Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Pleszewski szpital stał się liderem w opiece kardiologicznej

› Aktualności 11 miesięcy temu    29.09.2019
Redakcja
komentarzy 5 ocen 0 / 0%
A A A

Pleszew. PCM. W pleszewskim szpitalu przeprowadzono już pierwsze zabiegi ablacji - operacji, które mają chronić pacjentów z niewydolnościami serca. Wszystko w ramach kilkumilionowej inwestycji, która pozwoliła rozbudować i doposażyć pracownię elektrofizjologii przy oddziale kardiologicznym PCM. Nasz szpital stał się tym samym jednym z zaledwie dwóch w całej Wielkopolsce, który pozwala na kompleksową opiekę kardiologiczną - „od A do Z”.

 

- Rozpoczęcie zabiegów ablacji to końcowy etap inwestycji, którą rozpoczęliśmy w 2018 roku - przypomina prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego Błażej Górczyński.

Jak zaznacza, droga nie była prosta, ale z pomocą władz - w tym szczególnym zaangażowaniu posła Jana Mosińskiego - udało się doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału.

- Dzięki wsparciu pana posła udało się pozyskać - po wcześniejszych staraniach - dotację celową na tę inwestycję. To niebagatelny projekt - od początku był szczegółowo planowany - m.in. zgodnie z mapami potrzeb zdrowotnych i priorytetami województwa - zaznacza prezes PCM.

I jak dodaje, finał inwestycji - za niemal 3,5 mln zł - jest jednocześnie… początkiem walki o II etap prac, który polegać ma z kolei na rozbudowie, modernizacji i doposażeniu bloku operacyjnego wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

No dobrze, czym jest jednak w ogóle wspomniana ablacja i co cały projekt oznacza dla pacjentów?

- Wszystkie zaburzenia rytmu serca powodują, że pacjenci mogą często dostać udarów niedokrwiennych mózgu, dochodzi do niewydolności. Tte zabiegi mają właśnie temu zapobiec - to profilaktyka przed ciężkimi zdarzeniami mózgowymi i sercowo-naczyniowymi - wyjaśnia doktor Tomasz Wardęga, ordynator oddziału kardiologicznego w PCM.

- Do tej pory przeprowadziliśmy - od lipca - dziewięć zabiegów. I mamy nadzieję, że będzie się to rozwijało dalej - zaznacza. Jak dodaje z kolei prezes PCM, szpital ma zabezpieczone ze środków NFZ ok. 100 tys. zł miesięcznie, co pozwala w praktyce na przeprowadzenie ok. 6-7 zabiegów ablacji miesięcznie.

- Dzięki temu obecnie - jako jeden z dwóch ośrodków w Wielkopolsce - mamy zapewnioną kompleksową opiekę kardiologiczną dla pacjentów - od leczenia inwazyjnego, poprzez Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej i Oddział Kardiologiczny, po późniejszą rehabilitację i opiekę w poradni kardiologicznej - mówi z dumą Błażej Górczyński.

Jan Mosiński - poseł Prawa i Sprawiedliwości, który bezpośrednio wsparł starania pleszewskiego szpitala „na górze” - co pozwoliło ostatecznie przyznać dotację celową PCM - podkreśla, że zawsze doceniał pracę tutejszej kadry.

- Już wcześniej dobrze oceniałem pracę tej jednostki, wiele o niej słyszałem. Kiedy miałem przyjemność korzystać z dobrodziejstw kadr szpitala, poproszono mnie o rozmowę z zarządem. Zapewniono mnie, że chodzi o profilaktykę i leczenie ważnych przypadłości. A wszyscy wiemy, jak ważna jest profilaktyka - pozwala wyprzedzić to co może się zdarzyć - komentuje poseł PiS.

- Udało się projekt wesprzeć, co może spowodować - lub już powoduje - że Pleszew jest w czołówce jeśli chodzi o tego typu techniki. Będziemy się starać wspierać tego typu inicjatywy. To dość duże wyzwanie jeśli chodzi o pieniądze, jednak pamiętajmy, że leczenie jest zawsze kosztowniejsze od profilaktyki - zaznacza Jan Mosiński.

Senator Andrzej Wojtyła, który sam ma dyżury w szpitalu jako lekarz, podkreśla z kolei, że marką pleszewskiej lecznicy jest przede wszystkim kadra. - Ten szpital dba, żeby kadra była wykwalifikowana, daje możliwości rozwoju młodym lekarzom - chwali senator PiS. I dodaje, że wierzy w dalszą rozbudowę jednostki. - Nie takie pieniądze tu pozyskiwano i rozbudowywano szpital - komentuje.

Starosta pleszewski nie ukrywa z kolei dumy z działań kadry PCM. - Teraz jesteśmy jednym z dwóch szpitali w Wielkopolsce, który zapewnia kompleksową opiekę kardiologiczną - „od A do Z”. Dużo szpitali chciałoby mieć naszą markę i renomę - zaznacza Maciej Wasielewski. Jak dodaje, nie ma też wątpliwości, że dalsza rozbudowa - i drugi etap inwestycji są konieczne.

- Choćbym miał stanąć na głowie, te pieniądze w powiecie się znajdą - podkreśla Wasielewski.

Jak dodaje z kolei poseł Jan Mosiński, istnieje szansa na dofinansowanie rządowe.

- Premier zapowiedział, że będzie powołany m.in. fundusz wsparcia dla szpitali powiatowych. Być może zaistnieje szansa, żeby z tego funduszu starać się o jakieś częściowe sfinansowanie drugiego etapu inwestycji - komentuje parlamentarzysta PiS.

A sam prezes szpitala zaznacza, że to nie koniec planów rozwojowych.

- Są już też inne pomysły, m.in. związane ze stworzeniem Centrum Leczenia Raka Piersi. Wiążemy z tym duże nadzieje, ale konieczna jest do tego trzecia sala operacyjna. A żeby była trzecia sala - musimy wyremontować blok. Wszystko jest więc ze sobą powiązane - komentuje Błażej Górczyński.

Dziękuje na koniec też służbom. - Współpraca ze służbami - m.in. ze strażą pożarną - jest niezbędna. Cieszymy się z tego wsparcia, zawsze możemy liczyć na wsparcie pana komendanta Egierta. Jeśli będzie tak dalej, na pewno uda się nam zrealizować kolejne pomysły - kończy prezes.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Obserwator
11 miesięcy temu 6
Do rodziny pleszewiokow fajna rodzinka niema co sprzyjają PO ale głosować będą na PiS tzw.choragiewki typu Kukiz.A dziękujcie pielęgniarka i opiekunka bo niektórym lekarza zwłaszcza z chirurgii to niema za co.A szefostwo bierze za to pieniądze to ich praca.Jest super to dlaczego likwidują łóżka bo co ????
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pacjent
11 miesięcy temu ocena: 74%  5
A co dobrego wprowadziła Platforma Obornikowa swoimi ministrami Arlukowiczem i Kopaczową, może jakiś przykład.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Eko
11 miesięcy temu ocena: 40%  4
Sam kwintesencja Pis-u, płaskie myślenie i tępe komentarze.
~ polak_mały
11 miesięcy temu ocena: 33%  3
Wszystko co dobre to zasługa PIS a co złe to cała reszta. Śmieszne jest takie postrzeganie świata polityki. ( trzeba mieć naprawdę bardzo mocno ograniczone horyzonty)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rodzina Pleszewiaków
11 miesięcy temu ocena: 68%  2
Dziękujemy ! Brawa dla szefostwa szpitala i dla obecnego rządu. Jednocześnie zapewniamy, że całą rodziną zaglosujemy na PiS, nawet ci członkowie rodziny, którzy sprzyjają PO zapewnili, że postąpią podobnie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rodzina Pleszewiaków
11 miesięcy temu ocena: 68%  1
Dziękujemy ! Jednocześnie zapewniamy, że zagłosujemy na PiS z całą rodziną, nawet ci z rodziny, którzy sprzyjają PO zapewnili, że tak samo postąpią
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji