Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ASoho A1_04_2020

Wybory prezydenckie 2020. Głosujemy do 21.00

› Aktualności 7 dni temu    28.06.2020
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Pleszew. Głosowanie w lokalu wyborczym w ZSP nr 1Pleszew. Głosowanie w lokalu wyborczym w ZSP nr 1

Powiat pleszewski. Wybory prezydenckie 2020. Dziś - w niedzielę 28 czerwca - odbywają się wybory prezydenckie. Głosowanie trwa od godz. 7.00 do 21.00.

 

 

Dziś odbywają się wybory prezydenckie.

Lokale wyborcze otwarte będą od godz. 7.00. Ich zamkniecie nastąpi o 21.00. Głosować można w lokalach wyborczych, a także korespondencyjnie. Aby to zrobić, trzeba było jednak wcześniej zgłosić taki zamiar. Wyborca dostawał wówczas pakiet, zawierający między innymi kartę do głosowania. Taki, zwrotny pakiet wyborczy - z kartą do głosowania i oświadczeniem - można odesłać pocztą albo dzisiaj osobiście wrzucić do urny wyborczej.

 

WYBORY PREZYDENCKIE 2020. JAK WYGLĄDAJĄ WYBORY POWIECIE PLESZEWSKIM W DOBIE KORONAWIRUSA?

 

[AKTUALIZACJA, 21.00]

Zgodnie z sondażowymi wynikami do drugiej tury przechodzą: Andrzej Duda (41,8 proc.) oraz Rafał Trzaskowski (30,4 proc.)

CZYTAJ TAKŻE: Wybory prezydenckie 2020. Znamy już wstępne wyniki pierwszej tury

 

Jak poinformował dziś rano szef Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak, w skali kraju otwarto ponad 25 tys. lokali wyborczych.

W samym Mieście i Gminie Pleszew działa 26 Obwodowych Komisji Wyborczych - z kolei w całym powiecie mamy 54 obwodowe komisje.

LICZBA OSÓB UPRAWNIONYCH DO GŁOSOWANIA WYNOSI W POWIECIE PLESZEWSKIM PONAD 49 TYS. OSÓB.

[AKTUALIZACJA: GODZ. 17.00]

W powiecie pleszewskim do godz. 17.00 zagłosowało średnio 45,78 proc. uprawnionych.

Tak wygląda frekwencja w poszczególnych gminach (stan na 17.00):

Chocz - 44,94%

Czermin - 43,93%

Dobrzyca - 44,69%

Gizałki - 44,89%

Gołuchów - 45,10%

Pleszew - 46,92%

[AKTUALIZACA: 16.00]

Jak informują nas służby, w powiecie pleszewskim na razie wybory przebiegają bez incydentów.

- Jest spokojnie - przyznaje Monika Kołaska, rzecznik prasowy pleszewskiej policji.

[AKTUALIZACJA, GODZ. 13.30]

Zgodnie z najnowszymi danymi frekwencja do godz. 12.00 jest w całej Polsce wysoka. Do tej pory w wyborach wzięło udział 7 mln 109 tys. 803 osób - czyli 24,08 proc. osób uprawnionych.

WYBORY PREZYDENCKIE 2020. FREKWENCJA W POWIECIE PLESZEWSKIM:

W samym powiecie pleszewskim do godz. 12.00 frekwencja nie była jednak aż tak wysoka.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory prezydenckie 2020. Jak wygląda frekwencja w powiecie pleszewskim?

 

Najwięcej osób zagłosowało do tej pory w Mieście i Gminie Pleszew - 22,38 proc. (co oznacza, że do urn poszło 5.072 wyborców). Najmniej w gminie Chocz - 17,61 proc. (668 osób).

Tak prezentują się liczby ze wszystkich naszych gmin (stan na godz. 12.00)

Chocz - 17,61%

Czermin - 19,32%

Dobrzyca - 19,49%

Gizałki - 19,79%

Gołuchów - 18,99%

Pleszew - 22,38%

 

 

Jak powinno wyglądać głosowanie w lokalach wyborczych w związku z obowiązującym zagrożeniem epidemiologicznym? Projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie zakłada, że:

- w lokalu wyborczym przebywać powinno jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania i obserwatorów społecznych,

- członkowie komisji muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, między innymi jednorazowe rękawiczki - każdy otrzyma tyle rękawic, aby mógł je zmieniać co godzinę - oraz przyłbice lub półmaski i płyn do dezynfekcji,

- pomiędzy stanowiskami powinno być zachowane 1,5 m odstępu, a każde z nich powinno być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania,

- w trakcie głosowania kilkukrotnie przeprowadzona zostanie dezynfekcja klamek, urn wyborczych, stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych, uchwytów, włączników światła oraz pozostałych powierzchni, na kontakt z którymi narażeni są wyborcy.

- lokale mają być wietrzone przez 10 minut, nie rzadziej jednak niż co godzinę,

- w lokalach musi znajdować się odrębne pomieszczenie na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego, będą one musiały odczekać co najmniej dobę, zanim komisja zacznie je przeliczać,

- wyborcy przy wejściu do lokalu mają mieć do dyspozycji płyn dezynfekcyjny,

- każdy głosujący powinien posiadać zasłonę na usta i nos, którą zdejmie tylko w chwili weryfikacji tożsamości przez członka komisji wyborczej.

 

WYBORY PREZYDENCKIE 2020. JAK ODDAĆ POPRAWNY GŁOS?

Na każdej karcie umieszczona jest informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „X”.

By głos był ważny stawiamy znak X z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata. Znak X to dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

 

Za nieważny uznaje się głos:

- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „X” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata, - oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „X” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!