Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M APIASECKI ROWERY
R E K L A M AMICHALSKI RURY

Pleszew. Debata o niemieckich zbrodniach [ZDJĘCIA, WIDEO]

› Aktualności ponad rok temu    4.12.2018
Redakcja
komentarzy 14 ocen 0 / 0%
A A A
Pleszew. Debata o represjach i roszczeniach wojennychPleszew. Debata o represjach i roszczeniach wojennych

Pleszew. Debata o represjach i roszczeniach wojennych. Niemal sto osób wzięło udział w debacie, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kombatantów Południowej Wielkopolski w Pleszewie, w sprawie represji oraz roszczeń wojennych. Nie zabrakło łez oraz wielu gorzkich słów o historycznej pamięci.

 

- Chcemy głośno sprzeciwiać się fałszowaniu historii. Występować przeciwko publikacjom, które relatywizują dziś niemieckie zbrodnie. Występować przeciwko kłamstwom godzącym w ludzi, którzy są wciąż żywymi świadkami, którzy przeżyli prawdziwe piekło wojny - komentuje Daniel Rossa, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Południowej Wielkopolski, który zorganizował w Pleszewie wielką debatę o represjach wobec Polaków podczas II wojny światowej, ale także o roszczeniach wojennych, o które trwa dziś walka.

"Ludobójstwo o którym się nie mówi"

Spotkanie ściągnęło do pleszewskiej restauracji „Kasyno” niemal sto osób. W zdecydowanej większości byli to ludzie, którzy przeżyli II wojnę światową, którzy do dziś mają te straszne czasy przed oczami. A - niestety - jak przypominał Rossa, dziś - m.in. z racji upływu czasu - nie każdy zdaje sobie sprawę z ogromu ówczesnego ludobójstwa. - Także na naszym terenie - m.in. w lesie jedleckim koło Gołuchowa. O tym się dziś w Polsce nie mówi - komentował.

- W samym Pleszewie w siedzibie gestapo przy ul. Sienkiewicza zamordowano siedmiu ludzi. Z terenu dzisiejszego powiatu pleszewskiego - według liczb szacunkowych - wysiedlono z kolei ok. 4,8 tys. ludzi - referował ponadto pleszewski historyk, dr Andrzej Szymański.

„Dziś nie ma dokumentów”

Podczas spotkania wypowiadali się świadkowie i badacze tamtych czasów. Jak przypominali, wstydem dla naszego prawodawstwa jest m.in. żmudne udowadnianie przez represjonowanych - na własną rękę - co trwa często przez wiele lat - samego faktu przebywania w obozach.

- A dziś już nie ma praktycznie dokumentów. To co się znajduje, to śmieci. Po wojnie ludzie byli po prostu szczęśliwi, że przeżyli. Nikt nie myślał o katalogowaniu dokumentów, zresztą najczęściej po wojnie wracali z niczym i do niczego - komentowała sugestywnie Marianna Grynia, która sama przeżyła wojnę i przez lata walczyła o uzyskanie statusu kombatanta.

„Nosimy syndrom wojny”

Do Pleszewa na debatę zjechali również członkowie Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. - Tu jest cała Polska - mówiła wprost jego prezes, Elżbieta Rybarska.

- To ofiary niemiecko-austriackich zbrodni. Ich główny cel to nie walka o pieniądze, ale o sprawiedliwość. Sprawiedliwość jaką Niemcy są wobec nas winni - dodawała zdecydowanie.

Jak zaznaczała, ówczesne zbrodnie niemieckie miały bowiem wpływ także na kolejne pokolenia. - My też nosimy w sobie syndrom wojny, choć jej nie przeżyliśmy. Wnieśliśmy to z naszych domów - dodawała, przy wzruszeniu zebranych kombatantów.

Liczby, którzy przerażają

Wiesława Kania, która bada m.in. straty poniesione przez Polskę w czasie wojny, przypominała z kolei o masowej grabieży naszego kraju przez Niemcy.

- Z Polski wywieziono m.in. 1 milion 418 tys. wagonów mienia polskiego i żydowskiego. A każdy wagon miał ok. 11 ton pojemności. To cyfry, które zwalają z nóg - komentowała.

„Polskie rządy są na kolanach”

W debacie uczestniczył również mecenas Stefan Hambura z Berlina, który specjalizuje się w obszarze roszczeń cywilnoprawnych, i który reprezentował już polskich kombatantów, którzy domagali się od Niemiec sprawiedliwości po latach.

- Polskie władze nie powinny się bać, bo Niemcy wiedzą, że muszą się z tym tematem zmierzyć. Nadszedł czas by to zrobić, domagać się odszkodowań i reparacji - komentował, deklarując kombatantom swoją pomoc prawną.

Dodawał przy tym, że do tej pory wszystkie polskie rządy nic w tej sprawie nie zrobiły. - Wszystkie polskie rządy są nadal w tej sprawie na kolanach - kwitował.

Podobne zastrzeżenia mieli również sami poszkodowani podczas wojny. - Kolejne rządy nie dały im żadnych szans, łącznie z Sądem Najwyższym - kwitowała gorzko Elżbieta Rybarska.

- Tymczasem my, potomkowie, mamy obowiązek wnieść odpowiedzialność także wobec tych, którzy nie przeżyli tych okropnych zbrodni - dodawała, zwracając się bezpośrednio o interwencje do obecnych na sali parlamentarzystów - senatora Roberta Gawła oraz posła Tomasza Ławniczaka - obydwu z rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.

„Tylko nacisk może być skuteczny”

Senator Gaweł przyznawał, że sam popiera kombatantów. - Postaram się ten temat wśród senatorów rozruszać - odpowiadał, zaznaczając jednocześnie, że do sukcesu potrzebne są też pewne warunki.

- Przede wszystkim wiedza na ten temat. Bez odpowiedniej wiedzy w przestrzeni publicznej na te tematy nie ma akceptacji do działań - komentował.

- Pamiętajcie, że politycy najbardziej boją się opinii publicznej. I tylko taki nacisk może być skuteczny - dodawał.

Poseł Ławniczak przypomniał ponadto o uwarunkowaniach politycznych.

- Świadomość znaczniej części polskich elit jest, jaka jest. Spotykamy się z dość mocną kontrą różnych środowisk: m.in. akademickich, nie mówiąc o prasie. Nie zawieszamy jednak tego na kołku - deklarował.

ZOBACZ WIDEO Z CZĘŚCI DEBATY:

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (14)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Pan
  ponad rok temu ocena: 100%  14
  A we władzach pleszewskich kombatantów niema działaczy PZPR !!!! wydaje się że .....
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ tre
  ponad rok temu ocena: 100%  13
  Jest ich pełno. Zadziwiające jest, że najwięcej jest "kombatantów|" pochodzących z LWP
  ~ Pan
  ponad rok temu ocena: 100%  12
  Kombatanci w Polsce Według polskiej ustawy o kombatantach, kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W świetle tej ustawy kombatantami nie są m.in. osoby, które: kolaborowały z okupantem sowieckim w latach 1939-1941, kolaborowały z okupantem niemieckim w latach 1939-1945, pracowały w latach 1944-1956 w organach zwalczających organizacje oraz osoby działające na rzecz suwerenności i niepodległości Polski: w NKWD lub innych organach represji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. w strukturach Urzędów Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, a także nadzorujących je komórkach jednostek zwierzchnich, w jednostkach organizacyjnych lub na stanowiskach związanych ze stosowaniem represji: w organach prokuratury i prokuraturze wojskowej, w sądownictwie powszechnym lub wojskowym, w służb
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ niemiec
  ponad rok temu ocena: 75%  11
  żydom można kasę dać a polakom nie
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Historyk
  ponad rok temu ocena: 100%  10
  III RP nigdy nie otrzyma reparacji wojenych. Z dwóch powodów. 1- do dnia dzisiejszego nie ma umowy pokojowej miedzy Niemcami a Polską, w związku z czym oficjalnie jestemy w stanie wojny. Wiec w czasie wojny nie ma mowy o jakich kolwiek reparacjach. A po 2 najważniejsze to- III RP nie ma ciagłości konstytucyjnej z II RP a wiec żaden sad ani trybunał na świecie nie przyzna III RP reparacji wojennych. Reparacje moze otrzymać tylko II RP i jej rząd na uchodźstwie, ktory jest do dnia dzisiejszego. Natomiast III RP to nic innego jak ciągłość PRL tylko ze w nowej odsłonie.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Historyk
  ponad rok temu ocena: 0%  9
  Nikt nikogo nie usprawiedliwia. Takie są fakty, a z faktami sie nie dyskutuje tylko je akceptuje... Pan "patriota" musi się do edukować z najnowszej historii Polski to zrozumie Pan że to co napisałem jest prawdą. Ja wiem ze jestem Polakiem:) a Panu tylko sie wydaje...
  ~ patriota
  ponad rok temu ocena: 100%  8
  Tak jak Ty Historyku, myśli i mówi każdy Niemiec. Nie ładnie tak usprawiedliwiać agresora. Coś mi się wydaje, że daleko Tobie do bycia Polakiem.
  ~ rabin
  ponad rok temu ocena: 0%  7
  Nie było żadnych represji wobec polaków tylko wobec żydów! I jeśli już należą się jakieś odszkodowania lub pieniądze to dla żydów a nie polaków.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ccc
  ponad rok temu ocena: 100%  6
  Na Boga! Redakcjo kochana!! Nie "o represjach Polaków", ale represjach Niemców wobec Polaków! Tak chyba powinno być! Poza tym: skąd młodzi mają wiedzieć (dowiadywać się) o tym bestialstwie Niemców na naszym terenie? Otóż, kto chce dowie się bardzo dużo np. z opracowań w "Rocznikach Wielkopolskich", w artykułach różnych lokalnych,wybitnych naszych historyków, między nimi Pana dr A. Szymańskiego, Pana S. Bródki - byłego nauczyciela Pleszewskiego Staszica i wielu innych znakomitych ludzi! Tylko:"żeby im się chciało chcieć" szukać, dociekać,czytać, chcieć wiedzieć więcej! Internet nie tylko grom różnego rodzaju ma służyć przecież!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ histo
  ponad rok temu ocena: 100%  5
  ccc - brawo za pierwsze cztery zdania. Redakcja czasem a nawet częściej nie wie co czyni tzn. pisze. Niestety, ale ręce opadają.
  ~ histo
  ponad rok temu ocena: 100%  4
  Młodzieży trzeba ułatwić zdobywanie wiedzy o represjach Niemców wobec nas Polaków i to właśnie przez takie bezpośrednie spotkania jak to, bo oni w internecie wolą gry i czytanie pierdół. Kombatanci - nie zamykajcie się w swoim środowisku !
  ~ Pleszewiok z Famotu
  ponad rok temu ocena: 30%  3
  Pracuję w niemieckiej firmie, kupuję w niemieckich marketach niemieckie produkty, jeżdżę niemieckim samochodem, codziennie oglądam niemiecką telewizję w której mówią po polsku i nie mam zamiaru powiedzieć złego słowa na moich niemieckich przyjaciół, pracodawcę i w ogóle jak można coś złego mówić na swoich? - teraz to już szanowni kombatanci bicie piany i granie na emocjach, polska to tylko istnieje na papierze i na mapach ale tak naprawę ten kraj już dawno jest sprzedany - tu nie ma nic naszego,
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ rafal
  ponad rok temu ocena: 0%  2
  Ktos chyba jest na bakier z historia ,reparacji i odszkodowan polska nie uzyska od niemiec radze zajrzec yutube na pogawendke Stanislawa Michalkiewicza a rzadzacy sie nie odzywaja bo wiedza jak jest .
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ kilku Pleszewian
  ponad rok temu ocena: 88%  1
  No i bardzo pięknie, że takie spotkanie zorganizowano. A dlaczego tylko dla osób, które cierpiały przechodząc gehennę okupacji. Dlaczego nie włączono w to grono pozostałej części społeczeństwa, w tym przede wszystkim młodzieży. Senator Gaweł stwierdził na naradzie: - "Przede wszystkim wiedza na ten temat" No to pytam: a skąd my społeczeństwo i młodzież mamy tą wiedzę czerpać, jeżeli na tego typu spotkania się nas nie zaprasza. Do kogo Wy Państwo Kombatanci ten apel kierujecie, sami do siebie ?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji