Reklama

Gołuchów. Parafianie bronią odwołanego proboszcza

Opublikowano: 22 stycznia 2021 18:30
Autor: Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawa proboszcza z Gołuchowa podzieliła parafian. Część z nich modli się za księdza. Został on zawieszony w obowiązkach duszpasterskich w związku z wszczętym postępowaniem kanonicznym. Dotyczy on oskarżeń duchownego o „czyny przeciwko szóstemu przykazaniu dekalogu (nie cudzołóż) z osobą niepełnoletnią poniżej 18. roku życia” – informuje ks. Marcin Papuziński z Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Dochodzenie w sprawie prowadzi również Prokuratura Rejonowa w Krotoszynie.

Reklama

Sprawa proboszcza z Gołuchowa podzieliła wiernych Kościoła. Część parafian nie wierzy w winę księdza i otwarcie go broni.  – Módlmy się za niego – nawołują. 

Dlaczego proboszcz z Gołuchowa został zawieszony?

Wobec proboszcza z Gołuchowa toczy się postępowanie kanoniczne.

 - Zgodnie z normami Stolicy Apostolskiej i „Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski dotyczącymi wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia” - ksiądz został zawieszony w pełnieniu urzędu proboszcza parafii w Gołuchowie – informuje ks. Marcin Papuziński z Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Oznacza to, że na czas postępowania został on odsunięty od administrowania parafią i pracy duszpasterskiej. O księdzu  pisał również portal jarocinska.pl. 

Podziękowanie dla proboszcza z Gołuchowa

Pogłoski o tym, że ksiądz ma odejść z parafii pojawiły się już pod koniec ubiegłego roku. Wówczas informacji tej nie potwierdzili - ani Kuria Diecezjalna w Kaliszu, ani sekretarz abp Rysia, ani sam ksiądz. Tymczasem kilka tygodni później proboszcz opuścił parafię. Był początek stycznia. Z jego odejściem nie mogło pogodzić się wielu mieszkańców. Specjalne pożegnanie księdza wraz z jego dokonaniami na rzecz parafii pojawiło się nawet na stronie internetowej parafii.  Dochodzenie prowadzi też Prokuratura Rejonowa w Krotoszynie. To tam wpłynęły materiały, które będą wymagały przeprowadzenia czynności przesłuchania przed sądem.  

- W związku z odwołaniem ciebie z funkcji naszego proboszcza nie pozostaje nam nic innego, jak chociaż tą drogą, wyrazić uznanie za niespełna 5-letnią posługę kapłańską wśród nas – napisali parafianie.  

Nie kryli, że zapamiętają go jako księdza, który w „nieskazitelny sposób głosił Ewangelię”. 

- Nie zapomnimy jak z miłością Dobrego Pasterza obejmowałeś wszystkich parafian, szczególnie chorych, biednych, samotnych, przeżywających trudności. (…) Przywiązywałeś ogromną wagę do tego, by ministranci będący na oczach Wspólnoty w świątyni, byli przykładem wiary i modlitwy. Wychowywałeś ministrantów do radości wypoczynku – napisali. 

Parafianie z uznaniem przytaczali też przeprowadzone dzięki staraniom księdza remonty m.in. renowację zabytkowej monstrancji, relikwiarza św. Walentego, zabytkowego kielicha mszalnego czy 14 stacji drogi krzyżowej.

Parafianie: „Módlmy się za proboszcza z Gołuchowa”

Sprawa proboszcza z Gołuchowa podzieliła nie tylko parafian. Wywołała również sporo emocji wśród naszych internautów. Są tacy, którzy otwarcie bronią księdza. 

- To, co stało się i to, co wyrządzono ks. … to nikczemność.  (…) Wszyscy piszą o rozgrywkach, a może po prostu komuś nadepnął na odcisk?. Nie wiadomo. Miejmy nadzieje, że to wszystko wyjaśni się. Bądźmy z ks. … i módlmy się, żeby miał siły, aby przetrwać to piekło – napisała jedna z parafianek. 

Do dyskusji dołączyli również wierni z poprzednich parafii, w których pracował ksiądz. 

- Nie wszyscy go lubią, ale nikt nie uwierzy w te oszczerstwa na jego temat. (…)  Ktoś chce księdza zniszczyć ewidentnie. Księże …, cała społeczność … stoi za księdzem murem. I nawet przez chwilę nie wątpimy, że jesteś niewinny – pisze dawna parafianka. 

Sprawa księdza z Gołuchowa. Ludzie podzieleni

Jak zwykle w tego typu sprawach – komentujący byli niezwykle podzieleni. Nie brakowało ostrych i negatywnych wypowiedzi pod adresem księdza.  Były też wpisy próbujące tonować emocje. 

 - Komentujący za i przeciw (…) pozwólcie wyjaśnić sprawę organom do tego wyznaczonym, nie bądźcie sędziami przed czasem – napisał jeden z internautów. 

Do sprawy wrócimy na łamach „Życia Pleszewa”.

 

Wasze zdanie i wasze opinie były i są dla nas bardzo ważne. Niezwykle cenimy sobie również wasze komentarze i fakt, że chcecie się z nami dzielić swoimi argumentami i wymieniać  poglądy. Po to właśnie jest nasze forum. Po to też stworzyliśmy wam możliwość dodawania komentarzy pod artykułami. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania czy wręcz ferowania wyroków – zanim zrobią to stosowne instytucje. Niestety, nie zawsze te zasady są przez wszystkich uszanowane i przestrzegane. I w takich sytuacjach zmuszeni jesteśmy blokować możliwość komentowania w sieci. Postanowiliśmy tak uczynić również na prośbę was samych – czyli naszych internautów. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE