Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M APIASECKI ROWERY

Pleszew. Jak wejść w dorosłe życie? Oni w tym pomagają

› Aktualności 12 dni temu    23.05.2020
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Pleszew. Ułatwianie podopiecznym startu w dorosłe życie - to główny cel działań wszystkich Ochotniczych Hufców Pracy w Polsce - w tym Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. W głównej mierze chodzi o ukierunkowanie młodych ludzi - zgodnie z ich predyspozycjami i możliwościami, jakie daje rynek pracy.

 

Działania związane z aktywizacją zawodową młodzieży są prowadzone przez pleszewskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP we współpracy z Młodzieżowym Centrum Kariery, które również podlega pod OHP. Jednostka ta zajmuje się m.in. indywidualnym i grupowym doradztwem zawodowym, monitoruje też przebieg realizacji przygotowania zawodowego uczestników OHP oraz udziela wszelkich porad zawodowych na odległość.

- Centrum jako placówka edukacyjna zajmuje się kształceniem i wychowaniem młodzieży w szerokim tego słowa znaczeniu. To najczęściej uczniowie zagrożeni wykluczeniem społecznym, pochodzący z tych regionów Polski, w których bezrobocie jest poważnym zagrożeniem. Każdy z nich po ukończeniu szkoły będzie stawał przed decyzją o podjęciu pracy, a wchodząc na rynek - nie każdy wie, jak robić to skutecznie. Stąd też szeroko zakrojone wspólne działania aktywizacyjne z MCK - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor CKiW.

Na potrzeby młodzieży prowadzona jest przez cały czas analiza lokalnego rynku pracy, sprawdzane są aktualne oferty pracy stałej, sezonowej i tymczasowej. Mogą z nich skorzystać nie tylko uczestnicy OHP, ale i też absolwenci tej instytucji.

- Nasze działania polegają nie tylko na analizie sytuacji na rynku pracy, ale i też na spotkaniach z młodzieżą. W zależności od zapotrzebowania są to zajęcia grupowe i indywidualne. Zajmujemy się również absolwentami OHP, którzy albo szukają pracy, albo dalej się kształcą i poszukują zajęć tymczasowych - dodaje Delfina Lange-Szczepanek, pośrednik pracy MCK.

Działalność obu placówek skupia się przede wszystkim na tworzeniu ścieżek wsparcia dla uczestników jak i absolwentów OHP, których rolą jest stworzenie programu rozwoju zawodowego, tak aby kształcenie w OHP było spójnym i zaplanowanym procesem edukacji młodzieży.

- To są konkretne działania polegające m.in. na rozmowach z młodymi ludźmi o ich predyspozycjach i oczekiwaniach związanych z podjęciem pracy w określonym zawodzie. Doradcy zawodowi nie tylko informują młodzież o możliwościach zdobywania nowych kwalifikacji, szkoleniach zawodowych w kraju czy państwach Unii Europejskiej. Uczą ich też przygotowywania dokumentów aplikacyjnych i radzenia sobie podczas rozmów kwalifikacyjnych. Dają im też możliwość rozwijania kreatywności i własnych talentów - dodaje Krystian Piasecki

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ja
11 dni temu 1
Takiej młodzieży jest bardzo trudno wejść w dorosłe życie.Najbardziej potrzebne jest stałe wsparcie .Może kiedyś zabrakło im ciepła rodzinnego i zrozumienia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji