Reklama

Damian Bryl został nowym biskupem diecezji kaliskiej

Opublikowano: 25 stycznia 2021 11:29
Autor: Redakcja | Zdjęcie: arch. liceum-jarocin.pl

Damian Bryl został nowym biskupem kaliskim | foto arch. liceum-jarocin.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś - 25 stycznia - papież Franciszek mianował nowego biskupa kaliskiego. Nowym ordynariuszem naszej diecezji został dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej - Damian Bryl.

Reklama

Dziś - 25 stycznia 2021 roku - papież Franciszek mianował nowego biskupa kaliskiego. Nowym ordynariuszem naszej diecezji został biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl.

Przypomnijmy: w ubiegłym roku ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Administratorem diecezji kaliskiej został arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ TAKŻE: Janiak pisze do biskupów. Atakuje prymasa Polaka

Biskup Damian Bryl. Kim jest nowy biskup diecezji kaliskiej?

Biskup Damian Bryl urodził się w naszym regionie - 10 lutego 1969 r. w Jarocinie, jako pierwszy syn Jana i Doroty z domu Zawodnej. Uczęszczał do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Jaraczewie oraz do Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie, gdzie w 1988 roku zdał maturę. Po skończeniu szkoły średniej wstąpił do poznańskiego seminarium.

Biskup Damian Bryl. Historia kapłaństwa nowego biskupa diecezji kaliskiej

W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby. W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej.

W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii. Po powrocie do Polski (1999), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta” (do 2006). W latach 2006-2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Biskup Damian Bryl. Jaka jest dewiza nowego biskupa diecezji kaliskiej?

Jak przypomina Nuncjatura Apostolska w Polsce dnia 13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował Damiana Bryla biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r.

Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos („Miłość Chrystusa przynagla nas”) - przypomina Nuncjatura Apostolska w Polsce

Biskup Damian Bryl w Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny. W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się również w sieci.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.