reklama
reklama

Zmarł Andrzej Szymański, historyk, wieloletni dyrektor LO, społecznik

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zmarł Andrzej Szymański, historyk, wieloletni dyrektor LO, społecznik - Zdjęcie główne

Zmarł Andrzej Szymański, wieloletni dyrektor LO w Pleszewie, ceniony historyk, społecznik. Miał 77 lat.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Odeszli Smutną informację przekazały władze Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie. Zmarł Andrzej Szymański, wieloletni dyrektor szkoły, ceniony historyk, społecznik. Miał 77 lat.
reklama

W wieku 77 lat zmarł dr Andrzej Szymański - ceniony pleszewianin, wybitny humanista, autor wielu prac naukowych oraz wieloletni nauczyciel i dyrektor LO w Pleszewie

Zmarł Andrzej Szymański

Smutną informację przekazały dziś władze I Liceum im. St. Staszica w Pleszewie.

Jako dyrektor szkoły dbał o dobro uczniów i nauczycieli. Doceniał pracę grona pedagogicznego, które umiał zintegrować. Jako nauczyciel zarażał pasją do historii, był także doskonałym mówcą, jego lekcje pozostały w pamięci ich uczestników, absolwenci liceum często te lekcje wspominają. Dbał także o to, aby młodzież jego szkoły wyniosła z murów alma mater świadomość i wychowanie patriotyczne. Panu dr. Andrzejowi Szymańskiemu liceum zawdzięcza pierwsze duże remonty szkoły. Odszedł człowiek niezwykły, wybitny humanista, społecznik i wspaniały dyrektor - opisują ze smutkiem władze pleszewskiego LO.

Andrzej Szymański - ceniony historyk, humanista, dyrektor LO w Pleszewie

Andrzej Szymański urodził się 6 marca 1946 roku w Gostyniu, tam też chodził do szkoły podstawowej i liceum. Maturę zdał już jednak w roku 1964 w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Pleszewie.

Po szkole średniej rozpoczął studia - ukończył UAM w roku 1970. Został przyjęty na asystenta, jednak zrezygnował z pracy na uczelni i podjął pracę nauczyciela w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Pleszewie. Później został wicedyrektorem placówki.

Z tego stanowiska został odwołany w stanie wojennym (w roku 1982) - uczył wówczas historii i wychowania fizycznego.

W roku 1990 - w drodze konkursu - został powołany na stanowisko dyrektora LO i był nim aż do roku 2005. W międzyczasie obronił doktorat.

Jako nauczyciel rozwijał pasję uczniów - jego lekcje uczyły patriotyzmu i szacunku dla ludzi. Jako dyrektor przeprowadził generalne remonty w liceum.

W roku 2005 przeszedł na emeryturę. Był wykładowcą na zamiejscowym Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, z siedzibą w Kaliszu, współtworzył w 1996 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie, był w Radzie Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Byli uczniowie wspominają go jako wspaniałego nauczyciela.

- Najlepszy z najlepszych moich profesorów, cudowny, dobry człowiek, wspaniały nauczyciel-wykładowca, wychowawca młodzieży - wspomina m.in. pani Anna.

Wielka strata dla naszego miasta - dodaje pan Tadeusz.

- Wspaniały człowiek, wybitny. Nie ma już takich mężczyzn. Dziś w świecie wyścigu szczurów liczą się tylko pieniądze i znajomości. Pan Profesor był ponad tym wszystkim, był człowiekiem innego pokolenia. Lepszego. Wyrazy współczucia dla rodziny - wspomina również kolejna z mieszkanek.

 

Pogrzeb odbędzie się 24 czerwca. O godz. 10.00 rozpocznie się msza św. w kościele pw. św. Floriana w Pleszewie, po niej odbędzie się pogrzeb na parafialnym cmentarzu.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama