reklama
reklama

Rozmowa z Grażyną Borkowską - dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rozmowa z Grażyną Borkowską - dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie - Zdjęcie główne

Grażyna Borkowska - dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Rozmowa z Grażyną Borkowską - dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie.
reklama

                                                                                       

Szkoła w Marszewie działa pod skrzydłami ministerstwa rolnictwa. To była dobra decyzja? 
Tak. Dzięki nowemu organowi prowadzącemu można powiedzieć, że wkroczyliśmy
w nowoczesny świat edukacji. 

Jak zmieniła się placówka i jak zmienia się – bo w wielu obiektach dosłownie praca wre.    
Odnawiamy i remontujemy budynki wchodzące w skład majątku szkoły.
W poszczególnych pomieszczeniach odnowiliśmy posadzki, ściany, łazienki. Tworzymy nowoczesne warsztaty. Mamy dobrze wyposażone klaso-pracownie z monitorami dotykowymi i sale do nauki języków obcych, informatyki. Uczniowie mają do dyspozycji tzw. strefy relaksu, salę gimnastyczną, siłownię, również zewnętrzną, a nawet stół do bilarda.  Pamiętamy, że wielu młodych ludzi uczy się u nas i mieszka w internacie cały rok szkolny. Są zajęcia pozalekcyjne – można udzielać się w orkiestrze szkolnej Marszew Happy Band. Jest piłka siatkowa, florystyka, programowanie lego Mindstroms robotów EV3, koło teatralne, zajęcia przygotowujące do egzaminów. Każdy znajdzie coś dla siebie. 

Wspomniała Pani o internacie. To budynek, który przechodzi remont. 
Zgadza się. Przygotowujemy pomieszczenie dla uczniów dojeżdżających. Natomiast pokoje są dwu lub trzyosobowe, dobrze wyposażone. Internat jest czynny od godzin popołudniowych w niedzielę do piątku. Uczniowie - nie tylko mieszkańcy internatu - mogą korzystać z wyżywienia w stołówce szkolnej. Przejęliśmy obiekty zajmowane wcześniej przez MOW – i tam też trwają prace adaptacyjne. 

W jakich kierunkach można kształcić się w placówce w Marszewie?
Edukujemy w technikum w zawodzie: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
(klasy o profilu pożarniczym jako możliwość uzyskania dodatkowych umiejętności), technik weterynarii, architektury krajobrazu, technologii żywności, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Natomiast w Branżowej Szkole I Stopnia oferujemy naukę
w zawodzie: rolnik oraz mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. Do tego wspomniane już kwalifikacyjne kursy zawodowe nadające uprawnienia rolnicze. Pełna oferta edukacyjna znajduje się na naszej stronie internetowej www.marszew.pl

Jak wygląda przygotowanie do konkretnego zawodu? 
Doposażyliśmy pracownie praktycznej nauki zawodu oraz przedmiotów ogólnokształcących. Zakończyliśmy drugi etap budowy nowoczesnych warsztatów szkolnych dla mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Stworzyliśmy pracownię cukiernictwa dla technologii żywności. Jest stanowisko do wytrawiania mięsa na obecność włośni do pracowni weterynarii. Mamy plac manewrowy do nauki jazdy samochodem i ciągnikiem, pojazdy i maszyny rolnicze, tunele foliowe do hodowli roślin. Młodzież może korzystać z drona, którym inwentaryzuje tereny zielone. 

Jakim sprzętem teraz dysponujecie?
Mamy samochód Kia Rio i ciągnik Zetor Proxima - do nauki jazdy. Mamy kolektor słoneczny dla odnawialnych źródeł energii, urządzenie CNC do uprawy ziemi i pielęgnacji zieleni dla architektury krajobrazu. Mamy ultrasonograf (USG) do pracowni weterynarii. Symulator do nauki: inseminacji krów, loch oraz symulacji porodu loch. Jest urządzenie do wykrywania rui u zwierząt do pracowni weterynarii oraz do wykrywania ciąży
u zwierząt, a także elektroniczny wykrywacz mastitis (zapalenia wymienia u krów). Nasze nowinki prezentujemy także w mediach społecznościowych, na które także serdecznie zapraszamy.

Na co mogą liczyć ci wyróżniający się?
Dla najlepszej trójki uczniów (pod względem wyników w nauce) przewidziana jest nagroda dyrektora. W tym roku do podziału jest 5000 zł.
Jest też nagroda dla uczniów za działalność społeczną i w wolontariacie,  za udział w konkursach przedmiotowych oraz olimpiadach.

 

Osoby, które chcą z nami wkraczać w świat nowoczesnej edukacji zapraszamy do składania dokumentów już od 17 maja 2021r. - pełna oferta edukacyjna oraz dokumenty rekrutacyjne na rok szkoly 2021/2022 na naszej stronie www.marszew.pl
30 miejsce w Wielkopolsce i otrzymanie Brązowej Tarczy w Rankingu „Perspektyw 2021” przez naszą szkołę pokazuje, że warto się u nas uczyć!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama