Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M APIASECKI ROWERY

Pleszew czekają chude lata? "Trzeba zrewidować pomysły"

› Aktualności 7 miesięcy temu    2.11.2019
Redakcja
komentarzy 13 ocen 0 / 0%
A A A

Pleszew. Wzrastająca „luka oświatowa”, rosnące koszty w administracji - m.in. poprzez planowane podwyżki płacy minimalnej, czy diametralnie mniejsze wpływy z PIT do budżetu Pleszewa w przyszłym roku - to wszystko powoduje, że miasto musi zacząć „zaciskać pasa” i szukać oszczędności. - Czekają nas trudne decyzje - zapowiada już teraz burmistrz Arkadiusz Ptak.

 

- Samorządy w Polsce czekają trudniejsze lata - komentuje Mateusz Klupczyński, ekonomista i prawnik zajmujący się doradztwem samorządowym.

Podczas ostatniej sesji rady w Pleszewie prezentował radnym - jak mogą wyglądać finanse samorządów - w świetle obowiązujących przepisów - odnosząc to właśnie do Pleszewa. I - niestety - kolorowo nie jest.

Wszystko przez generalnie rosnące zobowiązania gmin - poprzez m.in. kolejne nakładanie na nie przez rząd zadań bez pokrycia finansowego - jak choćby w oświacie, o czym już na naszych łamach pisaliśmy. Przypomnijmy: tylko do końca tego roku - Pleszew będzie musiał wydać ze swoich pieniędzy dodatkowo niemal 400 tys. zł w ramach podwyżek, jakie rząd zagwarantował niedawno nauczycielom (w sumie będzie to koszt 800 tys. zł, jednak zaledwie 470 tys. zł pochodzi z subwencji przyznanej nam na ten cel przez rząd).

Przykładów rosnących kosztów jest jednak więcej - choćby planowana podwyżka płacy minimalnej, czy zniesienie ulg PIT, co automatycznie powoduje mniejsze wpływy do pleszewskiego budżetu. Summa summarum - według mocno wstępnych szacunków - przyszłoroczny budżet może być mniejszy o niemal 2,3 mln zł, które - równie dobrze - mogłyby być przeznaczone np. na inwestycje.

Co to oznacza w praktyce? Jak się łatwo domyślić - cięcia. Inwestycji, ale nie tylko.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ WKRÓTCE W PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (13)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bemp
6 miesięcy temu 13
Powinni inwestować, ale w edukowanie ludzi w tematach, które dają zarobić. Jaki to problem? Znacie np. https://coinforum.pl/... ? Na każdym temacie da się zarobić, ale trzeba mieć pewną wiedzę, jakieś doświadczenie, kasa nie robi się sama. A miasta będą musiały oszczędzać, idzie kryzy i akurat tego nie da się przeskoczyć.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ On
6 miesięcy temu 12
Teraz dopiero będzie można zobaczyć jak rada będzie rządzić
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obserwator Rady MiG Pleszew
6 miesięcy temu ocena: 100%  11
Obecna Rada Miasta to makabra.Większość radnych jest bez kompetencji, ot tak po prostu udało im się do niej dostać i to z przypadku. Wszystko co burmistrz zaproponuje jest przegłosowane. Żadnej merytorycznej dyskusji w danym temacie. Dotychczas nie zdarzył się przypadek, żeby ktoś z rady zagłosowali przeciw. Jedyna ich "aktywność" to składanie interpelacji.
~ Ktoś
6 miesięcy temu ocena: 100%  10
Za jakiś czas co niektórym zostanie tylko 500 plus. Po pierwsze z racji rosnących kosztów i obciążeń firmy będą zwalniać pracowników, po drugie skoro będzie mniej inwestycji w całej Polsce to też wpłynie na liczbę zwolnień A po trzecie wszystko podrożeje od kilku do kilkunastu procent minimum. Dobra zmiana? A to 500 będzie warte tyle co dzisiaj 100 złotych. Brawo Wy!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Stiw
6 miesięcy temu ocena: 82%  9
Arek podaj do wiadomości publicznej ile kosztowało posadzonie kilku dużych drzew na Rynku
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hey tam
6 miesięcy temu ocena: 100%  8
Właśnie.Wydatki samorządu powinny być jawne, przecież to są nasze pieniądze i chcemy wiedzieć jak są wydawane. Jeżeli się nie dowiemy, tzn. że sprawa jest śmierdzącą.
~ bwp
6 miesięcy temu ocena: 38%  7
Pakowanie samorządów w coraz większe problemy ma przede wszystkim na celu podporządkowanie ich władzy centralnej i wprowadzenie skrajnie centralistycznego rządzenia państwem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ XD
7 miesięcy temu ocena: 41%  6
czekam na to wasze panstwo sztucznego dobrobytu, czworka na reke, chleb po 10 zlotych i destrukcja malych przedsiebiorstw brawo rodacy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ XDDD
7 miesięcy temu ocena: 44%  5
macie swoj pis i po polaczkiXDDD
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 500+
7 miesięcy temu ocena: 43%  4
do PiS z 23.30 - a ty jesteś od z mafii PO/SLD/LGBT , co widać słychać a nawet czuć i z pewnością także korzystasz z 500+
~ PiS
7 miesięcy temu ocena: 77%  3
Ob. Pleszewa - widać, że dostajesz 500+
~ Ob. Pleszewa
7 miesięcy temu ocena: 69%  2
Rok rządów A. Ptaka i już narzeka,spędzając winę na rząd. Trzeba trzeźwo patrzeć na świat, a nie obiecywać Pleszewianom złote góry. Będziemy śledzić Pana rządy. Jest jeszcze czas na podanie się do dymisji.
~ Giga
7 miesięcy temu ocena: 96%  1
Moja propozycja- sprzedać fontanne z przed ratusza. Pokryje to deficyt w oświacie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji