Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M APIASECKI ROWERY

Sprawę księdza bada pleszewska prokuratura

› Aktualności› Na sygnale 6 dni temu    21.05.2020
Redakcja
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A

Pleszew. Sprawę księdza bada pleszewska prokuratura.Co dziś dzieje się z księdzem Arkadiuszem, który miał wykorzystywać braci - Jakuba i Bartka? - Suspendowano go. Ma zakaz pełnienia posługi - mówi w jednym z wywiadów autor filmu „Zabawa w chowanego” - Tomasz Sekielski, ale zaraz dodaje, że sprawa nadal „tkwi w prokuraturze”.

Zarzuty

Rzeczywiście sprawa wspomnianego księdza trafiła do pleszewskiej prokuratury. Na jakim jest etapie? – Czekamy na uzupełniającą opinię biegłych. (…) Wtedy sprawa zostanie zakończona, sądzę, że ze skierowaniem aktu oskarżenia do sądu – powiedział nam Andrzej Mieloszyk, prokurator rejonowy w Pleszewie. Jak się dowiedzieliśmy – byłemu wikariuszowi parafii w Pleszewie postawiono – we wrześniu 2019 roku - „zarzut dopuszczenia się wobec osoby małoletniej innych czynności seksualnych. - Jest to przestępstwo z artykułu 200 par. 1 kodeksu karnego, za które grozi do 12 lat pozbawienia wolności – informuje z kolei prokuratura krajowa. Z treści jej oświadczenia wynika, że postępowanie w sprawie Arkadiusza H. zostało zainicjowane zawiadomieniem, które wpłynęło do pleszewskiej prokuratury w grudniu 2018 roku. Wówczas ta zwróciła się do Kurii Diecezjalnej w Kaliszu o udostępnienie akt personalnych księdza wraz dokumentacją przebiegu i miejsc świadczenia posługi kapłańskiej. - W śledztwie przesłuchano 35 świadków. Zgromadzono liczne opinie biegłych i materiał dowodowy w postaci nagrań obciążających duchownego. Efektem postępowania jest również ujawnienie kolejnych sześciu osób, wobec których Arkadiusz H. miał się ponad 20 lat temu dopuścić przestępstw o charakterze seksualnym precyzuje prokuratura krajowa.

Udostępnili materiały

Prokuratorskie materiały sprawy, zostały przekazane - za pośrednictwem pełnomocnika biskupa kaliskiego - do Kongregacji Nauki Wiary w Rzymie - zajmującej się osądzaniem przestępstw wykorzystywania seksualnego nieletnich. - Zostały udostępnione na podobnej zasadzie, jak wszystkim uczestnikom postępowania, którzy o to wystąpili. Rezultatem była podjęta w maju 2019 roku przez biskupa kaliskiego decyzja o zakazie wykonywania przez Arkadiusza H. czynności kapłańskich – informuje prokuratura. Dlaczego nie postawiono zarzutów osobom, które wiedząc o popełnieniu przestępstwa nie zawiadomiły organów ścigania? - Z uwagi na fakt, że do przestępstw seksualnych miało dojść ponad 20 lat temu, prokuratura nie mogła prowadzić czynności zmierzających do postawienia komukolwiek zarzutu niezawiadomienia organów ścigania o popełnieniu przestępstwa pedofilii. Obowiązek zawiadomienia o tego rodzaju przestępstwie wprowadziła dopiero nowelizacja kodeksu karnego z 2017 roku – tłumaczą się służby. Odpierają również zarzut jakoby jednostki prokuratury nie miały swobody w prowadzeniu postępowań dotyczących przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych Kościoła katolickiego. - Jest wprost przeciwnie. Celem przywołanego w tym kontekście w filmie pisma, które Prokuratura Krajowa skierowała w styczniu 2019 roku do prokuratorów regionalnych, było skuteczne pozyskiwanie materiałów dowodowych z akt procesów kanonicznych – czytamy w oświadczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Protest przed kaliską kurią

„Sprawne śledztwo”?

Prokuratura krajowa tłumaczy, że w skierowanym do prokuratorów piśmie wskazała, by zwracali się do władz kościelnych o udostępnienie dokumentów w każdej sytuacji, gdy jest to niezbędne dla śledztwa. Zaś w przypadku odmowy korzystali z uprawnień do zarządzania przeszukania i odbierania rzeczy (na podstawie artykułu 217 kodeksu postępowania karnego). - Sposób, w jaki pismo zostało zrelacjonowane w filmie, jest więc kłamliwy i odwraca rzeczywistą istotę jego treści – twierdzą prokuratorzy. Ponadto dowodem na swobodę i skuteczność postępowań dotyczących przestępstw pedofilskich popełnianych przez osoby duchowne - jak przekonuje prokuratura krajowa - jest „sprawne śledztwo w sprawie przedstawionego w filmie Arkadiusza H., skutkujące postawieniem mu zarzutów i ujawnieniem nowych pokrzywdzonych”.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ppl
wczoraj 08:01 ocena: 100%  7
Kasy chcą od księdza prowadzali się znim kiedyś na polkoloniach byli pierwsi a teraz po tylu latach stwierdzili że ich molestowal matka i ojciec są też winni tego czynu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gregor
4 dni temu ocena: 100%  6
To, że KK zniknie, bo nie jest już właściwie nikomu do niczego potrzebne, to oczywiste. Niegdyś najbardziej świętojebliwe nacje pokazują nam drogę, którą i Polska podąży. Jesteśmy o 40 lat komuny do tyłu. Czyli różnica dwóch pokoleń. Natomiast zawsze rodzi się pytanie. GDZIE BYLI RODZICE ? Prezenty od księdza ? mieszkanie? Zimna kalkulacja zysków o strat. A teraz powtórna kalkulacja ewentualnych zysków przez ofiary. Po 20 latach przypomina im się, jak było im z tym źle. Dziwnym trafem w czasie, gdy się okazuje, że daje się z tych przebierańców w sukienkach wycisnąć trochę grosza za przebyte krzywdy. Siedzieć powinien oprawca, ale i rodzice. Za współudział. A do prokuratury i telewizji poszli, gdy KK się na nich wypiął i nie zareagował na wezwanie do zadość uczynienia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Palka
6 dni temu ocena: 83%  5
Zwykły obywatel już by siedział
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pin
6 dni temu ocena: 50%  4
A gdzie obrońcy pisu, milczenie? Za czyich to rządów wychodzi taka aferka? Tak działa to wasze sprawne państwo?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ To. Ek
6 dni temu ocena: 60%  3
Jaja myt na 1 roku studiów.... Koniec kropka
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pja
6 dni temu ocena: 63%  2
Ha ha ha zawsze widziałem że Pleszew to wiocha i spedalone miasteczko
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ syn proboszcza
6 dni temu ocena: 74%  1
Tyle czasu nic nie robili a teraz nagle badają? A przecież prokuratura jest rzut beretem od feralnej parafii - najciemniej pod latarnią jak widać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji