Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ASoho A1_04_2020

Gmina Pleszew. Co z budową ścieżki rowerowej przy drodze krajowej?

› Aktualności 7 dni temu    28.06.2020
Redakcja
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A

Gmina Pleszew. - Strach tu jeździć rowerem. O przejściu na nogach tym bardziej nie ma co mówić – opowiadają mieszkańcy wsi znajdujących się przy drodze krajowej nr 11 w gminie Pleszew. I pytają wprost. - Czy naprawdę musi dojść do tragedii, żeby w końcu ktoś zareagował? Trzeba przyznać, że brak ścieżki pieszo-rowerowej odczuwają dotkliwie zarówno ludzie z Kuczkowa, Jankowa, Ludwiny, ale również Piekarzewa. - To droga strachu i śmierci! - mówią dosadnie.

 

Kłopoty mieszkańców wsi zlokalizowanych przy drodze krajowej S-11 trwają de facto od lat. Temat „przewija się” co roku na zebraniach wiejskich w gminie Pleszew - podczas których ludzie wprost alarmują wskazując na ogromne niebezpieczeństwo z jakim stykają się codziennie.

- Jeżdżę tą drogą codziennie. Dobrze, że chociaż jest jakieś pobocze w stronę Pleszewa, ale w stronę Krzywosądowa nie ma nic! Strach tu jeździć rowerem! Czy musi dojść do tragedii, żeby w końcu ktoś coś zrobił?- komentowała mieszkanka Kuczkowa podczas tegorocznego spotkania z władzami miasta.

Podobne głosy przebijają się również w innych miejscowościach położonych przy krajówce.

- Na drodze Pleszew-Piekarzew nie da się normalnie przejechać rowerem - a o spacerowaniu to już można zapomnieć. Droga strachu i śmierci! - dodają również mieszkańcy Piekarzewa.

- Jest naprawdę niebezpiecznie. Strach z dzieckiem tu iść, a niestety czasami trzeba - podkreślają. Od dawna w sprawie interweniują również sołtysi wsi.

- Jak wszyscy dobrze wiemy są dwa odcinki przy drodze krajowej nr 11, gdzie wykonanie ciągu pieszo-rowerowego jest i powinno być priorytetowe ze względów bezpieczeństwa. Odcinek Dobra Nadzieja-Kuczków aż do połączenia z istniejącą ścieżką w Krzywosądowie i drugi odcinek Piekarzew-Pleszew – opisywał już na łamach „Życia Pleszewa” Tobiasz Reimann, sołtys Kuczkowa.

O niebezpieczeństwie mówiła również sołtys Piekarzewa.

- Ruch przy drodze jest niesamowity - podkreślała Grażyna Jezierska.

Władze Pleszewa, przyznają, że problem jest i to spory. Niestety - jak podkreślają - same mają poniekąd związane ręce.

- Co roku staramy się o tę inwestycję. W tym także wybieramy się do dyrektora poznańskiego oddziału GDDKiA i na pewno będziemy ponawiać wniosek w tej sprawie, bo ta ścieżka jest niezbędna - komentował już wcześniej - przy okazji próśb mieszkańców Piekarzewa - wiceburmistrz Pleszewa - Andrzej Jędruszek.

Jak wówczas przypomniał, w ubiegłym roku pojawiło się nawet pewne światełko w tunelu. Była spora szansa na realizację inwestycji. - Ale - niestety - w połowie roku okazało się, że plany rządowe się zmieniły i spaliło to na panewce - komentował wiceburmistrz.

- Cały czas deklarujemy partycypację w kosztach, jednak dopóki GDDKiA nie rozpocznie inwestycji - nie mamy nawet takiej prawnej możliwości - podkreśla Andrzej Jędruszek.

Zapewnia jednak, że gmina nie zapomina o sprawie - i cały czas ponawia wnioski i prośby mieszkańców. - Trzymamy rękę na pulsie - zapewnia Andrzej Jędruszek.

W podobnym tonie wypowiada się sam burmistrz Pleszewa.

- Deklaracja ta nadal jest aktualna co artykułowane jest w pismach i bezpośrednich spotkaniach - zaznacza Arkadiusz Ptak.

I obiecuje, że miasto nadal będzie „lobbować” w tej sprawie. - Zadanie trudne, ale "walczyć" musimy - zaznacza włodarz.

A co na to GDDKiA?

– Obie ścieżki tj. Janków–Kuczków–Krzywosądów (DK 11 km 378,314 do 380,934) oraz Piekarzew–Pleszew (DK 11 km od 366,043 do 369,000), ujęte są w wieloletnich planach inwestycyjnych. Monitorujemy i analizujemy sytuację bieżącą na sieci zarządzanej przez GDDKiA. W zależności od przyznanych środków realizowane są poszczególne zadania - odpowiada nam Alina Cieślak główny specjalista ds. komunikacji w poznańskim oddziale GDDKiA.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mika
4 dni temu 5
Wspomnę tylko że przez Piekarzew ida dwie drogi krajowe 11 i 12 połączone. Nie trzeba dużej wyobraźni by wiedzieć jaki jest tutaj jest ruch.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ludwiniak
5 dni temu 4
Koło Sevy nie ma nawet pobocza żeby można jechać a jak tir przejedzie to tragedia wisi w powietrzu. A te pisma do o to to od lat ta sama śpiewki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kostucha
5 dni temu 3
do kuczkowa jest jeszcze pobocze ale zobaczcie do piekarzewa nie ma nic - jechać tam rowerem to jak prosić się o śmierć - jesteśmy w średniowieczu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cyklista
6 dni temu 2
Na dk 12 sobie poradzili i od Pleszewa do Gołuchowa i dalej do Kalisza jest super , tylko tam mieszkańcy mieli jaja i blokowali drogę
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mika
4 dni temu 1
To prawda.