Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AWspiermayPleszewskie-A1

Dziś rocznica Powstania Warszawskiego! Pamiętamy!

› Aktualności 4 dni temu    1.08.2020
Redakcja
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Patrol sanitarny Wojskowej Służby Kobiet na ul. Moniuszki 9Patrol sanitarny Wojskowej Służby Kobiet na ul. Moniuszki 9 fot. źródło:Wikipedia.pl

Dziś - 1 sierpnia - mija 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 

 

Przypomnijmy: w dniu wybuchu Powstania w lewobrzeżnej Warszawie mieszkało 720 tys. osób, a blisko 200 tys. w jej prawobrzeżnej części (wobec ponad 1,3 mln przed wrześniem 1939 r.). W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

 

Dziś w Pleszewie o godz. 17.00 na Placu Kościelnym  odbędzie się apel pamięci w związku z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, z kolei  o godz. 17.00 w poszczególnych gminach zawyją syreny. 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ donald t.
2 dni temu ocena: 100%  3
A gdzie relacja z apelu pamięci - pani red. naczelna? Jesteście totalnie beznadziejni. Za co wy bierzecie pencję?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pleszewiaków kilku
2 dni temu ocena: 100%  2
~ Pleszewiakó kilku minutę temu 3TRAGEDIA dzieje się w Pleszewie! W minionym tygodniu, "po cichu" WYCIĘTO KOLEJNE 8 - 10 STARYCH DRZEW rosnących na skrzyżowaniu ulic Targowa - Słowackiego wzdłuż drewnianego płotu przy posesji nr 28. Jeżeli my mieszkańcy miasta nie przeciwstawimy się tego typu działaniom Burmistrza i Starosty, Pleszew już w I połowie XXI w. stanie się pustynią. Poza tym chce się zapytać gdzie się podział pan Edward Karnicki – prezes pleszewskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody, gorący miłośnik ekologii i Pleszewianin Roku 2009, który tak wspaniale walczył o zielony Pleszew?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Muzeum
3 dni temu ocena: 100%  1
Apel się odbył, ale przy nikłym zainteresowaniu Pleszewian, władz miasta i powiatu. Przyczyna? - Brak szerokiej informacji ze strony organizatora. Wystarczyło wydrukować kilkanaście plakatów informacyjnych i rozwiesić na słupach ogłoszeniowych stojących w mieście. Co w takim razie robią osoby od kultury?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji