Reklama

Wszystko, co musisz wiedzieć o rozrządzie

Opublikowano: 30 marca 2020 13:41
Autor:

Wszystko, co musisz wiedzieć o rozrządzie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Rozrząd to jeden z kluczowych podzespołów samochodowych. Bez jego pracy funkcjonowanie silnika w zasadzie nie byłoby możliwe. Mimo to wielu kierowców nie bardzo wie, czym tak naprawdę jest rozrząd oraz do czego służy. Poniższy tekst stanowi wyjaśnienie tego, czym jest rozrząd, jak działa, jak często trzeba go wymieniać oraz dlaczego jest to tak ważne.

 

Zestaw rozrządu – do czego służy?

Rozrząd pełni wiele funkcji, spośród których najważniejszymi wydają się: umożliwienie wprowadzenia mieszanki paliwowo powietrznej do komory silnika, a następnie odprowadzenie spalin. Mieszanka w cylindrze to absolutna konieczność, aby możliwa była praca jednostki napędowej, a tym samym ruch samochodu. Innymi słowy, jeżeli rozrząd przestaje działać, pojazd zostaje unieruchomiony. Odprowadzenie spalin jest zresztą równie ważne, gdyż ich zaleganie spowodowałoby zaduszenie silnika. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla samochodu, ale również dla kierowcy i pasażerów. 

Jak działa rozrząd?

Rozrząd to podzespół składający się z kilku części. Za wprawienie go w ruch odpowiada wał korbowy. Za sprawą obrotów wału korbowego poruszony zostaje pasek napędowy, bądź też łańcuch rozrządu –– w zależności od zastosowanego rozwiązania. Poprzez obrót paska lub łańcucha transportowana jest energia, która dociera do wałka rozrządu. Natomiast wałek rozrządu odpowiada za docisk popychaczy, które otwierają zawory. Ważne jest, aby rozrząd pracował w pełni sprawnie, to znaczy płynnie, bez przerw na którymkolwiek z etapów. Rzecz w tym, iż tylko wtedy możliwe jest otwarcie zaworów w odpowiednim momencie, a tym samym dostarczenie mieszanki do cylindrów dokładnie wtedy, kiedy jest to wskazane. 

Wymiana rozrządu – kiedy jest konieczna?

Każdy podzespół jest nieco inny, a przede wszystkim pracuje z odmienną intensywnością. Dlatego też nie sposób wskazać dokładny czas, po jakim należy wymieniać rozrząd. Ogólne wskazówki mówią o 10 latach lub też 200 tysiącach przejechanych kilometrów. W rzeczywistości jednak czas eksploatacji rozrządu nie przejawiającego objawów awarii czy zużycia może być o wiele dłuższy, ale też kilkukrotnie krótszy. Dlatego tak ważne jest, aby zamontować w pojeździe rozrząd wysokiej jakości. Zestawy od sprawdzonych producentów znaleźć można w sklepie Ucando https://www.ucando.pl/k/rozrzady/U09. Należy pamiętać również o tym, aby poddawać rozrząd regularnym przeglądom. Przede wszystkim należy sprawdzać stan paska rozrządu. Jest to bowiem ten element układu, który zwykle najszybciej ulega zużyciu. Natomiast łańcuchy rozrządu uchodzą za elementy zdecydowanie bardziej wytrzymałe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.