Zalana łazienka przez sąsiadów – co robić?

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Zalana łazienka przez sąsiadów – co robić? - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane W przypadku budynków mieszkalnych mających wiele kondygnacji trzeba liczyć się z wystąpieniem różnych szkód spowodowanych przez ich mieszkańców. Może zdarzyć się, że sąsiad z góry zaleje łazienkę, co skończy się uszkodzeniem ścian i sufitów. Negatywne konsekwencje poniosą również osoby zamieszkujące lokal piętro niżej. Warto wiedzieć, za można domagać się odszkodowania za poniesione straty z ubezpieczenia z tytułu zalania pomieszczenia.

Kto odpowiada za zalanie mieszkania?

Jeśli dojdzie do zalania łazienki w lokalu znajdującym się na wyższej kondygnacji, to niestety trzeba liczyć się ze skutkami ubocznymi także w swoim mieszkaniu. Podłogi będą mokre, na ścianach pojawią się szpecące zacieki, a na suficie będzie widnieć nieestetyczna mokra plama. Wymaga to niezwłocznej interwencji, czyli pozbycia się wody, osuszenia pomieszczenia i najczęściej wyremontowania go. Wszystko to pochłania czas, energię i pieniądze.

Pojawia się jednak pytanie, kto powinien ponieść winę za zalanie mieszkania? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ale winnego trzeba oczywiście ustalić. Może nim być zarówno spółdzielnia mieszkaniowa, jak i zarządca obiektu. Do zalania mógł się przyczynić sąsiad z piętra wyżej. Może też być to spowodowane awarią techniczną sprzętów codziennego użytku w gospodarstwie domowym. Zdarza się nawet tak, że do zalania mieszkania dochodzi na skutek oddziaływania niekorzystnych warunków pogodowych lub niedopatrzenia.

Istotne jest ustalenie źródła wycieku, aby móc dojść do tego, kto lub co rzeczywiście odpowiada za powstanie problemu. Zalanie może być wynikiem nieprawidłowo wykonanych prac budowlanych, czyli wina leży w takim przypadku po stronie dewelopera. Awaria rur może być skutkiem niewłaściwie wykonanej kontroli okresowej, co z kolei jest winą spółdzielni.  

Uzyskaj odszkodowanie za szkody wyrządzone przez sąsiada

Warto wiedzieć, że jeśli dojdzie do zalania mieszkania z winy sąsiada, to można ubiegać się o przyznanie odszkodowania. Oczywiście najpierw należy sprawdzić zapisy widniejące w polisie, czy obejmują one ochronę w przypadku tego typu sytuacji. Z ograniczeniami trzeba liczyć się przy wykupieniu polisy w wersji podstawowej. Obejmuje ona zwykle wyłącznie mury i elementy stałe.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku zalania zniszczeniu ulegają zwykle także podłogi, meble, sprzęty i szereg innych przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Już przy zawieraniu umowy trzeba sprawdzić, czy obejmuje ona ubezpieczenie sprzętu elektronicznego (od wszystkich ryzyk). W niektórych polisach zalanie mieszkania nie znajduje się nawet na liście, przez co na próżno domagać się wypłacenia odszkodowania za poniesione szkody.

Sąsiad zalał mieszkanie? Sprawdź, co zrobić!

Jeśli pojawi się wyciek wody, to należy niezwłocznie zlokalizować źródło problemu, ustalić przyczynę zaistniałej sytuacji. W przypadku wody kapiącej z sufitu najlepiej od razu podstawić wiaderko i pójść do sąsiada w celu wyjaśnienia całego zajścia. Powinno się sprawdzić, czy wina nie leży po stronie uszkodzonego sprzętu typu pralka. Jeśli doszło do awarii kanalizacji, to konieczna jest interwencja zarządcy budynku. Niezbędne jest także pozbycie się jak najszybciej wody i zabezpieczenie elementów w swoim lokalu.

Pamiętać trzeba także o zebraniu dowodów i przedstawieniu ich zarówno spółdzielni mieszkaniowej, jak i osobie odpowiadającej za zalanie. Będą one podstawą do dochodzenia odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego lub na drodze sądowej. Bardzo ważne jest także sporządzenie protokołu zalania. Powinien on zawierać datę i godzinę zalania, adres mieszkania, personalia właściciela, opis szkód i strat, przyczynę zalania, dane osobowe winowajcy i świadków zdarzenia oraz podpis administratora nieruchomości i właściciela lokalu.

Jak wygląda procedura ubiegania się o odszkodowanie w przypadku zalania mieszkania przez sąsiada?

Jeśli sąsiad odpowiadający za zalanie lub właściciel zalanego mieszkania ma odpowiednie ubezpieczenie, zgłasza zaistniałą sytuację. Z kolei towarzystwo ubezpieczeniowe najczęściej wysyła rzeczoznawcę w celu sporządzenia protokołu szkód, ustalenia przyczyny zalania i osoby, która za to odpowiada. Warto mieć pod ręką zdjęcia, rachunki i faktury, które potwierdzają powstałe zniszczenia i poniesione koszty. Będą one niezbędne, jeśli rzeczoznawcza zaproponuje niesatysfakcjonującą wysokość wynagrodzenia. Ubezpieczyciel ma 30 dni od oględzin lokalu i otrzymania protokołu na wydanie decyzji i wypłacenie odszkodowania.

Jeśli winowajcą jest sąsiad, który nie ma wykupionej odpowiedniej polisy, obejmującej także zalanie mieszkania, to niestety będzie musiał ponieść koszty naprawy lub we własnym zakresie usunąć wyrządzone szkody. W przypadku winowajcy, który nie chce wziąć odpowiedzialności, konieczne jest skierowanie sprawy do sądu w celu wyegzekwowania swoich praw. Więcej na temat ubezpieczeń mieszkań można przeczytać na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/faq. Lista z najczęstszymi pytaniami i odpowiedziami powinna rozwiać wszelkie wątpliwości, więc warto się z nią dokładnie zapoznać.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy