reklama
reklama

Gmina Gołuchów. Szkoła w Kucharach ma nowy sztandar

Opublikowano:
Autor:

Gmina Gołuchów. Szkoła w Kucharach ma nowy sztandar   - Zdjęcie główne

Jakiś czas temu na budynku szkoły w Kucharach powstał mural "Powstanie Wielkopolskie".

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Podstawówka w Kucharach ma swoich patronów – to Powstańcy Wielkopolscy. Gotowy jest też sztandar szkoły.
reklama

Propozycja nadania imienia szkole w Kucharach pojawiała się jakiś czas temu. Kandydatury mogli zgłaszać nauczyciele, rodzice i uczniowie.  Wpłynął tylko jeden wniosek i na patrona placówki wybrano Powstańców Wielkopolskich. Nie ulega wątpliwości, że postawa życiowa uczestników tego zrywu, ich dokonania oraz patriotyzm - mogą być wzorem dla współczesnej młodzieży. 

Gotowy jest już nowy sztandar szkoły.

–  W swojej wymowie nawiązuje do sztandaru 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich z czasów Powstania Wielkopolskiego, nadanego pułkowi w roku 1919. Wykonały go siostry klasztoru Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Pniewach - informuje na profilu placówki dyrektor, Krzysztof Czajka.

Szkoła w Kucharach. Trochę historii 

Tu warto nadmienić, że historia sztandaru 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich jest ciekawa, a sam pułk – jak opisuje dyrektor szkoły - po włączeniu Armii Wielkopolskiej do Wojska Polskiego Odrodzonej Rzeczypospolitej 15 Pułku Ułanów Poznańskich - należał do jednego z najsłynniejszych.

- O pułku, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej mówiono „Bolszewicką krwią zbroczony, to 15 pułk czerwony” (czerwony od otoków na rogatywkach i obszycia mundurów oraz biało-czerwonych chorągiewek na lancach) – tłumaczy.

Sztandar odznaczony został przez Józefa Piłsudskiego orderem Virtuti Militari za wojnę z bolszewikami oraz po II wojnie światowej wstęgą z napisem „Wyróżniony za niezwykłe męstwo za kampanię we Włoszech 1944 – 1945”. I wizerunek ułana właśnie tego pułku z wojny z bolszewikami widnieje na muralu szkoły w Kucharach - ,,Powstanie Wielkopolskie". Wielkoformatowe malowidło robi piorunujące wrażenie. Stworzono je w ciągu zaledwie kilku dni, a jego pomysłodawcą był właśnie dyrektor szkoły, historyk Krzysztof Czajka. Dzieło zaprojektowała i wykonała jedna z nauczycielek.

Szkoła w Kucharach. Wybór 

I jeszcze jedna ważna kwestia. Uzupełnienie kompletu ze sztandarem będzie stanowił mundur zakupiony dzięki hojności sponsorów. Wybór i sztandaru, i munduru oraz pułku - jako części tradycji szkoły - nie jest przypadkowy. 

- Z naszego powiatu w szeregach 1 PUW/15 PUP służyło wielu ułanów, a twórcą Straży Konnej Poznania był wywodzący się z naszej ziemi - porucznik Kazimierz Ciążyński. Został on pochowany na cmentarzu przy Kaliskiej w Pleszewie – przypomina Krzysztof Czajka.  

Szkoła w Kucharach. Sztandar

Na awersie sztandaru szkoły w Kucharach przedstawiono postać Matki Boskiej Częstochowskiej z Dzieciątkiem - co było tradycją w pułkach ułańskich tego okresu. Widnieje tu napis „Ku Chwale Ojczyzny” - wskazując wszystkim cel walki pod sztandarem. To samo hasło jest na tablicy zawieszonej na budynku placówki. Na rewersie umieszczony jest krzyż maltański z hasłem: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka.  Na drzewcu sztandaru zamieszczono „gwoździe” upamiętniające darczyńców, a na głowicy stylizowanego orła. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama