Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Teatr Prawie Wielki. „Jesteśmy jak jedna, wielka rodzina”

› Aktualności ponad rok temu    31.03.2018
Jakub Nowak
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Teatr Prawie Wielki. Próba przed Misterium Męki PańskiejTeatr Prawie Wielki. Próba przed Misterium Męki Pańskiej

Gmina Pleszew. Kowalew. Teatr Prawie Wielki. Miało być tylko na chwilę - na krótkie przedstawienie jasełek. Tymczasem już tej jesieni amatorski Teatr Prawie Wielki z Kowalewa będzie obchodził swoje piąte urodziny. Przekrój wiekowy aktorów? „Od przedszkola do Opola”. - Tworzymy wielopokoleniowy zespół - opowiada z uśmiechem Aldona Jańczak.

 

- Atmosfera? Jaka jest - sam pan widzi - uśmiecha się Aldona Jańczak pokazując mi krzątających się radośnie po szkole w Kowalewie aktorów. Gdy do nich przyjeżdżam, trwa właśnie generalna próba tuż przed ich największym - jak do tej pory - przedsięwzięciem: Misterium Męki Pańskiej oczami Marii Magdaleny.

Czytaj także: Pleszew. Misterium na Rynku, tłumy widzów [GALERIA ZDJĘĆ]

Żartów nie brakuje na każdym kroku. Bo atmosfera - jak podkreślają sami członkowie teatru - jest niemal jak w rodzinie.

Wszystko zaczęło się pięć lat temu z inicjatywy obecnej wicedyrektor szkoły w Kowalewie, właśnie Aldony Jańczak.

- Gdy przyszłam tutaj do placówki z „jedynki” rzuciłam dzieciom i radzie rodziców taki pomysł - wspomina nauczycielka.

- Podchwycił szybko. I tak świętujemy już pięciolecie - dodaje z uśmiechem.

Przekrój wiekowy aktorów? „Od przedszkola do Opola”. - Tworzymy wielopokoleniowy zespół - opowiada Aldona Jańczak.

- Główny trzon teatru to ok. 20 osób, jednak nie można tego wprost przeliczać, bo to zależy od spektaklu, teraz np. - do Misterium - zaangażowanych jest ich o wiele więcej - zaznacza inicjatorka Teatru Prawie Wielkiego.

No właśnie - skąd w ogóle taka nazwa? - A, tak jakoś urodziła mi się w głowie. Interpretacja jest dowolna - żartuje wicedyrektorka szkoły w Kowalewie.

Pierwszy spektakl?

- Zaczęło się od jasełek. Na początku wszyscy myśleli, że to będzie raczej jednorazowe, ale w końcu tak się z tym zżyli, że działamy - coraz aktywniej - do dziś - mówi Aldona Jańczak.

- Ja jestem od samego początku - opowiada mi z uśmiechem Marek. Gdy rozmawiamy, jest w stroju z epoki Jezusa Chrystusa, ma sporą brodę. W Misterium Męki Pańskiej odgrywa rolę arcykapłana. - Atmosfera jest u nas taka, że aż się czeka na te próby - dodaje mężczyzna. Wcześniej, jak przyznaje, nie miał żadnego doświadczenia aktorskiego.

- Wielu nie miało. Mają jednak ogromny talent. Widać ich niesamowite postępy, naprawdę rozwijają się cały czas - komentuje Aldona Jańczak. Przyznaje, że teatr był jej pasją jeszcze od czasów liceum.

- Wtedy były pierwsze próby: jako aktor, jako reżyser. Po drodze były różne kółka teatralne z dziećmi, jeździło się na przeglądy do Jarocina. Później przyszły jednak też ciąże, sprawy rodzinne - śmieje się.

Podkreśla jednak, że w Kowalewie trafiła na wyjątkowo podatny grunt. - Widać, że oni to po prostu kochają, że sprawia im to niezłą radochę, że się tym bawią - zaznacza. - A już najbardziej fascynują mnie dzieci - to jak są otwarte na różne role itd. - dodaje.

- Zabawa jest fantastyczna - mówi mi z uśmiechem także Andrzej Madaliński - na co dzień m.in. radny powiatowy. - Jeszcze mi jeden radny miejski obiecywał, że się do nas zapisze, ale coś go nie widać - dodaje ze śmiechem Aldona Jańczak.

- Ja o teatrze dowiedziałam się podczas spotkania z rodzicami w przedszkolu w Piekarzewie - opisuje z kolei swoją historię Grażyna Jezierska, sołtys Piekarzewa, która także gra w Teatrze Prawie Wielkim.

- Potrzebni byli ochotnicy do jasełek. Pomyślałam: „dobra, ewentualnie będę herbatę parzyć”. Myślałam, że będzie to jednorazowe przedsięwzięcie, a moja przygoda z Teatrem trwa już prawie pięć lat - dodaje.

Uśmiechy niemal nie schodzą z twarzy aktorów. Zarówno na próbach jak i podczas występów.

- Najbardziej bawię się za kulisami, gdy wszyscy śmieją się z właśnie granej sceny i rozśmieszają aktorów, którzy w tym momencie są na scenie - opisuje Klaudia.

Misterium Męki Pańskiej - realizowane z budżetu obywatelskiego Pleszewa - było do tej pory największym przedsięwzięciem Teatru Prawie Wielkiego, jednak plany na przyszłość są jeszcze bardziej ambitne.

- Musimy się rozwijać. Myślę czasami o czymś poważniejszym, żeby sprawdzić się też może na jakimś przeglądzie teatrów. Najbardziej cieszy jednak pozytywny odzew ludzi, którzy nas oglądają - zaznacza Aldona Jańczak.

Sam teatr jest oczywiście otwarty na kolejnych członków.

- Zapraszamy wszystkich. Próby mamy co środę w Kowalewie. To jest nasza szkoła i nasz dom - zaznacza inicjatorka teatru.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ widz teatralny
ponad rok temu ocena: 100%  1
Nareszcie znalazł się kandydat na prawdziwego PLESZEWIANINA ROKU 2018, Niniejszym zgłaszam panią Aldonę Jańczak jako kandydatkę na Pleszewianina Roku 2018. Wreszcie będzie to osoba godna tego tytułu. ps. Mam nadzieję, że wywiad z tą panią nie jest głupim żartem prima aprilisowyym rze strony edakcji
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji