reklama
reklama

Daniel Rossa z Pleszewa, były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego, wspomina koszmar II wojny światowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Daniel Rossa z Pleszewa, były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego, wspomina koszmar II wojny światowej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia - Gdy pociąg ruszył w kierunku południowym mówiono, że wiozą nas do Oświęcimia. Uklękliśmy wówczas na kolana i głośno się modliliśmy. Nie było różnic - Żyd czy Chrześcijanin - każdy prosił Boga o przeżycie - opisuje Daniel Rossa z Pleszewa - były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego w Gross Rosen.
reklama

Urodził się w Kurcewie w 1940 roku. Ojciec - Wawrzyniec - pochodził zza Kalisza, matka - Anna z Bochni.

Poznali się po I wojnie światowej we Francji, ślub brali w katedrze Notre-Dame w Paryżu.

 

-  Tam też urodziła się moja siostra Janina. Do Polski przyjechali w 1933 roku - opisuje pan Daniel.

 

Przez chwilę mieszkali w Bochni, następnie trafili właśnie do Kurcewa, gdzie prowadzili niewielkie dwuipółhektarowe gospodarstwo. To właśnie tam zastała ich II wojna światowa... Koszmar rozpoczął się w bardzo zimną październikową noc 1940 roku.

 

- Około 2.00 w nocy do naszego domu wtargneli gestapowcy. Krzyczeli, że w ciągu 10 minut mamy opuścić dom. Z opowiadań wiem, że matka nie zdążyła nas nawet wszystkich ubrać. Mnie - wówczas trzymiesięczne dziecko - owinęła jedynie w prześcieradło. Razem z gestapowcami byli wówczas dwaj Niemcy z sąsiedniej wsi. Tej nocy deportowano z Kurcewa kilka rodzin, w tym rodzinę Gołych. 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama