Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ASoho A1_04_2020

Kolejna niezwykła lekcja. - Niech te historie będą ostrzeżeniem dla następnych pokoleń

› Aktualności 9 miesięcy temu    9.10.2019
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
W Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie odbyła się kolejna „żywa lekcja historii”. Młodzież wysłuchała relacji naocznych świadków II wojny światowejW Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie odbyła się kolejna „żywa lekcja historii”. Młodzież wysłuchała relacji naocznych świadków II wojny światowej

Pleszew. W Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie odbyła się kolejna „żywa lekcja historii”, której inicjatorem jest pleszewska filia Książnicy Pedagogicznej. Kilkudziesięciu uczniów - z czterech klas - miało niepowtarzalną okazję wysłuchać świadków, osób, które przeżyły koszmar II wojny światowej.

 

Spotkanie w ZSP nr 1 w Pleszewie, było już drugą tego typu niezwykłą lekcją w naszym mieście. Pierwsza z nich - która miała miejsce tydzień temu w siedzibie Książnicy Pedagogicznej - była szeroko opisana na naszych łamach.

CZYTAJ TAKŻE: Opowiedzieli młodzieży o koszmarze II wojny światowej

Tym razem jeszcze więcej osób - jeszcze więcej młodych ludzi - miało niepowtarzalną okazję dowiedzieć się o tamtych tragicznych czasach bezpośrednio od ludzi, którzy je przeżyli.

Formuła spotkania była podobna do poprzedniego - wszystko rozpoczęła prelekcja historyka.

Janusz Waliszewski z Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie mówił do młodych ludzi wprost:

- Wybuch II wojny światowej to chyba najbardziej tragiczna data w historii Polski.

Jak bowiem dodawał - skutki wojny - odczuwamy de facto do dziś.

CZYTAJ TAKŻE: Pleszew. Debata o niemieckich zbrodniach [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Obydwaj okupanci „wytłukli” nam elity. Większość naszych elit leży dziś m.in. w Katyniu i innych miejscach. Dzisiejsze nie dorastają tamtym do pięt - nie owijał w bawełnę Janusz Waliszewski, opowiadając konkretnie o skutkach tamtych tragicznych czasów.

Zachęcał jednocześnie młodzież, aby sama - we własnym zakresie - spróbowała rozmawiać jeszcze z osobami - choćby z rodziny - które mogą pamiętać II wojnę światową. Bo tych jest już z czasem coraz mniej. - A właśnie takie historie kształtują nasza społeczność, naszą polskość - mówił historyk.

Po jego wstępie odbyła się główna część spotkania: czyli relacje świadków tamtych dni.

O koszmarze II wojny światowej ponownie opowiedzieli Franciszek Garbarczyk, Daniel Rossa, Jan Jankowski oraz Maria Pasek.

Przypomnijmy: ich życiorysy umieściliśmy w specjalnym dodatku do „Życia Pleszewa”, który wydaliśmy we wrześniu związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

[DODATEK MOŻNA NABYĆ JESZCZE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ - KUPUJĄC E-WYDANIE "ŻYCIA PLESZEWA"]

Wszyscy obecni na spotkaniu w ZSP nr 1 otrzymali wspomniane egzemplarze. Młodzi ludzie wysłuchiwali wspomnianych relacji w niezwykłym skupieniu.

- Pokój nie jest dany raz na zawsze - mówiła na koniec do młodzieży Justyna Biegańska z Książnicy Pedagogicznej - inicjatorka wspomnianej „żywej lekcji historii”.

- Biografie osób, tych którzy dają dziś świadectwo, którzy częstokroć boleśnie musieli przekonać się jakim koszmarem jest wojna - niech będą ostrzeżeniem dla następnych pokoleń - zaznaczała.

Warto dodać, że całej spotkanie w „jedynce” zakończyło się pieśnią „Boże coś Polskę...” - zaintonowaną przez Daniela Rossę.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!