Większość przypadków łysienia można wyleczyć! Wystarczy odwiedzić trychologa.

Opublikowano:
Autor:

Większość przypadków łysienia można wyleczyć! Wystarczy odwiedzić trychologa. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Nadmierna utrata włosów, prowadząca do przerzedzenia fryzury, a nawet łysienia to przypadłość występująca dziś częściej niż kiedykolwiek. Codziennie narażeni jesteśmy na szereg czynników zewnętrznych, sprzyjających osłabieniu włosów, nie bez znaczenia jest także współwystępowanie licznych zaburzeń zdrowotnych. Efektem jest coraz częstsze diagnozowanie łysienia androgenowego, plackowatego, bliznowaciejącego, a także łysienia polekowego czy poporodowego. A – jak pokazuje doświadczenie wielu osób dotkniętych łysieniem – nie wystarczy stosowanie witamin na włosy czy zmiana kosmetyków do pielęgnacji włosów. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezradni wobec łysienia; wręcz przeciwnie – w większości przypadków możliwe jest przywrócenie bujnej fryzury. I właśnie o tym porozmawiamy z trychologiem – ekspertem od włosów i skóry głowy dermatologiem i trychologiem w Klinice Neonia z Krakowa Ewą Kopycińską.

- Niezdrowy styl życia, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa pielęgnacja włosów  to tylko niektóre z potencjalnych przyczyn łysienia. Co sprawia, że u jednych osób włosy wypadają w nadmiarze, a inni mogą cieszyć się gęstą fryzurą?

Wygląd fryzury i kondycja włosów są do pewnego stopnia uwarunkowane genetycznie – jedni mają więcej włosów na głowie, włosy są grubsze i szybciej rosną; u innych cienkie i powoli wydłużające się włosy występują na głowie w mniejszej ilości. Na takie indywidualne predyspozycje nie mamy większego wpływu; podobnie jest z występowaniem niektórych schorzeń, których manifestacją jest osłabienie włosów i ich nadmierne wypadanie. Wystarczy wspomnieć o zaburzeniach hormonalnych czy chorobach autoimmunologicznych, które wymagają długotrwałej terapii. Ponadto na wygląd naszej fryzury wpływają takie modyfikowalne czynniki jak styl życia, dieta, sposób pielęgnacji włosów, ekspozycja na słońce. Nie brakuje zatem przyczyn wypadania włosów. Równie liczne są manifestacje problemów z włosami – jedni doświadczają jedynie okazyjnego, przejściowego wypadania włosów (np. po porodzie), u innych włosy wypadają stale. Włosy mogą wypadać na całej powierzchni głowy lub tylko w określonych lokalizacjach. I wreszcie – istnieją odwracalne typy łysienia, a także takie, które prowadzą do trwałej utraty włosów.

- Jak wspomniałam we wstępie, samodzielne próby wzmocnienia nadmiernie wypadających włosów zazwyczaj kończą się niepowodzeniem. Co zatem robić, aby przywrócić fryzurze dawny wygląd?

Większość przypadków łysienia można wyleczyć lub zahamować postęp utraty włosów. Leczeniu nie poddaje się jedynie łysienie bliznowaciejące, w przebiegu którego dochodzi do zjawiska bliznowacienia i zaniku mieszków włosowych, co powoduje trwałą utratę włosów. Warunkiem skutecznego leczenia osłabionych i nadmiernie wypadających włosów jest udanie się do odpowiedniego specjalisty – tak, jak ma to miejsce w przypadku każdego schorzenia. Ekspertem zajmującym się włosami oraz skórą głowy jest trycholog https://neonia.com.pl/trycholog/. Najlepiej, gdy jest nim lekarz medycyny estetycznej, który ma uprawnienia i doświadczenie potrzebne do wykonania zabiegów umożliwiających kompleksowe wzmocnienie mieszków włosowych. To właśnie te zabiegi umożliwiają zahamowanie wypadania włosów i stymulowanie ich wzrostu.

- Kiedy należy udać się do trychologa?

Do wizyty u trychologa powinno skłonić nas każde pogorszenie stanu włosów lub skóry głowy. Matowość i łamliwość włosów, nadmierne ich wypadanie, spowolniony wzrost, a także podrażnienie skóry głowy, jej nadmierne przesuszenie czy przetłuszczanie – to na pewno powinno nas zaniepokoić. Nie warto odwlekać wizyty u trychologa, próbując samodzielnie poradzić sobie z problemem osłabionych włosów. Jedynym tego efektem będzie postępujące łysienie – a niekiedy jedyne, co można zrobić to zahamować wypadanie włosów, bez możliwości stymulowania ich odrastania. W takich przypadkach czas ma kluczowe znaczenie. Trycholog jest w stanie zdiagnozować typ łysienia, znaleźć jego przyczynę oraz zaproponować skuteczną terapię.

- Czy wizyta u trychologa sprowadza się do wykonania specjalnych badań? A może wystarczy, że specjalista po prostu obejrzy włosy i skórę głowy?

Podstawą diagnozowania typu łysienia jest obejrzenie włosów i skóry głowy, jednak nie makroskopowo, czyli gołym okiem, a przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Trichoskopia wykorzystuje wideodermokamerę, która umożliwia oglądanie w powiększeniu włosów, ujść mieszków włosowych, a także mikronaczyń krwionośnych skóry głowy. Z kolei trichogram polega na oglądaniu pod mikroskopem włosów wraz z cebulkami włosowymi. Te specjalistyczne badania umożliwiają zaobserwowanie wszelkich nieprawidłowości w obrębie włosa i cebulki włosowej, mieszków włosowych i skóry głowy. Możliwe jest ponadto oszacowanie ilości włosów w fazie wzrostu oraz w fazie spoczynku. To wystarczy, aby móc rozpoznać najczęściej występujące postacie łysienia – androgenowe, plackowate czy bliznowaciejące.

- Rodzaj łysienia determinuje sposób leczenia problemów z włosami. Wizyta u trychologa jest zatem konieczna, aby móc skutecznie walczyć z utratą włosów. Jakie leczenie może zaproponować trycholog?

 Trycholog dysponuje bardzo skutecznymi procedurami leczniczymi, które sprawdzają się w leczenie każdego rodzaju łysienia https://neonia.com.pl/problem-zabieg/leczenie-lysienia/. Oczywiście – niekiedy konieczne jest włączenie farmakoterapii, np. glikokortykosteroidów w przebiegu łysienia plackowatego czy leków normalizujących gospodarkę hormonalną u osób dotkniętych łysieniem androgenowym. Jednak bez względu na przyczynę pogorszenia kondycji włosów – zawsze sprawdzają się zabiegi trychologiczne wzmacniające włosy. Mogą być one także wykonane profilaktycznie, aby zapobiec osłabieniu włosów. Najefektywniejsze zabiegi trychologiczne to karboksyterapia skóry głowy, mezoterapia igłowa, terapia peptydowa dr Cyj, osocze bogatopłytkowe oraz Dermapen 4. Wszystkie te zabiegi sprowadzają się do nakłuwania skóry głowy i pobudzania pracy mieszków włosowych. Wykonanie serii kilku zabiegów umożliwia kompleksowe wzmocnienie włosów, pobudzenie ich wzrostu, pogrubienie i odżywienie włosów oraz ograniczenie ich nasilonego wypadania.

- Czym różnią się te zabiegi od siebie? Czy wybór zabiegu ma znaczenie dla powodzenia terapii?

O tym, jakie zabiegi sprawdzą się najlepiej u konkretnej osoby decyduje trycholog, opracowując indywidualny plan terapii. Każdy z zabiegów wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością, zatem może znaleźć zastosowanie w leczeniu łysienia. Karboksyterapia polega na podskórnym wprowadzaniu dwutlenku węgla, terapia peptydowa dr Cyj wykorzystuje iniekcje koncentratu peptydów biomimetycznych oraz kwasu hialuronowego, zaś ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym wykorzystuje preparat pozyskany z krwi pacjenta. Mezoterapia igłowa wykorzystuje rozmaite preparaty o działaniu odżywczym, natomiast Dermapen 4 to intensywne nakłuwanie skóry specjalnym aparatem wyposażonym w kilkanaście cieniutkich igiełek.

- Jakie są efekty takiej terapii? Czy można liczyć na zahamowanie łysienia i stymulowanie odrastania włosów?

Skuteczność zabiegów nakłuwania skóry głowy wynika z faktu, iż oddziałują one bezpośrednio na mieszki włosowe, aktywując ich metabolizm. Na tym polega przewaga tych zabiegów w porównaniu z tradycyjnymi metodami pielęgnacji i wzmacniania włosów od zewnątrz. Łodyga włosa rosnąca ponad powierzchnią skóry jest struktura martwą, zatem stosowanie odpowiednich preparatów nie wpłynie na odbudowę włosa i aktywowanie mieszków włosowych. Jedyną żywą częścią włosa jest cebulka zakotwiczona w mieszku włosowym – i tylko pobudzenie aktywności mieszków włosowych może realnie wpłynąć na kondycję włosa. Zabiegi trychologiczne pobudzają krążenie krwi skóry głowy, stymulują procesy regeneracyjne, odżywiają mieszki włosowe. Dzięki temu możliwe jest wzmocnienie włosów, poprawa ich struktury, ograniczenie wypadania włosów i przyspieszenie ich wzrostu.

- Kto nie może poddać się wspomnianym zabiegom nakłuwania skóry głowy?

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania karboksyterapii, zabiegu Dermapen 4 i innych zabiegów trychologicznych. Najważniejsze z nich to uczulenie na jakikolwiek składnik preparatów, infekcje oraz stany zapalne skóry głowy, choroby nowotworowe lub autoimmunologiczne. Ponadto wykonanie zabiegów nie jest wskazane u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Artykuł powstał we współpracy z trychologiem dr Kopycińską.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE