Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Pleszew. Śmieci zdrożeją. Znamy propozycje nowych stawek

› Aktualności 3 miesiące temu    24.06.2020
Redakcja
komentarzy 31 ocen 0 / 0%
A A A

Pleszew. Na najbliższej sesji rady miasta radni pochylą się nad uchwałą, która zakłada podwyżki za odbiór odpadów sprzed naszych posesji. Obowiązywać mają od 1 sierpnia.

 

Mieszkańcy gminy Pleszew muszą spodziewać się podwyżek za odbiór śmieci sprzed ich posesji. Podczas najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się 25 czerwca - głosowana ma być uchwała, która zakłada nowe - podwyższone stawki.

Jak wygląda projekt uchwały?

Zgodnie z założeniami za śmieci segregowane będziemy mogli płacić 24 zł miesięcznie - od każdego mieszkańca (do tej pory było to 18,50 zł).

Jeśli ktoś nie będzie wywiązywał się z kolei z obowiązku segregacji - musi się liczyć z opłatą podwyższoną, czyli 48 zł miesięcznie. 

Nowe stawki mogą obowiązywac od 1 sierpnia.

Skąd te skoki stawek?

Po pierwsze - koszty funkcjonowania całego systemu śmieciowego rosną. I to w zastraszającym tempie. Przede wszystkim systematycznie, co jakiś czas wzrasta stawka na tzw. bramie czyli w zakładzie – do którego trafiają nasze odpady. W naszym przypadku jest to Zakład Gospodarowania Odpadami w Jarocinie. Opłatę tę uiszcza gmina. Do tego dochodzi tzw. opłata marszałkowska za korzystanie ze środowiska. Nie bez znaczenia jest też wzrost minimalnego wynagrodzenia pracowników. No i produkujemy - z roku na rok - coraz więcej odpadów komunalnych.

W samej tylko gminie Pleszew w 2019 roku było to aż 470 kg na osobę.

- Chcąc kupić 3 tonową przyczepę ziemi płacimy na rynku ok. 350 zł. Natomiast, żeby zagospodarować, zebrać, dać worki i przetworzyć trawę, z której powstanie torf - to na 10 ton potrzebujemy 7.000 zł - czyli 700 zł za tonę. To są ogromne koszty – wylicza Grzegorz Knappe, szef Przedsiębiorstwa Komunalnego w Pleszewie.

Kolejną kwestią jest zła segregacja odpadów – gdy tymczasem najwięcej płacimy właśnie za śmieci zmieszane.

– Na wszystkich frakcjach, przy złej segregacji, tracimy ok. 1 mln zł. To tylko od nas zależy, od nikogo innego, czy zechcemy dobrze segregować odpady (…) Jakość segregacji jest naprawdę ważna – zauważa wiceburmistrz Pleszewa, Andrzej Jędruszek.

I nie kryje. - Koszty, które ponosimy i będziemy ponosić, są zdecydowanie wyższe od tego - co płacimy za odbiór odpadów z posesji.

Warto dodać, że są inne problemy. Otóż - część mieszkańców zwyczajnie uchyla się od płacenia za odpady. Dziś MiG Pleszew zamieszkuje ponad 28 tys. osób. Tymczasem w systemie gospodarki odpadami jest ich ledwie 26 tys. Za te osoby, które nie płacą, płacimy my wszyscy

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (31)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Zyta
2 miesiące temu ocena: 75%  31
Powiem tak i mnie nie cieszy podwyżka, ale rozumiem ją. Bo wystarczy poczytać trochę i wszystko staje się jasne. Po pierwsze ustawa zabrania zarabianiu samorządom na opłatach śmieciowych, wszystkie podwyżki są związane z tym, że to odbiorca śmieci podnosi ceny więc kto ma dokładać do tego. A to że ludzie nie segregują to już inna bajka, więc może kary nałożone na poszczególne osoby nauczą porządku. Tekst że ludzie w blokach produkują mniej śmieci rozbawił mnie, no tak bo Wy nie sprzątacie nie gotujecie i nie kupujecie napojów w plastikach no bez jaj. Ja mieszkam tylko z mężem i widzę ile śmieci we dwoje produkujemy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ czyt.
3 miesiące temu ocena: 100%  30
Czekamy na merytoryczna ocenę ostatniej sesji RM ze wszystkimi wątkami i dyskusją radnych,informację nie bylejaką a konkretną. Pokażcie co umiecie - pańswo redaktorzy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ śmieciarz
3 miesiące temu ocena: 40%  29
Weźcie się rozejrzyjcie po innych gminach, tam też drożeje, właściwie to wszędzie drożeją śmieci. Więc jak to się stało nagle w całej Polsce rady i burmistrzowie stali się nieudolni??? A może to polityka rządu PIS w całej Polsce doprowadziła to tego dziadostwa co dzieje się ze śmieciami. A jeszcze z zagranicy śmieci są ściągane... Ludzie włączcie myślenie kto za co odpowiada.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Biedasmen z Pleszewa
3 miesiące temu ocena: 40%  28
A mi pasuje, mam firmę, tania siła robocza pracuje na mnie a ja tylko liczę pieniążki i patrzę jak na koncie przybywa. Pracownikom płacę ZUS od najniższej krajowej a jak mu wyjdzie coś więcej to daje "w kopercie pod stołem" MOim zdaniem im drożej tym lepiej i ludzie będą szanowali pracodawców bo jak stracą pracę to komornik i pod most. Poza tym jeśli w strefie parkowania na rynku będzie BARDZO DROGO to dobrze bo mnie stać i chętnie zapłacę by móc stanąć a że jest tanio bo hołota parkuje a ja krążę by znaleść miejsce - dlatego wnioskuję o podniesienie stawki za parkowania o 200%. Należy też podnieść podatki oraz opłaty za śmieci i inne tak żeby motłochowi starczało od 1 do 1 - go i by szanowali pracę! Zresztą dobrze że WIRUS bo teraz znowu jest rynek pracodawcy i klasa robotnicza trochę zaczęła szanować to że ma pracę bo w zeszłym roku to mieli wyrąbane, jeden taki w grudniu jak się zwalniał to mi jeszcze pyskował a teraz z podkulonym ogonem chodzi i na zasiłku siedzi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tomasz
3 miesiące temu ocena: 33%  27
Się kolega zagalopował. Pogratulować elokwencji i dobrego dnia. Niech ziemia lekką będzie dla osobników jak Ty ;)
~ Tomasz Gej z Pleszewa
3 miesiące temu ocena: 0%  26
Tomasz napisz coś jeszcze póki jesteś w pracy bo wiem że w domu nie masz komputera :)
~ Tomasz
3 miesiące temu ocena: 75%  25
Niewątpliwie słaby troll. Zastanawiam się jedynie, jak bardzo nudne życie trzeba wieść, żeby takie rzeczy pisać w internecie. Mam nadzieje, że chełpienie się rzekomym bogactwem wystarczająco łechta Ci ego, żebyś wkrótce sobie odpuścił nic nie warte komentarze. Pozdrawiam ciepło ;)
~ Upokarzani obywatele
3 miesiące temu ocena: 100%  24
Burmistrzowie i Rada Miasta - podajcie się do dymisji. Wasza nieudolność w temacie śmieci przekroczyła wszelkie granice. Gdy człowiek sobie nie radzi w pracy, to albo z niej rezygnuje, albo pracodawca wyrzuca go na tzw. zbity pysk. Odwołajcie sesję Rady i ponownie przeanalizujcie sprawę. ps. czy w kompetencjach RM leży zatwierdzanie cen usług komunalnych i nie tylko? Jeżeli tak, to kazdy wynik przetargu powinien być zatwierdzany przez RM. ps. Gdybysmy nie mieli racji, to można na tutejszym forum wyjaśnić nam temat.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ple-syf
3 miesiące temu ocena: 100%  23
A już 1 zł ulgi za własny kompostownik przy jednoczesnym braku możliwości wystawienia odpadów bio to już zupełna kpina z mieszkańców. Podziekujmy radnym !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Don Prezesso
3 miesiące temu ocena: 100%  22
Kochani Moi wszystko drożeje to i prezes musi mieć większą pensję, bo w sklepach drogo, jedzenie drogie co wy widzicie w tym dziwnego? Po prostu musi być drogo poza tym nie od dziś wiadomo że w Pleszewie wszystko jest droższe niż w innych miejscowościach, u nas samochody drogie, domy i działki drogie, parkingi drogie, w sklepach drogo.... no to i śmieci muszą być drogie! Macie taki dobrobyt to płaćcie!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Radry
3 miesiące temu ocena: 100%  21
Czy to wina mieszkańców, że zarządzający nie potrafią wskazać mieszkańców uchylających się od opłaty ???!!! Proponuje tymi kosztami obciążyć szefostwo MiG oraz radnych RM, a nie nieudolność władzy przerzucać na wszystkich mieszkańców. A odbiór popiołu tylko w okresie listopad - marzec to już zupełnie kpina !!! Nie trzeba być odkrywcą, aby stwierdzić, że przy obecnych zmianach klimatycznych domy ogrzewamy w okresie nie krótszym niż wrzesień - maj. Dojdzie do takiej sytuacji, że pod domami decydentów będziemy pozbywać się naszych śmieci. Niech władza przedstawi na najbliższej sesji wysokość opłata ponoszonych przez mieszkańców w sąsiednich gminach oraz w gminach sąsiednich powiatów. Zachęcam serdecznie do oglądania transmisji obrad sesji w dniu 25.06.2020 r., co pozwoli ocenić większość naszych obradujących bezradnych radnych jako maszynki do głosowania.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ III zmiana
3 miesiące temu ocena: 94%  20
Podwyżki opłat za śmieci zostaną zrekompensowane marmurową portiernią w ratuszu, bo wykonano ją dla lepszej obsługi Pleszewian. "Dziękujemy" burmistrzom za troskę o biedny lud.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pa, jadę do pracy.
3 miesiące temu ocena: 100%  19
Zapomniałeś dodać, że rekompensatą za podwyżki opłaty za śmieci będzie nowa siedziba "komunałki" z biurowcem. A wszystko to robi się dla "satysfakcji" mieszkańców miasta i gminy Pleszew. Pokażcie mi bardziej troskliwą władzę samorządową w kraju. Nigdzie nie ma takiej jak u nas.
~ Ple-szef
3 miesiące temu ocena: 93%  18
I znowu będzie w informacji Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowe, że RADA MIASTA uchwałą nr...... podwyższyła opłatę za wywóz śmieci. A tak naprawdę o podwyżce zadecydował prezes "komunalki" /biznesmen roku chyba 2017/ w uzgodnienie z burmistrzami. Ale skoro Rada Miasta przyjmuje na siebie taką decyzję, niech się nie dziwi, że jest oceniana negatywnie. Zauważą się jak Rada Miasta jest manipulowana przez szefostwo miasta. brrrrrrrrrr
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ balon
3 miesiące temu ocena: 100%  17
.... i to w ten sposób burmistrz wybiela się kosztem radnych MiG Pleszew. Czy Wy Państwo Radni nie umiecie być twardzi i powiedzieć STOP, TAK DALEJ BYĆ NIE MOŻE ! Wiem, że tak się nie stanie, bo wówczas nie będzie dotacji do kiełbasy z rożna z musztardą i baloników na druciku na festynach osiedlowych i w sołectwach.
~ Miki
3 miesiące temu ocena: 93%  16
Nie no ładnie was popierdo..ło jeszcze gabarytów nie odbierają . Od osoby 24 zł to kpina ....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rolnik
3 miesiące temu ocena: 100%  15
cena za produkcje torfu taka a ile zarobia jak go sprzedadza bo raczej zjesc go nie zjedza czy nie dadza ludzia tylko pojdzie na przerob i zarobia jeszcze z tego o tym sie nie mowi...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszczuch
3 miesiące temu ocena: 91%  14
Do pana Grzegorza Knappe - czy pojemniki ze śmieciami są ważone przy dostawie w punkcie punkcie odbioru czy to waży się "na oko" ? Proszę nas mieszkańców uświadomić jak to się odbywa ? Niewiedza w tym zakresie powoduje, że mieszkańcy oceniają Was decydentów krytycznie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ eh
3 miesiące temu ocena: 100%  13
Na co Ty liczysz - żeby pan Knappe Tobie odpowiedział. On jako "biznesmen roku" ma mieszkańców w miejscu gdzie nie dociera Słońce .
~ Pleszewiak w Adelajdy
3 miesiące temu ocena: 100%  12
Ww pan, burmistrzowie i radni w tyłku mają krytyczne opinie mieszkańców o sobie. Coście wybrali, to macie.
~ mieszkaniec
3 miesiące temu ocena: 100%  11
Dokladnie skoro ktos nie placi za mantel go i niech wywozi smieci, a nie biednych mieszkancow obciazaja tym, co do kwoty za smieci opamietajcie sie ludzie potracili prace, zredukowali etaty bo covid a wy w przeciagu roku dwie potezne podwyżki? niech obniza pensje pracownikow powiatu i statostwa a nie biednych ludzi ciagniecie jeszcze do tego nie pomijajac faktu ze wodociagi tez podniosly cene abonamentu i wody... Dajcie ludziom zyć a nie wegetowac...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ baba
3 miesiące temu ocena: 100%  10
Czyście wyście powariowaliście, że np. mieszkaniec bloku produkuje 470 kg ! śmieci ? ? ? ? ? ? ..... To jakaś paranoja. Przejeżdżając ulice miasta widzi się, jak to przed niektórymi posesjami bywa wystawione kilkanaście worków pełnych śmieci/plastyk szkło i inne/.Żeby mieszkaniec bloku wyprodukował aż tyle śmieci, potrzeba rok a może więcej. Opłaty za śmieci powinny być rozliczane albo za ilość worków z odpadami, albo za kg.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ olo
3 miesiące temu ocena: 75%  9
Masz rację, w bloku mniej się je i mniej pije.
~ Mieszkaniec
3 miesiące temu ocena: 92%  8
Wstydu nie mają. W Poznaniu jest mniej jak u nas. Czeba z czegoś wybudować nową komunalke. Proponuję radnym którzy będą za śmieci pod dom. Miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze. Pan prezes będzie płacił mniej bo mieszka w innej gminie. Może by tak wzioł kalkulację od nich i zobaczył ze można taniej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ G&H
3 miesiące temu ocena: 90%  7
Czy to jest prawidłowe, żeby radni i radne zatwierdzali ceny usług ? Czy posłowie w Sejmie także zajmują się tym samym? To jest kompetencja rządu. Podobnie powinno być w samorządach. Coś się burmistrzom POgibało. Swoją nieudolność zrzucają na barki radnych, a ci bez zastrzeżeń to przyjmują. Dla kogo Wy w/w jesteście. Czy po to was wybieraliśmy, żebyście nas wyborców gnębili ? Proszę radnych o zastanowienie się nad swoją służbą w Radzie Miasta. Burmistrzów także. Czy znowu 20 rąk naciśnie guziczek "za"?
~ oszukani ob. Pleszewa
3 miesiące temu ocena: 92%  6
Podziękujmy tzw. Miłośnikom Pleszewa i PO . Jak nas oni miłują to widać, słychać i czuć..Tej waszej miłości przeciętni Pleszewianie mają dość. Dosadnie widać jaka ta miłość jest szczera. Gdy się nie da rady być miłym, to się składa rezygnację Jasne - panowie i pani Burmistrzowie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ekolog
3 miesiące temu ocena: 92%  5
To mamy najdroższe śmieci w Wielkopolsce brawo Radni
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Christian Paul
3 miesiące temu ocena: 56%  4
Nie najdroższe,prosze sie zapoznać z tematem w Kaliszu już niedługo będzie najwyzsza możliwa stawka 34zł.Takze nie płakać tylko segregowac to opłata będzie się zmniejszać.
~ Rawicz
3 miesiące temu ocena: 50%  3
Nie macie z KZGRL Leszno obsługujące okolice są jeszcze większe.
~ PiS
3 miesiące temu ocena: 100%  2
Tylko Sylwiusz!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec żel
3 miesiące temu ocena: 100%  1
u nas w Żelazkowie wójt nie podnosi cen. MEGA wójt!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji