Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

PCM kupił nową karetkę. To mały szpital na kółkach

› Aktualności 4 miesiące temu    4.10.2019
Redakcja
komentarzy 12 ocen 1 / 100%
A A A

Pleszew. Około 350 tys. zł - bez wyposażenia - kosztowała nowa karetka, którą kupiło niedawno Pleszewskie Centrum Medyczne. Kolejna - również nowa - powinna trafić do szpitala już w grudniu.

 

- Karetka została w całości kupiona ze środków własnych Pleszewskiego Centrum Medycznego - komentuje Błażej Górczyński, prezes szpitala. Sprzęt jest całkowicie nowy - „zszedł” z taśmy produkcyjnej dosłownie pięć miesięcy temu.

Do oficjalnego poświęcenia pojazdu przez kapelana - oraz przekazania kluczyków na ręce zastępcy ordynatora SOR Katarzyny Bielan - doszło dziś - w piątek 4 października.

A jak przypomina prezes PCM niedługo do lecznicy powinien trafić także drugi pojazd ratujący życie - zakupiony dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia - o czym pisaliśmy niedawno na naszych łamach.

CZYTAJ TAKŻE: Pleszew. Szpital dostał 400 tys. zł na nową karetkę

- Dzięki temu będziemy mieć nowy, całkiem niezły sprzęt oraz „spokój” związany z wymianą taboru na kilka lat. Karetki bowiem - ze względu na specyfikę pracy - bardzo szybko się zużywają - mówi Błażej Górczyński.

- Nie bez znaczenia jest też poprawa warunków pracy ratowników - bo to jest naprawdę ciężka praca - dodaje.

Jak wylicza z kolei Zbigniew Serbiak, koordynator Systemu Wspomagania Dowodzenia, obecnie flota liczy 11 samochodów.

- Trzy samochody do swojej dyspozycji mają pielęgniarki, trzy to karetki systemowe, trzy służą do transportu międzyszpitalnego, jedna do transportu specjalistycznego oraz jeden pojazd służący m.in. do zaopatrzenia - wylicza Zbigniew Serbiak. Dzięki tegorocznej wymianie sprzętu - z trzech podstawowych karetek aż dwie będą z rocznika 2019.

CZYTAJ TAKŻE: Pleszewski szpital stał się liderem w opiece kardiologicznej

A jak podkreśla koordynator karetki „zużywają się” bardzo szybko. Każda z nich w ciągu roku ma średnio ok. 900 wyjazdów i pokonuje ok. 60 tys. km. Osobnym faktem jest, że korzysta z nich jednocześnie wielu kierowców - w PCM w sumie 23.

To powoduje naturalnie, że dłużej eksploatowane ambulanse częściej ulegają awariom.

- Nie zapominajmy bowiem, że karetka to „mały szpital na kółkach”. Posiada specjalistyczną instalację: elektryczną, tlenową, cały sprzęt - zaznacza Zbigniew Serbiak.

Mówiąc wprost: nowe pojazdy to bezpieczniejsze i szybsze dotarcie do pacjentów, ale także lepszy komfort pracy ratowników.

CZYTAJ TAKŻE: Pleszew. W szpitalu rusza wielki program bezpłatnych badań!

Nowy zakup cieszy władze powiatu. - SOR to newralgiczny oddział, mamy bardzo dobrych lekarzy ratowników, ale muszą pracować też na bardzo dobrym sprzęcie - zaznacza Maciej Wasielewski.

- Karetki są niezbędne, by w razie potrzeby szybko dotrzeć w każde miejsce powiatu, ale nie tylko. Teraz wszystkie praktycznie będą nowe - cieszy się starosta pleszewski.

I obiecuje: Postaramy się pomóc przy następnym zakupie.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (12)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Pleszew Miasto
  4 miesiące temu ocena: 100%  12
  A może by tak pan starosta M. Wasielewski sfotografował się na tle byłego budynku powiatowego przy ul. Poznanskiej /obok poczty/, który wy - urzędnicy powiatu pleszewskiego doprowadziliscie do ruiny.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Patrzacy z boku
  4 miesiące temu ocena: 100%  11
  Ale najwazniejsze to jest....fotografowanie się
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ oto to
  4 miesiące temu ocena: 89%  10
  Ja i rodzina moja zagłosujemy na PiS mimo, że należymy do PSL.Wiarygodnosc to ich atut. Dość picowania, kłamstwa i złodziejstwa i ...PSLu !
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ PSL
  4 miesiące temu 9
  To już zapisz się do PIS bo ze szpitalem to mają niewiele wspólnego . chyba że tyle co zeszłoroczny śnieg, bo to jednak zasługa PSL-u przez wiele lat. Pozdrawiam
  ~ Wyborca
  4 miesiące temu ocena: 89%  8
  Gratuluję PSL wiarygodnych członków ich partii.
  ~ Obywatel
  4 miesiące temu ocena: 100%  7
  Nie wiem, czy tylko ja chodzę po Dobrzycy pieszo, czy nikt tego nie widzi, czy nie chce widzieć. Nie widzi tego policja, zarząd dróg, starostwo itp. itd. Po obu stronach ulicy Koźmińskiej robi się elewacje i nie ma tam przejścia dla pieszych, ani z jednej strony, ani z drugiej strony. Osoby z wózkami mają alternatywę jazdy po jezdni. To jest chore!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Obywatel
  4 miesiące temu ocena: 100%  6
  Nikt nic nie wie, bo remontowany jest budynek starosty, był remontowany budynek burmistrza a teraz sąsiedni. Ciekawe co to za firma robi te prace?
  ~ Pampalini
  4 miesiące temu ocena: 100%  5
  Teraz trwa kampania wyborcza i władza nie ma czasu na zajmowanie się pierdołami.
  ~ Veroocilaptor
  4 miesiące temu ocena: 100%  4
  Karetka SZYBKO przyjedzie na czas uhmm... Wgl zamiast robić z tego nie wiadomo co i sie z tym afiszowac to może w tym czasie pojechaliby do pacjenta. Jak widać bycie na świeczniku jest ważniejsze.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Zezowaty
  4 miesiące temu ocena: 100%  3
  ...szczególnie dla starosty p. M. Wasielewskiego
  ~ ja
  4 miesiące temu ocena: 97%  2
  Brakuje konkretnej informacji , karetka została zakupiona z funduszy Wojewody , czyli organu Rzadu RP ! Mimo ,że niektóre osoby ,które chcą się lansować na tym zakupie są wrogie PiSowi ! Ale honor dla wielu już dawno przestał coś znaczyć !
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ gosposia wiejska
  4 miesiące temu ocena: 100%  1
  Tak jest - honor ! -A co to jest ten honor ? - może zapytać jeden człowiek z "powiatu", który mimo że przegrał wybory samorządowe pcha się do Sejmu.