Reklama

40 lat Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego. Ponad podziałami propagują historię regionu

Opublikowano: 3 października 2020 09:00
Autor: Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne obchodzi w tym roku swoje 40. „urodziny”. Instytucja od początków swojej działalności była ponad podziałami. Z okazji okrągłej rocznicy w Muzeum Regionalnym przygotowano specjalną wystawę – poświęconą PTK.

 

 

W czasach PRL-u skupiało i ludzi Solidarności, i z tej tzw. „drugiej strony barykady”. Teraz Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne obchodzi 40-lecie działalności. I nadal jest jedną z najaktywniejszych – pod względem wydawniczym – organizacji w naszym regionie.

Historia PTK rozpoczęła się w lutym 1980 roku. Z inicjatywy ówczesnego zastępcy naczelnika Miasta i Gminy Pleszew, Mieczysława Kołtuniewskiego, 2 lutego 1980 roku odbyło się zebranie założycielskie Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego, w którym uczestniczyli - oprócz pomysłodawcy - Stanisław Bródka, Teofil Fengier, Jerzy Mazurek, Zenon Mianowski, Zdzisław Paluszczak, Ewa Szpunt, Waldemar Szuszczyński, Andrzej Szymański i Marian Wolniak. Tydzień później - 9 lutego 1980 roku - na zebraniu inauguracyjnym wybrano pierwszy Zarząd PTK ze Zdzisławem Paluszczakiem na czele oraz Komisję Rewizyjną i Sądem Koleżeńskim.

Warto zaznaczyć, że Towarzystwo od początku – mimo okresu, w którym powstawał - było apolityczne. Co więcej, służyło do budowania porozumienia. W latach 80. należeli do niego zarówno członkowie PZPR, jak i ruchu solidarnościowego.

Największymi sukcesami PTK są oczywiście jego wydawnictwa – a warto zaznaczyć, że przez lata wydano aż 40 świetnych publikacji historycznych – związanym z naszym regionem. Obecnie prezesem PTK jest Andrzej Szymański.

Dziś Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne zaangażowane jest m.in. w przygotowanie monografii Pleszewa, której trzon redakcyjny stanowią profesorowie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

– Wszystkie nasze publikacje mają charakter naukowy, a dotyczą historii Ziemi Pleszewskiej. Opracowania te poparte są pracą badawczą oraz innymi źródłami. Często wykorzystywane są później jako materiały do dalszych prac naukowych w środowiskach uniwersyteckich. Popularyzujemy je również wśród mieszkańców – mówi wiceprezes i członek PTK Adam Staszak.

Każdy, kto chce poznać bliżej historię Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego może odwiedzić Muzeum Regionalne - do 31 października w godzinach otwarcia muzeum czynna będzie tu wystawa z okazji 40-lecia PTK.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Z tamtych lat

  Weźcie i nie rozśmieszajcie - jakie ponad podziałami? Już nikt nie pamięta, jak traktowano wtedy solidarnosciowcòw? Nikt w tamtych czasach będąc przy władzy nie podał nawet ręki tym, co byli w solidarności. Proszę, nie zmieniajcie faktów już historycznych

 • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  zwykły obywatel

  Czy to ma się rozumieć, że osoby należące do PTK są osobami o wysokiej kulturze osobistej, a reszta społeczności to swolocz? Takie skojarzenie obudziło się we mnie i nim się dzielę. Mam jednak nadzieję, jednak, że tak nie jest, że to nie kolejna po Bractwie Kurkowym elitarna organizacja w Pleszewie.

 • 6 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  Pytam

  To właściwie jacy to ci ludzie solidarności tam byli? Jak tak wymieniacie w artykule to również poszę o nazwiska.