Reklama

Miał być Józef, jest Antoni

Opublikowano: 13 czerwca 2021 12:55
Autor:

Miał być Józef, jest Antoni - Zdjęcie główne

Jedlec. Św. Antoni

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Poznajcie historię figury św. Antoniego w Jedlcu

Reklama

13 czerwca w Kościele Katolickim wspominany jest św. Antoni. To jeden z najbardziej popularnych świętych, szczególnie we Włoszech. Ale nie tylko Włosi – jeden z najbardziej przesądnych narodów w Europie , ale i Polacy – przypominają sobie o św. Antonim w jednym, jedynym przypadku – gdy coś się zgubi.

- No i nastał św. Antoni. Dzień ważny w kalendarzu tradycyjnym. Według starych porzekadeł "Na święty Antoni pierwsza się jagódka zapłoni" i "Żytko na Antoni kwiat najtęższy goni, a w górach na Wita dopiero zakwita". Warto pamiętać, że "Na święty Antoni bydło się gzi i goni" i "Święty Antoni o gryce siać przypomni" oraz "Kto sieje tatarkę na Antka i Wita, to mu pięknie powschodzi i zakwita" - przypomina dzisiaj etnograf Stanisław Małyszko. 

 

Jedlec. Boże Ciało 2021. Ołtarz przy figurze św. Antoniego

- Od wielu wieków wiadomo powszechnie, że "Święty Antoni od zguby broni", a także "Święty Antoni złodziei goni". Mało kto już pamięta, że w czasach przedwojennych tego dnia na mszę odpustową (np. we Włocławku) przynoszono białe lilie, a biednym dawano pieniądze  i chleb.  Do kościoła przynoszono niekiedy świece i składano na ołtarzu w intencji odnalezienia zguby. Tak bywało - opowiada Stanisław Małyszko. 

 

Wśród wielu wizrunków św. Antoniego na naszym terenie, na uwagę zasługuje figura św. Antoniego w Jedlcu. 

Figurę ufundował w latach 20-tych XX wieku w podziękowaniu za przeżycie niewoli rosyjskiej na Syberii i powrót stamtąd do rodzinnego Jedlca Antoni Biegański. Początkowo chciał ufundować figurę św. Józefa, ale nigdzie nie mógł takiej nabyć. 

Gdy nadeszła II wojna światowa, Antoni Biegański z obawy przed zniszczeniem figury przez Niemców zdemontował ją i ukrył. 

- W 1955 roku staraniem Feliksa Biegańskiego oraz Jana Juszczaka murarz Mikołajczyk z Gołuchowa wzniósł nowy, murowany postument i na nim ustawiono odnowioną figurę - pisze w książce "Przydrożne znaki wiary na terenie gminy Gołuchów" Stanisław Małyszko. 

 

Figura św. Antoniego przed i po renowacji. Rok 2014

W 2014 roku staraniem mieszkańców tzw. Zapłocia przebudowano postument, a figurę odnowiono. 

 

Czerwiec 2014. Montowanie figury na nowym cokole

 

                                                                  W zimowej scenerii. Stan przed renowacji. fot. m.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/2928:Jedlec

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.