Reklama

Proboszcz z Gołuchowa zawieszony przez kurię. Prokurator: podejrzenie przestępstwa o charakterze seksualnym

Opublikowano: 20 stycznia 2021 17:15
Autor: Redakcja

Parafia Gołuchów. Zmiana proboszcza. Oskarżenia o molestowanie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Proboszcz parafii w Gołuchowie został zawieszony w swoich obowiązkach duszpasterskich. Od kilkunastu dni nie ma go już na probostwie. - Co się stało? – zachodzą w głowę wierni? Powody odwołania księdza tłumaczy kuria. W sprawę zaangażowana jest także prokuratura.

Reklama

Proboszcz parafii w Gołuchowie został zawieszony w swoich obowiązkach duszpasterskich. Dlaczego?

Dlaczego zawieszono proboszcza z Gołuchowa?

W zawiązku z prowadzonym dochodzeniem kanonicznym, zgodnie z normami Stolicy Apostolskiej i „Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski dotyczącymi wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia” - ksiądz został zawieszony w pełnieniu urzędu proboszcza parafii w Gołuchowie – informuje ks. Marcin Papuziński z Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

I dodaje.

- Oznacza to, że na czas tegoż dochodzenia został on odsunięty od administrowania parafią i pracy duszpasterskiej.

Sprawą proboszcza z Gołuchowa zajmuje się prokuratura 

Dochodzenie prowadzi ponadto Prokuratura Rejonowa w Krotoszynie. To tam wpłynęły materiały, które będą wymagały przeprowadzenia czynności przesłuchania przed sądem.

- To typowa procedura w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie przestępstwa o charakterze seksualnym. Chodzi o to, żeby osoby tylko raz składały zeznania - mówi prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. 

Pogłoski o rzekomym odejściu dotychczasowego proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Gołuchowie krążyły już pod koniec 2020 roku.

Wtedy też pojawiły się pierwsze nieoficjalne informacje, że do prokuratury miało rzekomo wpłynąć zgłoszenie dotyczące podejrzenia molestowania przez księdza osoby niepełnoletniej. I że to właśnie zgłoszenie - miało być podstawą wprowadzenia zmian w parafii.

Władze Kościoła wcześniej nie potwierdzały doniesień

O wyjaśnienia poprosiliśmy wówczas - jeszcze w grudniu 2020 roku - zarówno Kurię Diecezjalną w Kaliszu, jak i sekretarza abp Grzegorza Rysia – administratora apostolskiego diecezji. Przedstawiciele Kościoła nie potwierdzili wówczas "Życiu Pleszewa" - tych doniesień.

- Na obecną chwilę i na podstawie wiedzy -jaką posiadam - mogę odpowiedzieć, że nie ma zmiany proboszcza w parafii Gołuchów - poinformował wtedy lakonicznie „Życie Pleszewa” ks. Marcin Papuziński, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Z kolei sekretarz abp Rysia – ks. Łukasz Burchard - pytany o przyczynę urlopowania proboszcza z Gołuchowa i o doniesienia dotyczące podejrzeń o molestowanie seksualne – napisał nam:

Uprzejmie informuję, że w odniesieniu do księdza (...) nie zapadły ostatnio żadne decyzje. 

Informacjom o planowanej zmianie zaprzeczył także sam proboszcz z Gołuchowa.

Proboszcz z Gołuchowa poprosił o urlop zdrowotny?

Mijały kolejne tygodnie, okres świąt Bożego Narodzenia, a zmiany proboszcza nie było. Tymczasem w sobotę 2 stycznia przed plebanią w Gołuchowie pojawiły się auta dostawcze. Mieszkańcy zauważyli, jak z budynku wynoszono kartony.

- A następnego dnia – w trakcie ogłoszeń parafialnych proboszcz poinformował jedynie, że poprosił abp. Rysia o roczny urlop zdrowotny, na co administrator apostolski diecezji kaliskiej się zgodził - mówi jeden z parafian. 

To zaskoczyło wielu wiernych. 

Parafia w Gołuchowie z administratorem

Jak ustaliliśmy od poniedziałku - 4 stycznia – nowym administratorem parafii w Gołuchowie został ks. Piotr Przybył.

Natomiast parafianie - na stronie internetowej parafii - dziękują byłemu proboszczowi , który posługę u nich pełnił od 1 lipca 2016 roku – powołany jeszcze przez byłego biskupa Edwarda Janiaka - tymi słowami:

Oby dobre czyny i słowa księdza (...) kończącego posługę w naszej parafii, jego trud i zaangażowanie dla imienia Pana nie poszły w zapomnienie i zmarnowanie. (…) Byłeś dla nas prawdziwym, autentycznym nauczycielem wiary, cennym darem Bożego Miłosierdzia. Jesteś wspaniałym kapłanem. W modlitwach będziemy powierzać twoje zdrowie i prosić Matkę Najświętszą o opiekę nad tobą w nadchodzący czas.

Jak dalej potoczy się ta sprawa będziemy śledzić na łamach „Życia Pleszewa”.

Wasze zdanie i wasze opinie były i są dla nas bardzo ważne. Niezwykle cenimy sobie również wasze komentarze i fakt, że chcecie się z nami dzielić swoimi argumentami i wymieniać  poglądy. Po to właśnie jest nasze forum. Po to też stworzyliśmy wam możliwość dodawania komentarzy pod artykułami. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania czy wręcz ferowania wyroków – zanim zrobią to stosowne instytucje. Niestety, nie zawsze te zasady są przez wszystkich uszanowane i przestrzegane. I w takich sytuacjach zmuszeni jesteśmy blokować możliwość komentowania w sieci. Postanowiliśmy tak uczynić również na prośbę was samych – czyli naszych internautów. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE