Wybory prezydenckie 2020. Głosujemy do 21.00

Opublikowano:
Autor:

Wybory prezydenckie 2020. Głosujemy do 21.00 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Powiat pleszewski. Wybory prezydenckie 2020. Dziś - w niedzielę 28 czerwca - odbywają się wybory prezydenckie. Głosowanie trwa od godz. 7.00 do 21.00.

 

 

Dziś odbywają się wybory prezydenckie.

Lokale wyborcze otwarte będą od godz. 7.00. Ich zamkniecie nastąpi o 21.00. Głosować można w lokalach wyborczych, a także korespondencyjnie. Aby to zrobić, trzeba było jednak wcześniej zgłosić taki zamiar. Wyborca dostawał wówczas pakiet, zawierający między innymi kartę do głosowania. Taki, zwrotny pakiet wyborczy - z kartą do głosowania i oświadczeniem - można odesłać pocztą albo dzisiaj osobiście wrzucić do urny wyborczej.

 

WYBORY PREZYDENCKIE 2020. JAK WYGLĄDAJĄ WYBORY POWIECIE PLESZEWSKIM W DOBIE KORONAWIRUSA?

 

[AKTUALIZACJA, 21.00]

Zgodnie z sondażowymi wynikami do drugiej tury przechodzą: Andrzej Duda (41,8 proc.) oraz Rafał Trzaskowski (30,4 proc.)

 

Jak poinformował dziś rano szef Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak, w skali kraju otwarto ponad 25 tys. lokali wyborczych.

W samym Mieście i Gminie Pleszew działa 26 Obwodowych Komisji Wyborczych - z kolei w całym powiecie mamy 54 obwodowe komisje.

LICZBA OSÓB UPRAWNIONYCH DO GŁOSOWANIA WYNOSI W POWIECIE PLESZEWSKIM PONAD 49 TYS. OSÓB.

[AKTUALIZACJA: GODZ. 17.00]

W powiecie pleszewskim do godz. 17.00 zagłosowało średnio 45,78 proc. uprawnionych.

Tak wygląda frekwencja w poszczególnych gminach (stan na 17.00):

Chocz - 44,94%

Czermin - 43,93%

Dobrzyca - 44,69%

Gizałki - 44,89%

Gołuchów - 45,10%

Pleszew - 46,92%

[AKTUALIZACA: 16.00]

Jak informują nas służby, w powiecie pleszewskim na razie wybory przebiegają bez incydentów.

- Jest spokojnie - przyznaje Monika Kołaska, rzecznik prasowy pleszewskiej policji.

[AKTUALIZACJA, GODZ. 13.30]

Zgodnie z najnowszymi danymi frekwencja do godz. 12.00 jest w całej Polsce wysoka. Do tej pory w wyborach wzięło udział 7 mln 109 tys. 803 osób - czyli 24,08 proc. osób uprawnionych.

WYBORY PREZYDENCKIE 2020. FREKWENCJA W POWIECIE PLESZEWSKIM:

W samym powiecie pleszewskim do godz. 12.00 frekwencja nie była jednak aż tak wysoka.

 

Najwięcej osób zagłosowało do tej pory w Mieście i Gminie Pleszew - 22,38 proc. (co oznacza, że do urn poszło 5.072 wyborców). Najmniej w gminie Chocz - 17,61 proc. (668 osób).

Tak prezentują się liczby ze wszystkich naszych gmin (stan na godz. 12.00)

Chocz - 17,61%

Czermin - 19,32%

Dobrzyca - 19,49%

Gizałki - 19,79%

Gołuchów - 18,99%

Pleszew - 22,38%

 

 

Jak powinno wyglądać głosowanie w lokalach wyborczych w związku z obowiązującym zagrożeniem epidemiologicznym? Projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie zakłada, że:

- w lokalu wyborczym przebywać powinno jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania i obserwatorów społecznych,

- członkowie komisji muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, między innymi jednorazowe rękawiczki - każdy otrzyma tyle rękawic, aby mógł je zmieniać co godzinę - oraz przyłbice lub półmaski i płyn do dezynfekcji,

- pomiędzy stanowiskami powinno być zachowane 1,5 m odstępu, a każde z nich powinno być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania,

- w trakcie głosowania kilkukrotnie przeprowadzona zostanie dezynfekcja klamek, urn wyborczych, stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych, uchwytów, włączników światła oraz pozostałych powierzchni, na kontakt z którymi narażeni są wyborcy.

- lokale mają być wietrzone przez 10 minut, nie rzadziej jednak niż co godzinę,

- w lokalach musi znajdować się odrębne pomieszczenie na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego, będą one musiały odczekać co najmniej dobę, zanim komisja zacznie je przeliczać,

- wyborcy przy wejściu do lokalu mają mieć do dyspozycji płyn dezynfekcyjny,

- każdy głosujący powinien posiadać zasłonę na usta i nos, którą zdejmie tylko w chwili weryfikacji tożsamości przez członka komisji wyborczej.

 

WYBORY PREZYDENCKIE 2020. JAK ODDAĆ POPRAWNY GŁOS?

Na każdej karcie umieszczona jest informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „X”.

By głos był ważny stawiamy znak X z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata. Znak X to dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

 

Za nieważny uznaje się głos:

- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „X” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata, - oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „X” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE