Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M APIASECKI ROWERY

Pleszew. Rocznica egzekucji w Lasku Malińskim

› Aktualności 6 miesięcy temu    6.11.2019
Redakcja
komentarzy 20 ocen 0 / 0%
A A A
27 maja 1945 r. Patriotyczny  pogrzeb 15 ofiar zbrodni niemieckich z 1939 r. (w tym ofiar z Boreczku). Ul. Sienkiewicza w Pleszewie. (Źródło: Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej)27 maja 1945 r. Patriotyczny pogrzeb 15 ofiar zbrodni niemieckich z 1939 r. (w tym ofiar z Boreczku). Ul. Sienkiewicza w Pleszewie. (Źródło: Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej) fot. IPN

Pleszew. 6 listopada 1939 roku odbyła się egzekucja siedmiu Polaków w Lasku Malińskim. Mord był jednym z ostatnich akordów operacji „Tannenberg” w Wielkopolsce.

 

Dziś - 6 listopada - obchodzimy 80. rocznicę niemieckiego mordu na siedmiu Polakach w Lasku Malińskim (tzw. Boreczku).

- Dzień przed egzekucją, tj. 5 listopada 1939 roku około 13 osadzonych w pleszewskim więzieniu Polaków udało się do majętności Jouanna na Maliniu i tam pod czujną strażą niemieckich oprawców wykopali dół o długości 4 m i 2,5 m szerokości. 6 listopada 1939 r. do Pleszewa przybyło zbrodnicze Einsatzkommando pod dowództwem Gerharda Flescha. Więźniowie osadzeni w więzieniu przy ul. Kaliskiej 24 stanęli przed sądem doraźnym. Ci, którzy otrzymali przy przesłuchaniu jedynkę, byli przeznaczeni na rozstrzelanie, zaś ci, którzy otrzymali dwójkę – na obóz koncentracyjny. Pięciu skazanych na śmierć pleszewian Niemcy załadowali na samochód ciężarowy i wywieźli do Lasku Malińskiego. Tam zostali rozstrzelani. Kolejnymi ofiarami byli Czesław Kolibabka oraz Kazimierz Ludwiczak, zastrzeleni z rewolweru przez Herberta Lange. Egzekucji przypatrywali się Christian Jouanne i jego brat Claus, którzy po jej zakończeniu spokojnie odjechali do Malinia powózką zaprzęgniętą w siwe konie - opisuje Katarzyna Rutkowska z Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Po wojnie, 23 maja 1945 r. w Lasku Malińskim ponownie pojawili się ludzie z łopatami. Byli to jednak tym razem osadzeni w więzieniu Niemcy, którzy odkopywali zabitych mieszkańców Ziemi Pleszewskiej.

Dzięki zeznaniom naocznego świadka Karola Peltza oraz Jana Tanasia, a także przedmiotom osobistego użytku znalezionym w masowym grobie, udało się podczas ekshumacji zidentyfikować wszystkie siedem ofiar. Są to: Stefan Magnuszewski, Józef Szczepański, Walenty Mizerkiewicz, Władysław Szewczyk, Stanisław Głuch, Czesław Kolibabka i Kazimierz Ludwiczak.

Uroczysty pogrzeb 15 ofiar zbrodni niemieckich zamordowanych w 1939 roku odbył się w Pleszewie 27 maja 1945 roku. Wszyscy zostali pochowani we wspólnej mogile na cmentarzu przy ulicy Kaliskiej w Pleszewie.

- Pogrzeb miał charakter symboliczny. W tym dniu wielu mieszkańców Pleszewa manifestacyjnie wyszło na trasę konduktu żałobnego i oddało hołd wszystkim ofiarom zbrodni nazistowskich z terenu Ziemi Pleszewskiej - opisuje Katarzyna Rutkowska.

 

W kwietniu 1965 r., na brzegu Lasku Malińskiego, w miejscu zbrodni postawiono duży głaz, na którym wyryto napis „Miejsce uświęcone krwią męczeńską Polaków zamordowanych w 1939 r. przez okupanta hitlerowskiego”. Pod napisem umieszczone zostały nazwiska pomordowanych.

Dziś - 6 listopada - w rocznicę wydarzeń roku 1939 - hołd ofiarom niemieckiego terroru złożył w imieniu władz samorządowych dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (21)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ syn
6 miesięcy temu ocena: 100%  21
Popieram inicjatywę baranka. Mama opowiadała nam dzieciom, że w latach 50 XX wieku w szkołach rozprowadzono cegiełki na odbudowę Warszawy. Może by podobne cegiełki rozprowadzać w szkołach, zakładach pracy, na targowisku, przy marketach i innych miejscach a wtedy pomnik stanie w "mig"
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obserwuje...
6 miesięcy temu ocena: 100%  20
A dlaczego to na ważne rocznice na grobach zasłużonych Pleszewian składają kwiaty, znicze dyrektorzy / Domu Kultury i Muzeum/ a nie państwo Burmistrzowie i panowie Starości. Nie ładnie to tak wysługiwać się podległymi pracownikami. To taki trochę brak szacunku z Waszej strony w stosunku do tych co odeszli, o których jednak staramy się pamiętać. Jedną godzinę w roku można byłoby poświęcić w tym celu - panstwo Burmistrzowie i Starości. Skończcie z łatwiznę
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ada
6 miesięcy temu ocena: 100%  19
Może by dla odciążenia od obowiązków dyrektorów w/w instytucji utworzyć stanowisko pełnomocnik burmistrza d/s składania kwiatów i zapalania zniczy na grobach zasłużonych Pleszewian na wzór stanowiska urzędnika d/s danych osobowych w UMiG jakie stworzył p. burmistrz Ptak. W starostwie takiego stanowiska nie ma.
~ syn
6 miesięcy temu ocena: 100%  18
No tak. 100% prawdy.
~ baranek show
6 miesięcy temu ocena: 100%  17
kolego dla jednych zasłużeni to żołnierze AK i tzw. Wyklęci a dla innych LWP i Armii Czerwonej oraz UB i SB i tam składają kwiaty i znicze - potomkowie komuchów nadal rządzą i się dobrze kamulfują, SLD, KOD, PO i inne organizacje i partie, dobrze czytaj historię i patrz na przodków tych cwaniaków, często zmieniali nazwiska jak np Aleksander Kwaśniewski a Polacy dalej się nabierają
~ baranek show
6 miesięcy temu ocena: 100%  16
Zobaczcie na te nazwiska, przecież ich potomkowie i rodzina to nasi sąsiedzi, każdy z nas Pleszewian zna osobiście kogoś o takim nazwisku, może by trzeba powołać stowarzyszenie i zebrać środki na nowy pomnik? Z pewnością mieszkańcy pomogą. Osobiście mogę przeznaczyć jakąś sumę np 1000zl
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ baranek show
6 miesięcy temu ocena: 100%  15
Proszę zwrócić uwagę kto mordował tych ludzi - otóż sąsiedzi Niemcy. BYło ich w Pleszewie i okolicy całkiem sporo, proszę zobaczyć jak duży mieli cmentarz k. kościoła Zbawiciela, dodam iż większość gospodarstw w okolicy była niemiecka - zobaczcie na zapomniane cmentarze np w Dobrej Nadziei, Choczu, Kaźmierce (nawet pewnie niektórzy o nim nie wiedzą) Józefowie, Sowinie i innych miejscowościach, śmiem twierdzić, że w niektórych wsiach większość stanowili Niemcy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ baranek show
6 miesięcy temu ocena: 100%  14
Tym rozstrzelanym ludziom powinien przyjechać złożyć Hołd Kanclerz Niemiec a nie Pan Staszak.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ IN
6 miesięcy temu ocena: 100%  13
~ szary człowiek tak posiadam więcej informacji na wskazany temat. W ubiegłym roku rozmawiałam na ten temat z pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Miał nawet ukazać się artykuł o tej historii.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ szary człowiek
6 miesięcy temu ocena: 100%  12
Dobry zawodnik ale niestety urzędnik... marnuje się w IPN, powinien prowadzić samodzielne badania no ale niestety. Kto może sobie pozwolić na taki komfort?
~ IN
6 miesięcy temu ocena: 100%  11
tak.
~ szary człowiek
6 miesięcy temu ocena: 100%  10
Z kim? Cieślakiem?
~ @&$
6 miesięcy temu ocena: 100%  9
I znowu czytam " zbrodni nazistowskich " nie przejdzie poprawnie niemieckich nazistów.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ szary człowiek
6 miesięcy temu ocena: 100%  8
Ah to nasze muzeum i jak zwykle robienie wszystkiego na pokaz. Zastrzegam, że nie będzie to chwalenie się ponieważ pozostanę tutaj anonimowy. Niech ktokolwiek z władz miasta, władz muzeum itp. powie mi kto i co z Was zrobił dla utrzymania tego pomnika w dobrym stanie? Wiem, że nie powiecie więc zrobię to za Was - absolutnie nic. Już od ponad 10 lat wraz z kolegą anonimowo dbamy o ten pomnik, 2-3 razy w roku sprzątamy jego okolicę, na każde możliwe święto chodzimy zapalać znicze. Czasem widzimy tam kwiaty dostarczone przez kogoś przy okazji dnia Wszystkich Świętych i tyle. Nadmienię również, że gdyby nie nasza praca nie pozostałby nawet najmniejszy ślad po ludziach tam rozstrzelanych bo po prostu nic nie zostałoby z napisów znajdujących się na nim, które również odnawiamy. Brawo Wy, spijajcie sobie dalej tę swoją śmietankę. Mam Was gdzieś. :-) A my dalej będziemy robić swoje przez kolejne lata pokazując anonimowo, że można coś zrobić zupełnie bezinteresownie... ciąg dalszy poniżej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ fotka
6 miesięcy temu ocena: 100%  7
Jakże trafny komentarz ! Szefostwo Muzeum i Domu Kultury bardzo lubi być na afiszach. Gdy składają kwiaty czy zapalają znicze na grobach zasłużonych Pleszewian, zawsze się wzajemnie fotografują lub zapraszają fotografa z jakieś tzw. redakcji, by ten zamieścił je w internecie.
~ szary człowiek
6 miesięcy temu ocena: 100%  6
...bez dotacji oraz wsparcia lokalnych władz. Poczekajcie sobie jeszcze trochę czasu, już niebawem zostaną opublikowane nowe fakty o historii Pleszewa i tego co działo się tu podczas II Wojny Światowej. Ciekawe jaka będzie wtedy Wasza reakcja. :-)
~ IN
6 miesięcy temu ocena: 100%  5
Dlaczego w tym wydarzeniu historycznym nie został uwzgledniony fakt, iż w lasku miał zostać również rozstrzelany ks. Szymański z Kowalewa? Uratował go Parafianin i w efekcie końcowym Ksiądz zakopywał rozstrzelanych.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ SOS
6 miesięcy temu ocena: 100%  4
Pytasz dlaczego... Odpowiadam: bo to był kapłan katolicki. Musiałby to być ktoś z LGBT to zrobiliby z niego nawet bohatera
~ szary człowiek
6 miesięcy temu ocena: 100%  3
To bardzo ciekawy wątek. Czy posiada Pan/Pani na ten temat jakieś dokumenty? Lub szerszą relację do podzielenia się nią?
~ histo
6 miesięcy temu ocena: 94%  2
Muzeum Pleszew Miasto jest najmądrzejsze, ono wszystko wie najlepiej, ono ma zaplecze naukowców z UAM, którzy doją budżet miasta pseudo badaniami.
~ K.
6 miesięcy temu ocena: 100%  1
Nie tylko on! Nasz pradziadek również miał być rozstrzelany. Uratował go jakiś Niemiec któremu wykonał usługę rzemieślniczą. Podczas jednej z wystaw zwróciliśmy uwagę, że nie zgadza się liczba osób przywiezionych na przesłuchanie a wywiezionych do lasku malińskiego lub do więzienia. I że tą osobą jest nasz pradziadek ... Bez echa ...