Szprosy w oknach – rodzaje i charakterystyka

Opublikowano:
Autor:

Szprosy w oknach – rodzaje i charakterystyka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Szprosy w oknach to element dekoracyjny, który dodaje bryle budynku elegancji i stylowego charakteru. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów, jako jedno- i dwukolorowe. Mogą być naklejane, konstrukcyjne lub międzyszybowe.

Listwy w oknach mogą mieć różne szerokości i wykończenia, np. proste i frezowane. Szprosy mogą przypominać pionowe i poziome linie lub być gięte w łuki bądź koła. 

Czym są szprosy okienne?

Szprosy w oknach to listwy, które wizualnie dzielą okna na mniejsze części. Wykorzystuje się je w celach dekoracyjnych. Dzięki szprosom okno zyskuje elegancki i stylowy wygląd. Taki akcent podkreśla estetykę domów urządzonych m.in. w stylu klasycznym lub angielskim. Szprosy okienne dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej: od złotych, przez srebrne, czarne, białe, aż po listwy w kolorze stolarki okiennej. Częstym zabiegiem jest także montaż szprosów dwukolorowych, np. od zewnątrz w odcieniu ram okiennych, a od wewnątrz białych, aby nie odcinały się od koloru ścian i nie zdominowały aranżacji pomieszczeń.

Rodzaje szprosów do okien: naklejane, konstrukcyjne, międzyszybowe

W sprzedaży znajdziemy trzy rodzaje szprosów okiennych. Pierwsze to szprosy naklejane. (znane także jako szprosy wiedeńskie). Są to listwy, które możemy samodzielnie zamocować po zewnętrznej i wewnętrznej stronie szyby. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możemy kupić dowolny system okien, chcąc skorzystać na przykład z rabatów internetowych, dostępnych m.in. na https://building-companion.pl/szczegoly-promocji/msline, i zamocować szprosy dopiero po zakończeniu wszystkich prac budowlanych. Szprosy naklejane najlepiej prezentują się, gdy ich krawędzie są zakończone specjalnymi uszczelkami. 

Drugi rodzaj to szprosy konstrukcyjne, uznawane za najbardziej estetyczne. Są produkowane z tego samego materiału co ramy okien. Często mają też tę samą grubość. Wyróżnia je to, że poprawiają walory użytkowe okna poprzez usztywnienie skrzydła. Taki zabieg sprawdza się szczególnie w przypadku okien wielkoformatowych.

Ostatnim typem jest szpros międzyszybowy. Jest produkowany z aluminium i mocuje się go w  przestrzeni między szybami okna. Najczęściej ma szerokość: 8, 18, 26 bądź 45 mm. Szprosy międzyszybowe mogą być barwione w masie, oklejane warstwą folii bądź powłoką drewnopodobną. Na rynku znajdziemy także szprosy lakierowane na dowolny kolor.

Szprosy okienne można łączyć pod dowolnymi kątami, tworzyć z nich promieniste kompozycje lub wieloramienne gwiazdy. Dają nam szerokie możliwości aranżacyjne i pozwalają na podzielenie szyby w dowolny sposób – symetrycznie lub nie, np. na kilka małych pól o nieregularnych kształtach.

Szprosy w oknach często bywają utożsamiane ze szczeblinami. Nie jest to właściwe podejście, ponieważ elementy te różnią się pod względem technicznym. Szprosy imitują podział okna, są wyłącznie akcentem dekoracyjnym. Szczebliny zaś faktycznie dzielą, np. szyby zespolone, i są częścią konstrukcyjną okna.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE