jest wstanie przeciwwstawić się wśród tylu rajców obozu rządzącego to tak jak kopanie w ścianę!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ciekawski
10 miesięcy temu ocena: 100%  23
do Stefy. 90% rady się sprzedało? Rada to jakiś burdel?
~ Stefa
10 miesięcy temu ocena: 100%  22
Tu masz rację. 90 % rady sprzedalo sie. Pozostale 10 % nic nue moze. Dziwi tylko fakt ze jeszcze jakiś czas temu Ci którzy odwazyli sie krytykowac burmistrza teraz nabierają wody w usta i przyklepują doslownie wszystko co burmistrz powie. Czyt. Eduardo Budowlaniec, Rogalik, Paryżanka. Co takiego musialo sie stac ze tak mocno pokochali burmistrza ?
~ Sławek
10 miesięcy temu ocena: 100%  21
Wszystko co piszecie zwisa burmistrzowi. 4 lata ma spokoju i mozecie mu naskoczyc. A to wszystko dzięki wsiokom które glosują w ciemno. Eh szkoda mi Was.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
10 miesięcy temu ocena: 100%  20
Wystarczy pisemnko do wojewody gminne referendumi i będą nowe wybory
~ Widz
10 miesięcy temu ocena: 100%  19
Radny Rogala jest spoza PSL-u ? Dobre sobie. Jeszcze napisz ze Paryskowa tez. Przeciez Stowarzyszenie z którego startowali to klon PSL, baa ponoć nawet sam burmustrz proponowal im takie rozwiązanie i chęć pomocy przy zakladaniu stowarzyszenia. W radzie nie ma osoby ktora odważy sie zadac niewygodne pytania. Kto sie odezwal w sprawie budownictwa mieszkaniowego? A dokladnie w sprawie bloków widmo ? No kto ? Nikt !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
10 miesięcy temu ocena: 96%  18
Dokładnie czy ma czy nie prywatna sprawa ale jeżeli samochody służbowe jadą po godz.pracy lub urzędowania w celu prywatnym to już są nasze podatki my na to dajemy pieniądze z własnej kieszeni i. jest niedopuszczalne trzeba to sprawdzić i jeżeli jest to prawda musi to ktoś zakończyć! Ale kto jeżeli zastępca partyjny kolega i większość to PSL
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ To ja złodziej
10 miesięcy temu ocena: 100%  17
Jeżeli faktycznie jeździ służbowym autem w celach prywatnych to już inna sprawa, bo faktycznie idą na to nasze podatki. Kochanka jest czy nie to już nie nasza bajka :)
~ Tomek
10 miesięcy temu ocena: 100%  16
O ile mi wiadomo, szefem komisji rewizyjnej jest pan Rogala spoza PSL-u, czy się narazi komukolwiek z opcji ludowej...? Wątpliwe...!
~ To ja złodziej
10 miesięcy temu ocena: 56%  15
Fakt faktem "Dni Dobrzycy" nie należały do najciekawszych i totalna wtopa z tymi wejściówkami / biletami. Ale jeżeli chodzi o życie prywatne burmistrza to nie powinniśmy mieszać się do tego i nie mieszać jego życia prywatnego z funkcją publiczną jaką pełni. Gdyby "atak" dotyczył układów z Mietasem to mamy pełne prawo komentować to, bo to są wały za naszą kasę, ale... to czy burmistrz ma kochankę czy też nie to nie nasza sprawa tym bardziej, że ma jeszcze rodzinę, która też czyta te komentarze. Zanim wyleje się kolejna fala hejtu :) nie jestem zwolennikiem burmistrza, ale każdy z nas ma swoje życie prywatne i nie chcielibyśmy, żeby publicznie nim trzęsiono .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ogier
10 miesięcy temu ocena: 95%  14
To prawda że nasz Burmistrz ma kochankę? Jemu jeszcze staje ? Czy na służbowe auto poleciała ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dob.
10 miesięcy temu ocena: 91%  13
Ja prdl i to jeszcze podobno rocznik 89. Na kogo ja głosowałem...
~ Nie dla Dobrzycy ,którą rzadą wioski i PSL
10 miesięcy temu ocena: 100%  12
A może tak mocno spojrzeć na władzę ? Burmistrza ,który obrał kierunek Chocz i ryby , dyrektora GCK radnego powiatu ... Ten PSL w Dobrzycy to tylko nasze kochane wioski , które same głosowały za aby Dobrzyca była miastem ! i jakim jest miastem ? Jest gorzej niż było ! Bloki , rewitalizacja rynku gdzie to jest ? Nadal wioski idą za PSL , to dzięki wam mamy jeszcze gorszy burdel ...CZAS NA REFERENDUM ! CZAS NA MŁODYCH LUDZI , zwykłych ,normalnych ludzi ,a nie na elitę lizutyłków WŁADZY Dobrzycy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zorientowany
10 miesięcy temu ocena: 73%  11
Nie siej pierdół, w Dobrzycy też większość była za miastem, nie wielka większość ale ponad 50% A co do burmistrza no to fakt, chyba tym popisem kończy swoją karierę bo np ja już za nim nie zagłosuje.
~ Nowy prezes
10 miesięcy temu ocena: 100%  10
A może kupić bardziej ekskluzywny samochód z kierowcą i wozić nim poza godzinami urzędowania wiadomo kogo np.do Chocza to wtedy więcej pieniędzy będzie w kasie?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prezes
10 miesięcy temu ocena: 100%  9
Teraz wiadomo po co gminie było służbowe auto - żeby burmistrz mógł nim śmigać na panienki, na panienkę. Może jeszcze w czasie godzin pracy. I cóż na to Nasi cudowni rajcy na czele z przewodniczącym i szefem komisji rewizyjnej. Żenada!
~ Prezes
10 miesięcy temu ocena: 100%  8
Oczywiście konfrontacje zorganizować w innym czasie, a całą imprezę zrobić pod ludzi, a nie pod wójta. I to powinno wystarczyć. Nawiasem mówiąc GOK się nie spisuje.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Arbuz
10 miesięcy temu ocena: 100%  7
Proponuje nie robic nic bo jak to burmistrz mówił na sesji "obawia sie drugiej Grecji". Po co wydawac pieniądze?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nowy wójt
10 miesięcy temu ocena: 100%  6
Jeśli cały czas budżet nie pozwala na organizację bezpłatnej imprezy , to niech te bilety kosztują 5 zł ,a dzieci do lat 10 mają wstęp wolny . Zrobić przed koncertem gwiazdy zespołu jakieś małe kapele co grają covery zespołów rockowych itd. Lady Pank , Piotr Cugowski , Kamil Bednarek , a może Enej ,którego nigdy nie było w Dobrzycy . W niedzielę coś dla dzieci Arka Noego i dla starszych osób może Mariusz Kalaga czy jak ostatnio w Jarocinie Francesco Napoli Konfrontacje Dzieci i Osób Niepełnosprawnych zrobić jaką oddzielną imprezę i może połączy z tzw koncertem charytatywny dla tych osób + koncert zespołu .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
10 miesięcy temu ocena: 100%  5
Może przyszedł czas na zmiany na nowe pomysły nowych ludzi a nie tylko pogoda bo rząd i tylko marudzenie.Może jest ktoś bardziej nadający się do tej funkcji dajmy się innym wykazać młodszym bardziej oddanym tej sprawie.W prywatnej firmie nie nadajesz się to cię nie ma.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
10 miesięcy temu ocena: 100%  4
Jak przyciągnąć więcej osób? Zaprosić lepszy zespół sugerując się zdaniem mieszkańców... np Ja od paru lat jeżdżę na koncerty Dawida Kwiatkowskiego i przyciąga on tysiące osób, jego fanki są wstanie przejechać nawet całą Polskę by być na jego koncercie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MM
10 miesięcy temu ocena: 91%  3
Pan Maniak miał się wypowiadac na temat Dni Dobrzycy czy rzadu?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dobrzyczanin
10 miesięcy temu ocena: 92%  2
Na kogoś trzeba zwalić winę. No cóż...
~ Pleszewianin
10 miesięcy temu ocena: 100%  1
Dziwni ci radni w Dobrzycy, jakby ze swojej kieszeni to finansowali,zapamietac tych osobnikow i tak głosowac w przyszłych wyborach aby oni juz nigdy nie mieli wplywu na losy miasta
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji