Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ASIMAR praca

Wszystko, co musisz wiedzieć o rozrządzie

› Motoryzacja› Porady 4 miesiące temu    30.03.2020
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Rozrząd to jeden z kluczowych podzespołów samochodowych. Bez jego pracy funkcjonowanie silnika w zasadzie nie byłoby możliwe. Mimo to wielu kierowców nie bardzo wie, czym tak naprawdę jest rozrząd oraz do czego służy. Poniższy tekst stanowi wyjaśnienie tego, czym jest rozrząd, jak działa, jak często trzeba go wymieniać oraz dlaczego jest to tak ważne.

 

Zestaw rozrządu – do czego służy?

Rozrząd pełni wiele funkcji, spośród których najważniejszymi wydają się: umożliwienie wprowadzenia mieszanki paliwowo powietrznej do komory silnika, a następnie odprowadzenie spalin. Mieszanka w cylindrze to absolutna konieczność, aby możliwa była praca jednostki napędowej, a tym samym ruch samochodu. Innymi słowy, jeżeli rozrząd przestaje działać, pojazd zostaje unieruchomiony. Odprowadzenie spalin jest zresztą równie ważne, gdyż ich zaleganie spowodowałoby zaduszenie silnika. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla samochodu, ale również dla kierowcy i pasażerów. 

Jak działa rozrząd?

Rozrząd to podzespół składający się z kilku części. Za wprawienie go w ruch odpowiada wał korbowy. Za sprawą obrotów wału korbowego poruszony zostaje pasek napędowy, bądź też łańcuch rozrządu –– w zależności od zastosowanego rozwiązania. Poprzez obrót paska lub łańcucha transportowana jest energia, która dociera do wałka rozrządu. Natomiast wałek rozrządu odpowiada za docisk popychaczy, które otwierają zawory. Ważne jest, aby rozrząd pracował w pełni sprawnie, to znaczy płynnie, bez przerw na którymkolwiek z etapów. Rzecz w tym, iż tylko wtedy możliwe jest otwarcie zaworów w odpowiednim momencie, a tym samym dostarczenie mieszanki do cylindrów dokładnie wtedy, kiedy jest to wskazane. 

Wymiana rozrządu – kiedy jest konieczna?

Każdy podzespół jest nieco inny, a przede wszystkim pracuje z odmienną intensywnością. Dlatego też nie sposób wskazać dokładny czas, po jakim należy wymieniać rozrząd. Ogólne wskazówki mówią o 10 latach lub też 200 tysiącach przejechanych kilometrów. W rzeczywistości jednak czas eksploatacji rozrządu nie przejawiającego objawów awarii czy zużycia może być o wiele dłuższy, ale też kilkukrotnie krótszy. Dlatego tak ważne jest, aby zamontować w pojeździe rozrząd wysokiej jakości. Zestawy od sprawdzonych producentów znaleźć można w sklepie Ucando https://www.ucando.pl/k/rozrzady/U09. Należy pamiętać również o tym, aby poddawać rozrząd regularnym przeglądom. Przede wszystkim należy sprawdzać stan paska rozrządu. Jest to bowiem ten element układu, który zwykle najszybciej ulega zużyciu. Natomiast łańcuchy rozrządu uchodzą za elementy zdecydowanie bardziej wytrzymałe.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!