Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Pleszew. Jesteś ofiarą przemocy? Zobacz, gdzie uzyskać pomoc

› Aktualności 13 dni temu    15.09.2020
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

W Pleszewie działa Punkt Lokalny Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kaliszu. Od tego roku mieści się w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie.

 

Przypomnijmy: ośrodek udziela pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom przestępstw oraz ich najbliższym.

- Jest to pomoc prawna, psychologiczna, lekarzy specjalistów, tłumaczy migowych ale również materialna. W ramach pomocy materialnej oferujemy bony żywnościowe i przemysłowe, finansujemy sprzęt rehabilitacyjny, zakup leków, zabiegów i turnusów rehabilitacyjnych. Pokrywamy opłaty czynszowe, zakup opału oraz remont mieszkań. Wyposażamy mieszkania w różnego rodzaju sprzęt i urządzenia (meble, laptopy, drukarki, sprzęt RTV,AGD). Finansujemy odpoczynek dzieci, młodzieży i dorosłych. Ponosimy opłaty za żłobki, przedszkola, edukację szkolną. Pokrywamy w całości koszty kursów, szkoleń, studiów podyplomowych młodzieży i dorosłych. Dodatkowo, w Kaliszu prowadzimy mieszkanie interwencyjne – wylicza Magdalena Kowalska, dyrektor Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Warto dodać, że pomoc specjalistów, jak i materialna dotyczy szkód będących wynikiem doznanego przestępstwa, bycia świadkiem przestępstwa lub członkiem rodziny wskazanych osób.

- Wsparcie dotyczy szkód poniesionych nie dawniej niż 5 lat wstecz licząc od momentu zgłoszenia się do Ośrodka i złożenia wniosku o pomoc, ewentualnie do 5 lat wystąpienia skutków przestępstwa przeciwko mieniu, zdrowiu, życiu, lichwy, alimentacyjnego, komunikacyjnego, przestępstwa bankowego, na tle seksualnym, popełnionych przez pracodawcę i innych. Dotyczy zarówno szkód wyrządzonych przez osoby, jak i instytucje oraz inne podmioty. Warto podkreślić, że w kategorii przestępstwa mieszczą się akty przemocy oraz niealimentacja (nie ma znaczenia czy wypłacany jest fundusz alimentacyjny), oszustwa na wnuczka, policjanta itp. – zaznacza Magdalena Kowalska.

Jak pokazują statystyki wspomniana niealimentacja i przemoc domowa są najczęstszymi powodami udzielania pomocy przez pracowników ośrodka.

- Dzieciom niealimentowanym przez rodzica zapewniamy m.in. bony, artykuły i przybory szkolne. Wyposażamy pokoje w niezbędny sprzęt i meble. Kupujemy laptopy, drukarki, tablety i inne. Finansujemy wyjazdy wakacyjne na obozy, kolonie czy z osobą dorosłą. W ostatnim przypadku ponosimy również 100% kosztów wyjazdu za rodzica/opiekuna oraz rodzeństwo. W ubiegłym roku większość naszych podopiecznych skorzystała z tygodniowych wyjazdów za granicę i pobytów w hotelach z opcją All inclusive. W tym roku były to Ośrodki o wysokim standardzie w Polsce – podkreśla dyrektor Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Przypomnijmy: Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kaliszu działa od kwietna 2019. Posiada 7 Punktów Lokalnych - w tym w Pleszewie, w siedzibie MGOPS. W tym czasie udzielono wsparcia ponad 600 osobom pokrzywdzonym przestępstwem (świadkom i ich najbliższym). Ponad 200 wniosków zostało już rozpatrzonych w Pleszewie.

- Łączna wartość pomocy plasowała się na poziomie 850 tys. złotych. Na rok 2020 mamy do dyspozycji ponad 1 milin 400 tys. złotych. Zachęcamy zatem do kontaktu z nami mieszkańców Pleszewa i okolic – podkreśla Magdalena Kowalska.

Jak otrzymać pomoc?

- W celu otrzymania pomocy należy zgłosić się do osobiście do Okręgowego Ośrodka w Kaliszu lub jednego z naszych siedmiu Punktów Lokalnych (w Ostrowie Wlkp., Pleszewie, Jarocinie, Kępnie, Krotoszynie, Koźminku, Grabowie nad Prosną), wypełnić prosty wniosek o udzielenie pomocy. Przy złożeniu wniosku należy okazać się dowodem osobistym oraz dokumentami potwierdzającymi wystąpienie przestępstwa (z policji, prokuratury, sądów, Centrów Interwencji Kryzysowych, lekarskimi, zaświadczeniem od komornika o bezskuteczności egzekucji alimentów i innymi) oraz przedłożyć kserokopie tych dokumentów. W szczególnych wypadkach pomoc udzielana jest na oświadczenie – zaznacza dyrektor.

Z Ośrodkiem pracuje i współpracuje ponad 60 specjalistów: pracowników pierwszego kontaktu, prawników, mediatorów, kuratorów sądowych psychologów, psychiatrów itd.

 

Punkt Lokalny OOPPP w Pleszewie czynny jest w poniedziałki i w czwartki od godz. 15.00. - Ze względu na pandemię COVID-19 wniosek można też złożyć przez telefon dzwoniąc na numer telefonu 62/72 32 006 od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00—20.00, w piątek w godz. 8.00-16.00 lub sobotę w godz. 8.00-12.00. Można też pobrać formularz wniosku ze strony www.pokrzywdzeni-kalisz.orione.pl i wraz ze zeskanowanymi dokumentami potwierdzającymi wystąpienie przestępstwa wysłać na adres mailowy: pokrzywdzeni.kalisz@gmail.com

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!