Reklama

Dwa groźne pożary w lesie. Strażacy ostrzegają! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 21 kwietnia 2020 12:32
Autor:

Dwa groźne pożary w lesie. Strażacy ostrzegają! [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Powiat pleszewski. Pożar. Dwa pożary lasu - które zaliczane są do jednych z najgroźniejszych - miały miejsce w ostatnich dniach na terenie powiatu pleszewskiego. Strażacy ostrzegają - pożaru lasów są jedne z najgroźniejszych! Co z kolei robić, gdy zauważymy ogień w lesie?

 

Choć mamy dopiero początek wiosny, pleszewscy strażacy wyjeżdżali już do pożarów lasów na naszym terenie. Tylko w miniony weekend na terenie powiatu pleszewskiego lasy gaszono dwukrotnie.

CZYTAJ TAKŻE: Pożar w gminie Gizałki [ZOBACZ ZDJĘCIA]

- Pierwszy pożar wybuchł 17 kwietnia w okolicach Ludwiny i spłonęło tam około 500 metrów kwadratowych ściółki leśnej. Dwukrotnie większy obszar spłonął 19 kwietnia, kiedy to ogień pojawił się w lesie niedaleko miejscowości Studzianka. W gaszeniu tych pożarów wzięło udział 39 strażaków z pleszewskiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Pleszewa, Sowiny Błotnej, Gizałek, Wierzchów, Wronowa i Kolonii Ostrowskiej - Świerczyny - wyliczają nasi strażacy.

Jak podkreślają nasi mundurowi, zagrożenie w przypadku naszych lasów jest ogromne - lasy polskie zaliczają się bowiem do najbardziej palnych lasów Europy Środkowej.

- W efekcie tych pożarów ponoszone są straty ekonomiczne, jednakże bez porównania większe są straty ekologiczne, które według szacunków prawie pięciokrotnie przewyższają straty materialne. W wyniku pożarów lasów znacznemu zmniejszeniu ulega bowiem różnorodność biologiczna. Bezpośrednim skutkiem działania ognia może być całkowite lub częściowe uszkodzenie roślin, śmierć organizmów glebowych i zwierząt, a także zniszczenie siedlisk wielu ich gatunków (w tym gatunków rzadkich i chronionych). Dodatkowo podczas pożarów wydzielane są znaczne ilości dwutlenku węgla (odpowiednio 82 tony na jeden hektar przy pożarze pokrywy gleby i 94 tony na jeden hektar przy pożarze całkowitym).Osłabione w wyniku pożarów drzewa są łatwo opanowywane przez leśnych szkodników: owady i grzyby pasożytnicze. Prowadzi to w konsekwencji do zamierania drzewostanu i stanowi ognisko rozmnażania się szkodników zagrażające sąsiednim lasom - opisują strażacy.

 

CZYTAJ TAKŻE: Pleszew. Brawa dla tych panów! To jedyna taka karetka w Wielkopolsce!

Najczęstsze przyczyny pożarów lasów wynikają niestety z działalności człowieka.

- Zazwyczaj ich przyczyną jest nieostrożność przy posługiwaniu się ogniem (bardzo często są to pozostawione niedopałki papierosów). W wielu przypadkach dochodzi również do celowych podpaleń - komentują nasi strażacy.

CO ROBIĆ KIEDY PALI SIĘ LAS? ZOBACZ INSTRUKCJĘ STRAŻY POŻARNEJ:

1. Nie wpadaj w panikę!

2. Ostrzeż osoby w zasięgu wzroku i oddal się na bezpieczną odległość. Pamiętaj, aby iść "pod wiatr".

3. Zawiadom straż pożarną dzwoniąc na numer 998 lub 112.

Osoba telefonująca powinna:

- mówić głośno i wyraźnie;

- opisać, co widzi i jak najdokładniej wskazać miejsce, w którym się znajduje;

- podać swoje imię, nazwisko i numer z którego dzwoni.

4. Następnie, jeżeli to możliwe, udaj się na drogę dojazdową do lasu, oczekuj na jednostki straży pożarnej lub Służbę Leśną i wskaż im miejsce pożaru.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +2 / -0

    sosna

    Do czasu ustąpienia zagrożenia pożarowego, lasy powinny być zamknięte.