Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M APIASECKI ROWERY

Pleszew. W szpitalu rusza wielki program bezpłatnych badań!

› Aktualności 10 miesięcy temu    15.08.2019
Redakcja
komentarzy 6 ocen 1 / 100%
A A A

Pleszew. Pleszewskie Centrum Medyczne startuje z wieloletnim cyklem bezpłatnych badań profilaktycznych. Przeprowadzane będą pod kątem wykrywania raka jelita grubego, raka piersi, ponadto osoby chorujące na cukrzycę mogą bezpłatnie zbadać swój wzrok - pod kątem retinopatii cukrzycowej.

 

Szpital w Pleszewie przystąpił właśnie do realizacji dwóch nowych programów związanych z organizacją bezpłatnych badań profilaktycznych. Pierwszy dotyczy przesiewowych badań pod kątem wykrywania raka jelita grubego (badania kolonoskopowe), drugi z kolei dotyczy profilaktyki retinopatii cukrzycowej - która może prowadzić do utraty wzroku u diabetyków. Warto podkreślić, że cały czas kontynuowany jest ponadto program profilaktyki raka piersi.

- Życie pędzi do przodu, ciągle jesteśmy zajęci, i nie każdy myśli o zdrowiu. Tymczasem jak go nie ma - wszystko inne staje się nieistotne - komentuje Maciej Wasielewski, starosta pleszewski. Dlatego, jak dodaje, władze starostwa razem z władzami pleszewskiego szpitala zorganizowały cykl bezpłatnych programów profilaktycznych dla mieszkańców naszego - ale nie tylko - powiatu.

- Profilaktyka to przyszłość medycyny - podkreśla stanowczo Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego. - Mamy nadzieję, że te badania, które są badaniami przesiewowymi, pozwolą uniknąć zachorowań w przyszłości. Kluczem do sukcesu jest przełamanie się - chodzi o to, żebyśmy mieli świadomość, że to może spotkać każdego z nas - zaznacza.

- Medycyna idzie zdecydowanie do przodu. W latach 80. zastanawialiśmy się jak operować raka. Teraz zastawiamy się - jak z nim walczyć bez ingerencji. Profilaktyka pozwala wykryć wcześnie zmiany. Jest tym samym metodą, która pozwala znaleźć takie przypadki, że operacja nie jest nawet konieczna - komentuje Paweł Przybył, ordynator oddziału chirurgicznego z PCM.

- Stwierdzenie, że profilaktyka jest najlepsza - jest oczywiście truizmem - mówi ponadto Ryszard Bosacki, dyrektor ds. medycznych PCM. Jak jednak podkreśla, mimo tego wciąż wiele osób o niej zapomina. Zachęca więc - by przełamać swoje obawy i skorzystać z okazji, jaka pojawiła się właśnie w Pleszewskim Centrum Medycznym. - Dzięki tym badaniom możemy wykrywać choroby już w jak najwcześniejszym stadium - zaznacza.

 

RAK JELITA GRUBEGO ROZWIJA SIĘ WOLNO. MOŻESZ GO ZATRZYMAĆ!

Bezpłatne badania kolonoskopowe, które możesz zrobić w Pleszewskim Centrum Medycznym pozwalają na szybkie wykrycie raka jelita grubego - choroby, która niestety jest jednym z najczęściej spotykanych nowotworów w Wielkopolsce, Polsce, ale i na świecie. Kolonoskopia to „obejrzenie” od środka całego jelita grubego. 

- Badania profilaktyczne skutkują zmniejszeniem umieralności - co jest ewidentnie udowodnione. Co ważne - badanie endoskopowe ma nie tylko wartość przesiewową, diagnostyczną, ale również terapeutyczną - w przypadku wykrycia zmian przedrakowych jest możliwość ich całkowitego usunięcia - opisuje  Zbigniew Olejak, ordynator oddziału onkologicznego PCM.

KTO MOŻE ZGLOSIĆ SIĘ NA BADANIE?

- Wszystkie osoby w wieku od 50 do 65 lat bez objawów raka jelita grubego

- Osoby w wieku od 40 do 65 lat - bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego

- Osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej

UWAGA! DO BADAŃ NIE KWALIFIKOWANE SA OSOBY, KTÓRE MIAŁY KOLONOSKOPIĘ W CIĄGU OSTATNICH 10 LAT

GDZIE SIĘ ZGŁOSIĆ I JAK SKORZYSTAĆ Z BEZPŁATNYCH BADAŃ?

Skierowanie na badanie można uzyskać poprzez ankietę, która dostępna jest zarówno w siedzibie PCM jak i u lekarzy rodzinnych lub lekarzy POZ (dostępna jest również na stronie internetowej PCM). Po jej wypełnieniu powinna być podpisana przez lekarza kierującego. Ankiety należy dostarczyć osobiście lub przesłać na adres PCM: (ul. Poznańska 125a, Biuro Programu, Administracja, przyziemie budynku A, tel. 62 74 20 714). Biuro czynne w poniedziałki w godz. 7.30 - 11.30 oraz czwartki w godz. 10.00 do 14.00).

 

ZBADAJ PIERSI I NIE DAJ SIĘ RAKOWI

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. - Badania przesiewowe robimy w naszym szpitalu od lat, jednak czujemy pewien niedosyt - jeśli chodzi o pacjentki, które mogłyby z nich skorzystać - a tego nie robią. Chcemy to zmienić. Bo dzięki takim badaniom można ewentualnie wdrożyć o wiele szybciej leczenie. Pamiętajmy, że ważna jest skuteczność badania - tu nie chodzi o to, aby je „odhaczyć” - chodzi o to by wiarygodność diagnostyczna była wysoka. A my mamy bardzo dobry cyfrowy aparat, dobrych specjalistów - komentuje Błażej Górczyński, prezes PCM .

Rak piersi występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Rekomendowane jest wykonywanie mammografii co 2 lata u kobiet w wieku 50-69 lat z grupy niskiego ryzyka, co rok u kobiet z grupy wysokiego ryzyka.

KTO MOŻE KORZYSTAĆ Z BEZPŁATNEGO PROGRAMU W PLESZEWIE?

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50 - 69 lat (rocznikowo), które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz do tych, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Powodem ponownego badania mogą być czynniki ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki ) oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2. Badanie mammograficzne jest bezpłatne, nie wymaga skierowania. Kobieta może się zgłosić na nie sama lub po otrzymaniu zaproszenia. Na badanie należy przynieść poprzednio wykonane zdjęcia mammograficzne w celu porównania.

GDZIE SIĘ ZAREJESTROWAĆ?

Rejestracja odbywa się w pleszewskim szpitalu osobiście lub telefonicznie - 62 742 08 40 od poniedziałku do piątki w godz. 8.00 - 15.00. Panie proszone są o zabranie dowodu osobistego i ewentualnych wyników poprzednich badań

 

ZBADAJ WZROK I NIE DAJ SIĘ RETINOPATII CUKRZYCOWEJ!

W ramach nawiązanej współpracy pomiędzy Fundacją Wspierania Rozwoju Okulistyki „OKULISTYKA 21” a Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie Sp. z o.o. od 1 października 2019 do 31 grudnia 2020 r. pacjenci chorujący na cukrzycę będą mieli możliwość skorzystania z darmowego, wygodnego i szybkiego badania pod kontem wykrycia zmian wskazujących na retinopatię cukrzycową. Retinopatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną utraty widzenia u osób w wieku produkcyjnym. Choroba długo pozostaje bezobjawowa, a późno rozpoznana lub źle leczona doprowadza do pogorszenia widzenia, w skrajnych przypadkach do jego utraty. Jednak odpowiednio wcześnie wykryta i prawidłowo leczona może pozostać pod kontrolą i pozwolić chorym na długotrwałe pozostanie aktywnym zawodowo oraz samodzielnym; w ponad 90 PROC. przypadków możliwe jest zachowanie widzenia. Program obejmuje wykorzystanie sztucznej inteligencji do badania zdjęć dna oka i diagnozowania nieprawidłowości przy użyciu nowoczesnego aparatu – fundus kamery. W ramach programu planowane jest wykonanie około 80 badań miesięcznie. Osoby, które nie są pacjentami Poradni diabetologicznej PCM mogą skorzystać z programu pod warunkiem przedstawienia skierowania do poradni.

- Badanie pod kątem retinopatii cukrzycowej będziemy mogli wykonywać po raz pierwszy w naszym szpitalu. Jest ono skierowane dla pacjentów chorych na cukrzycę. W planie jest wykonywanie co najmniej 4-5 badań dziennie - ich czas to od 15 do 20 minut. Pacjent nie musi być specjalnie przygotowany - badanie przeprowadza wyszkolona kadra, połączone jest oczywiście także z edukacją pacjenta. Badanie powinny przeprowadzić wszystkie osoby ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 2, osoby z cukrzycą typu 1 powinny mieć takie badanie w ciągu pierwszych 5 lat trwania choroby, poza tym kobiety w ciąży chorujące na cukrzycę, czy kobiety z cukrzycą, które planują ciążę. Badanie nie jest inwazyjne, wszystko odbywa się na specjalistycznym sprzęcie. Program potrwa 15 miesięcy. Osoby, które nie są z poradni mogą dostać skierowanie od lekarza rodzinnego - komentuje Barbara Śliwińska-Knast, Lekarz, specjalista w dziedzinie diabetologii.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ppp
10 miesięcy temu 7
Czy to normalne ze facet 30lat 7 dni w tygodniu popija po pracy.plus plus zaczepia ludzi do tankowania?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ manekin
10 miesięcy temu ocena: 100%  6
Smieszne, Pozują jak modela
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ emeryt
10 miesięcy temu ocena: 100%  5
A co z tymi co skończyli 65 lat?Pewnie już niepotrzebnie biorą emeryturę i obciążają skarb państwa.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bez znieczulenia
10 miesięcy temu ocena: 92%  4
Wszyscy Państwo co na zdjęciu, szczególnie szef powiatu i prezesi szpitala promujecie się na czymś co leży w waszych obowiązkach służbowych, za co otrzymujecie wynagrodzenie. Nie ładne jest takie postępowanie. Wystarczyłby komunikat o dacie i miejscu badań, po co to zdjęcie ?!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cierpiący
10 miesięcy temu ocena: 100%  3
Zrobią ci badania przesiewowe jelita gr. a umrzesz na raka gardła czy nie będziesz słyszał, bo nie ma w PCM spec. laryngologa, zaś totalna tragedia jest w dziedzinie ortopedia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jana
10 miesięcy temu ocena: 100%  2
badania kontrolne to wspaniale.. drobny detal, a gdzie np badania usg piersi dla młodszych kobiet??? Czy my,ze młodsze to już nie możemy mieć szansy na kontrolę naszego zdrowia?? Musimy czekać do odpowiedniego wieku zeby sprawdzić czy nic się nie dzieje???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pacjent
10 miesięcy temu ocena: 100%  1
Pochwalam decyzję tyle tylko, że ta w zakresie przesiewowych badań pod kątem wykrywania raka jelita grubego (badania kolonoskopowe) wykonuje już od wielu lat Stowarzyszenie Zdrowie i Życie pod kierownictwem pana Włodzimierza Kołtuniewskiego przy wsparciu Burmistrza Mi G Pleszew, Gdzie dot. było Pleszewskie Centrum Medyczne w tym temacie ? Przy okazji inne pytanie do pana prezesa: kkiedy PCM zlikwiduje kolejki do specjalistów. Starostwo Powiatowe i MiG Pleszew dotują PCM z pieniędzmi miejscowych podatników, a oni jak czekają rok a nawet więcej na przyjęcie, tak czekają.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji