reklama
reklama

Bracia z Dobrzycy przelali krew w bitwie pod Grunwaldem? Czy ich historia wiąże się z herbem miasta?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. stock.adobe.com

Bracia z Dobrzycy przelali krew w bitwie pod Grunwaldem? Czy ich historia wiąże się z herbem miasta? - Zdjęcie główne

Bracia z Dobrzycy przelali krew w bitwie pod Grunwaldem? Czy ich historia wiąże się z herbem miasta? | foto arch. stock.adobe.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Dobrzyca prawa miejskie otrzymała w roku 1440 – z rąk króla Władysława Warneńczyka. I to właśnie wtedy herbem został poczwórny krzyż (tzw. jerozolimski) – na czerwonym tle. Dlaczego akurat on? Dziś trudno o historyczne źródła, które jednoznacznie to precyzują. Są jednak dwie legendy, w tym jedna, odnosząca się jeszcze do czasów bitwy pod Grunwaldem.
reklama

Herb Dobrzycy – biały jerozolimski krzyż na czerwonym tle wiąże się z ciekawą legendą, którą przypomniało niedawno Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Według jednego z podań, jego historia rozpoczęła się de facto w roku 1410 – i dotyczy bezpośrednio bitwy pod Grunwaldem.

Dobrzyca. Legenda czterech braci z bitwy pod Grunwaldem

Przypomnijmy: dokładnie 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem stoczono jedną z największych bitew średniowiecznej Europy. Połączone siły wojsk polsko-litewskich rozgromiły zakon krzyżacki, wspomagany przez rycerstwo zachodnioeuropejskie. Z bitwą, która przeszła do historii, wiąże się również wspomniana pierwsza legenda o herbie Dobrzycy. Zgodnie z nią w walkach brali udział czterej bracia - ochotnicy z Dobrzycy. Mężczyźni polegli pod Grunwaldem.

Trzydzieści lat po tamtych wydarzeniach Tumlin Dobrzycki – jeden z dziedziców Dobrzycy, który zaliczał się do bliskiego otoczenia starosty generalnego wielkopolskiego Łukasza Górki, dzięki któremu zapewne pełnił m.in. urzędy burgrabiego kaliskiego i podwojewodziego kościańskiego – osobiście starał się u króla Władysława Warneńczyka o nadanie praw miejskich dla Dobrzycy.

Wówczas królowi miano przedstawić historię czterech braci, którzy polegli w bitwie. I rzekomo ze względu na ich pamięć - herbem Dobrzycy uczyniono właśnie cztery krzyże, symbolizujące poległych braci - wpisane w czerwone pole, będące symbolem przelanej pod Grunwaldem krwi. Z biegiem lat krzyże te połączyły się tworząc aktualny wygląd herbu Dobrzycy.

Dziedzic Dobrzycy brał udział w krucjacie?

Według innej legendy związanej z historią herbu Dobrzycy – krzyż jerozolimski nadano z powodu udziału jednego z dziedziców Dobrzycy w wyprawach krzyżowych. Jak było naprawdę? Dziś oczywiście to tylko legendy, a źródła historyczne nie wskazują jednoznacznie - jak było naprawdę.

A czy Wy znacie jakieś ciekawe legendy o swoim mieście? Zapraszamy do komentarzy!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama