Panele fotowoltaiczne a panele słoneczne – która z instalacji bardziej się opłaca?

Opublikowano:
Autor:

Panele fotowoltaiczne a panele słoneczne – która z instalacji bardziej się opłaca? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Panele fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się na dachach domów i firm, produkując darmową i zieloną energię elektryczną.

 

Rosnąca popularność tego typu instalacji może rodzić pytanie – czy fotowoltaika naprawdę jest tak opłacalna, a także czy nie istnieje jeszcze lepsze rozwiązanie, w postaci instalacji kolektorów słonecznych. Jakie występują różnice pomiędzy dwoma rozwiązaniami i które jest bardziej opłacalne?

Energia elektryczne versus energia cieplna

Podstawową różnicą występującą pomiędzy paneli fotowoltaicznymi a solarnymi jest ich zasadnicza funkcja. Panele fotowoltaiczne odpowiedzialne są za produkcję prądu elektrycznego, zaś solary wytwarzają energię cieplną, którą możemy ogrzać wodę lub zasilić ogrzewanie podłogowe. Przy wyborze odpowiedniej instalacji musimy zatem zadać sobie pytanie, co ma dla nas większe znaczenie.

Koszta instalacji

Przy atrakcyjnych dotacjach z Unii Europejskiej oraz wielu ulgach podatkowych, koszt instalacji czy to fotowoltaiki czy solarów jest znacznie niższy, niż jeszcze kilka lat temu – i wciąż maleje. Na instalację paneli fotowoltaicznych musimy przeznaczyć około 20 tyś. złotych (jak podaje portal Wysokie Napięcie.pl, średni koszt instalacji o mocy 72 megawatów wynosi około 25 tyś. złotych, w tym 17 tyś. złotych to koszta, które ponosić będą sami właściciele). Za to otrzymujemy instalację, której żywotność i wydajność obejmuje nawet 30, 40 czy 50 lat.

Jeżeli zaś mowa o kosztach, które musimy ponieść z tytułu instalacji kolektorów solarnych, tutaj są one mniejsze, bo wynoszą około od 7 do 10 tyś złotych. Taka instalacja jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego na energię cieplną (rodzina czteroosobowa). Tutaj również możemy liczyć na atrakcyjne formy dofinansowania, tak że instalacja tego typu jest jak najbardziej opłacalna.

Trwałość paneli

To także ważny faktor, który należy wziąć pod uwagę przy tego typu inwestycji. Choć wiele się mówi o malejącej z czasem wydajności paneli (co jest zgodne z prawdą), panele z czasem tracą na wydajności coraz mniej. W pierwszych latach użytkowania te wartości są największe, a po 10 latach wydajność paneli fotowoltaicznych spada do poziomu około 80%. Panele jednak działają sprawnie przez 30 i więcej lat, produkując stale energię i generując oszczędności w domowym budżecie.

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę? Jak najbardziej. Zielona energia dla naszego domu jeszcze nigdy nie była tak tania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE