Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M APIASECKI ROWERY

Pleszew. Przybywa chętnych na mieszkania. Gdzie się zapisać?

› Aktualności 6 miesięcy temu    23.12.2019
Redakcja
komentarzy 5 ocen 2 / 100%
A A A

Pleszew. Trwają wstępne zapisy na mieszkania, które w przyszłości zamierza wybudować miasto. Władze przypominają, że foromularz wciąż można wypełnić.

 

 

O planach budowy przez miasto dwóch nowych bloków na Mieszka I pisaliśmy już na naszych łamach. Inwestycja została już zaplanowana i zapisana w budżecie na rok 2020.

Cel jest prosty: zatrzymać w mieście młodych ludzi, ale także spróbować przyciągnąć kolejnych - m.in. tych, którzy dojeżdżają dziś do pracy do naszego miasta. Jak przyznaje burmistrz, jakiś czas temu urząd przeprowadził nawet badania wśród osób, które dojeżdżają do pracy w pleszewskich zakładach. Pytano wprost: czy byliby skłonni zamieszkać właśnie w Pleszewie.

- Ok. 20 proc. badanych brało taką ewentualność - komentuje włodarz. Jako mankament zgłaszano jednak m.in. wysokie koszty wynajmu mieszkania w Pleszewie na rynku prywatnym - przy jednoczesnym braku odpowiednio dużych pieniędzy na bezpośredni zakup.

I tu właśnie - jak zaznacza Arkadiusz Ptak - rodzi się rola władz miasta.

- Chcemy uruchomić budownictwo mieszkaniowe skierowane do osób, które pracują, ale których z różnych względów np. nie stać na komercyjny wynajem albo nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej - komentuje włodarz.

Zaraz jednak podkreśla: Nie chodzi o mieszkania komunalne czy socjalne, ale dzierżawione od PTBS przez określony czas - z opcją wykupu i dojścia do własności. Jak dodaje, to szansa zwłaszcza dla młodych osób, które dziś np. mieszkają z rodzicami lub wynajmują lokal.

No dobrze, jakie są więc plany co do budowy mieszkań przez miasto? Nowe bloki mają powstać na terenie osiedla Mieszka I. - To teren już doskonale uzbrojony w wodę, kanalizację. Ciepło możemy kupić od spółdzielni albo założyć indywidualne kotłownie gazowe. Rejon jest na pewno atrakcyjny - blisko jest przedszkole, szkoła, przychodnia itd. - wylicza włodarz.

W sumie chodzi o 96 lokali w dwóch blokach sześciokondygnacyjnych. Mają mieć windę i być przystosowane do osób niepełnosprawnych. - Wielkość mieszkań to mniej więcej od 37 do 60 m². Do każdego mieszkania przypisane będzie jedno miejsce parkingowe - wylicza Arkadiusz Ptak.

Według wstępnych wyliczeń inwestycja kosztować może ok. 16-17 mln zł. - Nasza spółka (PTBS, dop. red.) wzięłaby na to kredyt z BGK - musi być również więc wkład własny oraz partycypacja mieszkańców - zaznacza burmistrz Pleszewa. Jak dodaje, warunkiem byłoby wpłacenie przez zainteresowanych jednorazowej opłaty - która wynosiłaby ok. 500 zł za m², a następnie oczywiście opłacanie czynszu, w którym zwarta byłaby jednocześnie spłata kredytu.

- Wstępnie byłoby to ok. 20 zł za m² - zaznacza włodarz. Po pięciu latach dany lokator mógłby wykupić wspomniane mieszkanie na własność. Osoby spoza naszej gminy - zainteresowane mieszkaniami - musiałyby ponadto co roku przedstawiać dowód, że po nabyciu lokalu - opłacają PIT właśnie w Pleszewie. Wybudowane mieszkania oddawane mają być w stanie deweloperskim.

Co ważne - potencjalni zainteresowani już mogą wysyłać wstępne formularze, które dostępne są na stronie: mieszkanie.pleszew.pl. - To nie jest jeszcze równoważne ze złożeniem wniosku, na podstawie tych formularzy będziemy tworzyć m.in. regulamin, zasady przyznawania i generalnie zbierać bazę osób zainteresowanych - podkreśla na koniec włodarz.

TUTAJ MOŻESZ WYPEŁNIĆ FORMULARZ UDOSTĘPNIONY PRZEZ MIASTO

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Maria
5 miesięcy temu ocena: 100%  7
Niedoczekanie.... swego czasu byl wielki szum o budowie szeregowcow przy ul. Kaliskiej, wielkie zapisy..... do tej pory nic sie nie ruszylo, a bylo to kilka lat temu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prezes
6 miesięcy temu ocena: 100%  6
I gdzież dobrzycka komunalna z panią prezes i burmistrz jarek z blokami w Dobrzycy. Bida z nędzum.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Biznesmen z Pleszewa
6 miesięcy temu ocena: 86%  5
Z takimi zarobkami jakie oferują regionalni biznesmeni to się młodych i ambitnych ludzi nie zatrzyma. Zostaną tylko ci co muszą lub co nie mają kwalifikacji i odwagi by szukać lepszego życia - czyli, najniższy sort.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ karkurator
6 miesięcy temu ocena: 100%  4
"Cel jest prosty: zatrzymać w mieście młodych ludzi" Trochę chyba za późno, kto może ucieka z Pleszewa i nie chodzi tu o mieszkania a o pracę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lele
6 miesięcy temu ocena: 100%  3
Jarock, ale to nie mieszkanie plus tylko klasyczny tbs.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarock
6 miesięcy temu ocena: 88%  2
Czynsz 20 zł/m2 ??? W Jarocinie za mieszkanie plus znacznie taniej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jarocin
6 miesięcy temu 1
To ile?