Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Apiasecki akumulatory

Jak wybrać kredyt idealnie dopasowany do potrzeb?

› Gospodarka› Finanse miesiąc temu    23.10.2020
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Polacy coraz chętniej zapożyczają się w bankach, szukając środków na realizację własnych potrzeb. Za każdym razem powstaje jednak ten sam problem - jak wybrać kredyt idealnie dopasowany do aktualnych potrzeb kredytobiorcy?

  1. W czym pomoże porównywarka kredytów?
  2. Jak rozmawiać z przedstawicielem banku o warunkach kredytu?

Aby poradzić sobie z rozwiązaniem tego problemu, potencjalny kredytobiorca wykonuje porównanie kredytów przez internet. Przegląda oferty banków lub wykorzystuje fachowe narzędzie, jakim jest porównywarka kredytów.

W czym pomoże porównywarka kredytów?

Kredyty to produkty finansowe zarezerwowane dla banków. Tych jest jednak kilkadziesiąt, dlatego odwiedzenie każdego z nich i składanie zapytania o udzielenie kredytu byłoby czasochłonne i wyczerpujące. Narzędziem, które pozwala wykonać tę samą pracę w kilka minut, jest porównywarka kredytów. Niezależnie od tego, czy w kręgu zainteresowania kredytobiorcy są kredyty gotówkowe, samochodowe czy kredyty hipoteczne porównywarka pomoże wybrać najlepszą ofertę.

Wyszczególnione w niej propozycje banków są uszeregowane od najlepszej do najmniej atrakcyjnej. Jednak sugerowanie się jedynie kolejnością byłoby błędem. Wybierając kredyt, pod uwagę trzeba wziąć jego poszczególne parametry, takie jak oprocentowanie, wysokość prowizji banku, a przede wszystkim RRSO. To od wysokości tych opłat i wskaźników zależy, czy oferta może zostać uznana za atrakcyjną finansowo.

Korzystając z porównywarki należy jednak pamiętać, że zawarte w niej informacje o ofertach wymagają doprecyzowania w banku. W przypadku kredytów na duże sumy, np. kredytów hipotecznych, można negocjować z bankami chociażby wysokość oprocentowania, która częściowo uzależniona jest od ustalanej przez bank marży. Pozyskane z rankingu dane są więc dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań.

Jak rozmawiać z przedstawiciele banku o warunkach kredytu?

W przypadku kredytów gotówkowych na niewielkie kwoty, możliwości negocjacyjne klientów banku są niewielkie. Jednak jeśli klient stara się o uzyskanie kredytu hipotecznego na wysoką kwotę, warto pokusić się o próbę rozmów z przedstawicielem banku na temat obniżenia niektórych kosztów. Największe możliwości negocjacyjne tkwią w oprocentowaniu, a konkretnie w marży banku. Oprocentowanie kredytu składa się bowiem ze stawki bazowej, którą jest WIBOR, oraz marży banku, ustalanej bezpośrednio przez bank. O ile WIBOR jest z góry narzuconą wartością, o tyle bank może swoją marżę obniżyć, jeśli klient przedstawi ku temu odpowiednie argumenty.

Na rozmowę o kredycie warto też dobrze się przygotować, np. ustalić wcześniej nie tylko kwotę kredytu, ale również optymalną dla domowego budżetu wysokość raty. Na tej podstawie można spróbować dobrać odpowiednią długość okresu kredytowania, umiejętnie manipulując w ten sposób nie tylko wysokością raty, ale również oprocentowaniem. Niektóre banki uzależniają wysokość oprocentowania od długości okresu kredytowania i wysokości kwoty kredytu. Niekiedy opłacalne jest skorzystanie z innych produktów banku razem z zaciągnięciem kredytu - tzw. cross-selling zwykle przynosi klientom banków sporo korzyści.

Warto pamiętać, że im więcej informacji uzyskamy jeszcze przed podpisaniem umowy, tym lepiej będziemy przygotowani do zaciągnięcia kredytu. Kropką nad "i" powinno być dokładne przeczytanie i przeanalizowanie umowy. Uwagę należy zwrócić na możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, kary umowne dotyczące braku spłaty zobowiązania w terminie, oraz sankcje, jakie na kredytobiorcę nakłada bank w związku z niedopełnieniem warunków umowy.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.