Reklama

Halina Krzyżak z Gołuchowa. Nauczycielka, harcerka, działaczka

Opublikowano: 26 grudnia 2020 16:27
Autor: Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Halina Krzyżak z Gołuchowa to postać nietuzinkowa. Z wykształcenia nauczycielka, z zamiłowania harcerka.

Reklama

Halina Krzyżak to założycielka Uniwersytetu III Wieku w Gołuchowie. Angażowała się w działalność społeczną i kulturalną. Całe życie starała się robić coś z i dla młodzieży.

 

- Każde dziecko traktuje jak najcenniejszy skarb – mówią o niej bliscy. 

 

Nauczycielka 

 

Halina Krzyżak z wykształcenia jest nauczycielką. Dziś już emerytowaną. z dziećmi i młodzieżą - to jedna z jej wielkich pasji. Karierę rozpoczęła w 1952 roku w Szkole Podstawowej w Tymieńcu w powiecie kaliskim. Potem uczyła w Jastrzębnikach, Stropieszynie i Goliszewie. W tym ostatnim wraz z mężem utworzyła zespół „Wesele kaliskie”.  O tym - jak ważna dla lokalnej społeczności była działalność pani Haliny może świadczyć chociażby fakt, że w 2015 roku uczniowie podstawówki w Żelazkowie, zaprosili ją do projektu „eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”

 

Harcerka 

 

Z ogromnym zaangażowaniem działała jako instruktor w Związku Harcerstwa Polskiego - organizowała obozy, biwaki, wycieczki, gry i zabawy. Za aktywną organizację wypoczynku harcerzy z hufca otrzymała przez lata wiele nagród m.in. Srebrny Krzyż Zasługi wręczony przez prezesa Rady Ministrów - Piotra Jaroszewicza w Belwederze w Warszawie, Złoty Krzyż Zasługi (1974r), Kawalerski Krzyż Zasługi (1989r.), Złoty Krzyż Zasługi dla ZHP (1989r.). Halina Krzyżak – co dziś podkreślają jej wychowankowie - sprawiła, że harcerstwo stało się dla wielu pokoleń życiową pasją.

 

Aktywność społeczna

 

Swoją chęć działania i bycia z ludźmi przełożyła na aktywność społeczną i do tego zachęca innych. Dlatego od 2012 roku szefuje Gołuchowskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku. I trzeba przyznać, że wychodzi jej to świetnie. Teraz działalność UTW została zawieszona, ale przed pandemią gołuchowska organizacja była jedną z najaktywniejszych w regionie. 

 

W wolnych chwilach zajmuje się szydełkowaniem i tworzy na drutach prawdziwe dzieła sztuki. – Dla dzieci w ramach „Akademii Żaka” prowadzimy z innymi seniorami warsztaty z robótek ręcznych – wylicza pani Halinka. Godzinami może rozwiązywać krzyżówki. Jej marzeniem jest podróżowanie. Lubi poznawać kulturę innych krajów. Pasjonuje ją malarstwo. Jest inicjatorką powstania sekcji malarstwa artystycznego przy UTW

 

Pracę uniwersytetu, a zwłaszcza jej zaangażowanie dla społeczności Gołuchowa doceniły miejscowe władze, a Gminny Ośrodek Społeczny wręczył jej odznakę „Senior Spoko”.

 

Cały materiał o Halinie Krzyżak i jej działalności przeczytacie w aktualnym numerze "Życia Pleszewa". 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.